Podejrzani o wyłudzenia zatrzymani
16.09.2020
Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury CBA, na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zatrzymali kolejne cztery osoby podejrzane o wyłudzanie unijnych środków z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie.
To kolejny wątek sprawy dotyczącej podejrzenia wyłudzenia przez jedną z renomowanych gdańskich firm 10 mln złotych z funduszu unijnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na inwestycję zajmującą się produkcją luksusowych jachtów.Trwający co najmniej od 2014 r. proceder polegał na pozornym nabyciu udziałów w spółce, a także składaniu przez osoby pełniące rolę „słupów” dokumentów poświadczających nieprawdę.
Według ustaleń CBA i prokuratury przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zostali wprowadzeni w błąd co do rzeczywistego przeznaczenia dopłat unijnych, co doprowadziło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Dotacja, którą próbowano wyłudzić, miała opiewać na ponad 38 mln złotych, z tej sumy spółka otrzymała 10 mln złotych.
Śledztwo jest rozwojowe. Do tej pory w tej sprawie zatrzymano 8 osób, niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Więcej na stronie cba.gov.pl
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali osobę podejrzaną o wystawianie fałszywych faktur.
Zatrzymany mężczyzna to przedsiębiorca z terenu województwa wielkopolskiego, który w okresie od stycznia 2018 do kwietnia 2019 roku, pod pozorem sprzedaży różnego rodzaju asortymentu i usług, miał wystawić co najmniej kilkaset nierzetelnych faktur VAT na kwotę ponad 10 milionów złotych.
W wyniku procederu doszło do narażenia na uszczuplenie podatku VAT w wysokości ponad 2 milionów złotych.
Więcej na stronie cba.gov.pl