Stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. lubelskiego i podkarpackiego
01.03.2022
Premier Mateusz Morawiecki na wniosek Szefa ABW podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Stopień alarmowy BRAVO obowiązuje od 28 lutego 2022 r. od godz. 23.59 do 15 marca 2022 r. do godz. 23.59.
Wniosek ABW ma związek z odnotowywanymi przez Agencję wzrostem ryzyk wynikających z masowego napływu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uchodźców z terenu Ukrainy. Ruch migracyjny może być wykorzystywany do przenikania na teren Polski osób, których przebywanie w RP może osłabić bezpieczeństwo wewnętrzne.
Obowiązywanie stopnia alarmowego BRAVO pozwoli m.in. na wprowadzenie dodatkowych kontroli pojazdów, osób oraz budynków publicznych w wybranych regionach, wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej i ważnych obiektów publicznych oraz poinformowanie ich personelu o konieczności zachowania zwiększonej czujności i możliwych formach incydentów o charakterze terrorystycznym. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.
Nadal, do 4 marca 2022 r., obowiązuje również trzeci stopień alarmowy CRP, tj. dotyczący cyberprzestrzeni (CHARLIE–CRP).
Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
W stopniu alarmowym BRAVO należy do nich między innymi:
- prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
- prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym;
- ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
- obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
- dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
- wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
- wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
Drugi stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał tylko na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład na nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, a także samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy są zobowiązani do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.
Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112.