Upadłość w branży AGD - 2 miliony łapówki w tle
27.06.2023
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 6 osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych i żądania przyjęcia korzyści majątkowych przez osoby związane z prowadzeniem postępowania upadłościowego spółki z Wrocławia, działającej w branży AGD. Wśród osób zatrzymanych jest syndyk i pełnomocnik syndyka oraz 4 inne osoby, uczestniczące przestępczym procederze.
Funkcjonariusze CBA w ramach prowadzonego śledztwa ustalili, że w 2014 r. pełniący funkcję pełnomocnika syndyka w likwidowanej spółce AGD przyjął korzyść majątkową w kwocie 300 tys. zł w zamian za zagwarantowanie wygranej w przetargu na zakup towarów uszkodzonych oraz części przeznaczonych do zezłomowania, organizowanym przez zatrzymanego syndyka.
Z ustaleń śledztwa wynika, że osoba wyznaczona do pełnienia funkcji syndyka masy upadłościowej zażądała poprzez swojego pełnomocnika korzyści majątkowej w kwocie 2 milionów złotych. Kwota miała być wpłacona na rachunek spółki powiązanej z syndykiem i jej pełnomocnikiem. Osoby, względem których wystosowano takie żądanie, w zamian za przekazaną korzyść majątkową miałyby nabyć udziały oraz uzyskać funkcje kierownicze w spółce powiązanej z pełnomocnikiem oraz z syndykiem, która docelowo miała przejąć cały majątek upadłej spółki. W zamian za korzyść majątkową syndyk i pełnomocnik mieli podjąć działania skutkujące wyeliminowaniem jedynego podmiotu gospodarczego, który złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki. Działanie przestępcze zatrzymanego przez funkcjonariuszy CBA syndyka i jego pełnomocnika mogły w efekcie doprowadzić do całkowitej likwidacji zarządzanego przez te osoby podmiotu gospodarczego.
W ramach śledztwa funkcjonariusze CBA zatrzymali 4 osoby związane z podmiotem gospodarczym, który nabył od syndyka towar w związku z wręczoną korzyścią majątkową. Zatrzymani odpowiedzą za wręczenie korzyści majątkowej oraz za fikcyjny obrót nabytym towarem. Funkcjonariusze CBA ustalili, że zakupiony towar miał trafić do jednego z krajów UE w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, ale towar wyjechał i natychmiast wrócił na teren Polski. Nieprawdziwe deklaracje podatkowe doprowadziły do nienależnego zwrotu w podatku VAT w kwocie prawie 300 tys. zł.
Funkcjonariusze CBA realizowali czynności procesowe na terenie województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku. Tam usłyszały zarzuty m.in. żądania korzyści majątkowej, korupcji menadżerskiej oraz oszustwa.
Źródło: CBA