Rosyjscy najeźdźcy kontynuują natarcie
19.08.2022
Rosyjscy najeźdźcy kontynuują działania zbrojne przeciwko Ukrainie. Priorytetem Rosjan pozostaje przełamanie ukraińskiej obrony w Donbasie i przejęcie pełnej kontroli nad wschodnimi regionami Ukrainy.
W obwodzie donieckim trwają intensywne walki na kilku kierunkach. Ukraińcy starają się utrzymać pozycje na wschodnich obrzeżach Bachmutu. Siły zbrojne FR kontynuują ostrzał artyleryjski wzdłuż linii Izjum-Słowiańsk oraz prowadzą uderzenia na pozycje ukraińskie i infrastrukturę cywilną w okolicach Słowiańska i Kramatorska. Rosjanie kontynuują ciężki ostrzał artyleryjski Charkowa i okolicznych miejscowości.
Od 9 sierpnia br. na terytorium Półwyspu Krymskiego dochodzi do serii eksplozji w miejscach bazowania rosyjskich wojsk, infrastruktury lotniczej i polowych składach amunicji. W konsekwencji Kreml polecił władzom okupacyjnym zintensyfikowanie działań kontrwywiadowczych – wszyscy, którzy chcą przejechać przez Most Kerczeński są poddawani drobiazgowym kontrolom. Sprawdzane są m.in. auta, dokumenty i rzeczy osobiste podróżnych.
W obwodzie chersońskim siły ukraińskie dążą do zakłócenia rosyjskich linii zaopatrzeniowych. W perspektywie długofalowej celem Kijowa jest wyparcie SZ FR z okupowanych przez nich terenów na zachodnim brzegu Dniepru i wyzwolenie stolicy tego obwodu.
Niechęć do udziału w wojnie na Ukrainie stanowi rosnące wyzwanie dla Kremla. Obawy związane z reakcją społeczną na ogłoszenie powszechnej mobilizacji zmusiły władze FR do zintensyfikowania działań propagandowych i wprowadzenia dodatkowych gratyfikacji finansowych. W materiałach promocyjnych zachęcających do udziału w wojnie na Ukrainie podkreślane jest wysokie wynagrodzenie, a także możliwość otrzymania premii za pomyślne wykonanie zadań bojowych (np. za zniszczenie czołgu – 100 tys. RUB – ok. 1 600 USD). Do akcji promocyjnych wykorzystywane są również instytucje oświaty, np. Buriacka Państwowa Akademia Rolnicza, która opublikowała na swojej stronie apel o treści: „Kraj potrzebuje bohaterów, obrońców, prawdziwych patriotów swojej Ojczyzny, którzy chcą wziąć udział w specjalnej operacji wojskowej”. Kampanie promujące udział w wojnie na Ukrainie coraz częściej pojawiają się również na bilbordach dużych miast, np. w Jekaterynburgu.
Kreml wprowadza zmiany legislacyjne poszerzające możliwości nadawania statusu weterana, który uprawnia do korzystania z wielu przywilejów i ulg. Ponadto władze obiecują, że w przypadku śmierci na Ukrainie rodzinie poległego zostaną wypłacone trzy jednorazowe świadczenia: jedno w wysokości 3 mln RUB (ok. 50 tys. USD), prezydenckie w wysokości 5 mln RUB (ok. 80 tys. USD) i ubezpieczenie w wysokości 3,9 mln RUB (ok. 64 tys. USD).
Równolegle władze wojskowe stosują działania przymuszające do udziału w walkach. Dotyczy to przede wszystkim żołnierzy, którzy odmówili dalszego udziału w wojnie. Mają być oni zastraszani, więzieni i wbrew ich woli przewożeni na front.
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych