W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola państwa w czasach wojny informacyjnej

02.06.2023

„Musimy sobie powtarzać, że nie jesteśmy bezpieczni pod względem informacyjnym i już nigdy bezpieczni nie będziemy. Zagrożenia informacyjne wymagają od nas ciągłego przeciwdziałania, rozpoznawania zagrożeń, budowy świadomości społecznej w Polsce i u naszych sojuszników” – podkreślił Stanisław Żaryn, Pełnomocnik Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej, podczas zorganizowanej w siedzibie PAP konferencji „Dezinformacja jutra. Przyszłość wojny informacyjnej”.

Minister Stanisław Żaryn wraz z innymi uczestnikami konferencji

W panelu poświęconym roli państwa w czasach wojny informacyjnej brali udział także wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Marcin Przydacz, dyrektor Ossolineum Łukasz Kamiński oraz prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz. Uczestnicy dyskusji omówili aktualne metody prowadzenia wojny informacyjnej przez Federację Rosyjską oraz inne wrogo nastawione do Zachodu państwa. W dyskusji skupiono się na możliwych krokach, jakie instytucje państwa mogą podejmować, by tego typu zagrożenia zwalczać lub im zapobiegać. Jak podkreślili prelegenci, dezinformacja jest kierowana do odbiorców z różnych części świata, a bazuje przede wszystkim na braku wiedzy i manipulowaniu prawdą.

„Działania rosyjskie są obliczone na wprowadzanie nas w błąd, ale też na wpływanie na świadomość społeczną w długiej perspektywie po to, by osiągać cele polityczne” – powiedział w swoim wystąpieniu minister Stanisław Żaryn, wskazując jednocześnie, że kierowane przez rosyjskie służby specjalne przekazy mają m.in. tworzyć obraz Rosji jako państwa słabego, niezagrażającego Europie, a na pewno nie Europie Zachodniej, któremu kończy się broń, a z drugiej strony kraju, w którym może zmienić się władza. „To wszystko nosi znamiona operacji decepcyjnej, która ma wprowadzać nas w błąd i uniemożliwiać realną ocenę tego, co dzieje się w Rosji” – dodał.

Jako niepokojący trend Pełnomocnik wymienił także nowe programy propagandowe w rosyjskich szkołach zafałszowujące trwającą agresję przeciw Ukrainie i budujące nienawiść do innych narodów. Z kolei nawiązując do znaczenia polityki historycznej w wojnie informacyjnej, minister Stanisław Żaryn zauważył, że szefem wywiadu cywilnego Rosji jest Siergiej Naryszkin, jednocześnie pełniący funkcję szefa Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego. „Historia jest wykorzystywana do działań propagandowych przeciwko Polsce” – wskazał.

Zorganizowana przez Polską Agencję Prasową debata była okazją do wymiany doświadczeń na temat tego, jakim zagrożeniom związanym z walką informacyjną muszą stawiać czoła struktury państwa na polu dyplomacji, polityki historycznej, edukacji i szeroko pojętej komunikacji strategicznej.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM

{"register":{"columns":[]}}