W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poszukiwana ENA zatrzymana

08.11.2021

Podejrzana w śledztwie prowadzonym przez ABW Jeketerina K. została zatrzymana na lotnisku Okęcie w Warszawie. Kobiecie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw skarbowych na łączną kwotę ok. 18,5 mln zł.

Fot. ABW

Zatrzymana 26 października br. obywatelka Łotwy Jeketerina K. była poszukiwana od 2020 r. Europejskim Nakazem Aresztowania. Grupa, do której należała, w latach 2014-2016 wprowadzała po zaniżonych cenach do obrotu produkty pochodzące ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Działania te były możliwe dzięki oszustwom podatkowym oraz celnym. W ten sposób zaburzony został rynek folii stretch w Polsce.

Zarządzający grupą przestępczą powołali na terenie Polski co najmniej kilka łańcuchów podmiotów gospodarczych, głównie w woj. pomorskim. Prezesi, którzy swoim nazwiskiem firmowali te spółki, werbowani byli spośród osób z marginesu społecznego z terenu Łotwy, Rosji i Białorusi. Łańcuchy podmiotów były co kilka miesięcy wymieniane na kolejne, przy okazji tego dokonywano zmian zaplecza logistycznego i zdalnie usuwano zawartość komputerów. Sieć powołanych przez grupę podmiotów gospodarczych umożliwiła maskowanie rzeczywistego obrotu gospodarczego i zaniżanie bądź wręcz zerowanie należności podatkowych, co dało przestępcom możliwość oferowania produktu poniżej ceny rynkowej. Ponadto, zanim towar trafił do polskich portów, przestępcy zaniżali wolumen faktycznych dostaw w celu pomniejszenia należności celnych. Działalność opisywanej grupy na terenie Polski negatywnie odbiła się na kondycji rodzimych, legalnie działających przedsiębiorców.

Rolą zatrzymanej Jekateriny K. było nadzorowanie i koordynowanie łańcucha logistycznego dostaw tworzyw sztucznych. W trakcie działalności biznesowej podejrzana posługiwała się kilkoma fikcyjnymi tożsamościami.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. W tej sprawie kontynuowane są poszukiwania międzynarodowe wobec 3 osób ze ścisłego kierownictwa zorganizowanej grupy przestępczej. Dotychczas sprawa obejmuje 20 podejrzanych. Przed ucieczką kierownictwa grupy z Polski służby zabezpieczyły środki finansowe w kwocie 2 mln zł pozostające na rachunkach bankowych przestępców.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

{"register":{"columns":[]}}