W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyłudzali VAT w obrocie panelami fotowoltaicznymi. 3 osoby zatrzymane przez ABW

18.02.2020

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 3 członków grupy przestępczej, która dokonywała wyłudzeń nienależnego podatku VAT poprzez fikcyjny handel m.in. panelami fotowoltaicznymi. Czynności ABW są prowadzone w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Lublinie w wątku dotyczącym tzw. karuzeli podatkowej działającej w okresie od 2012 r. do 2016 r.

Fot. ABW

Od 2010 r. na terenie RP funkcjonowała grupa osób prowadzących działalność gospodarczą, biorąca udział w fikcyjnym obrocie m.in.: panelami fotowoltaicznymi, ognioodporną bejcą i granulatem PET. Powiązane z nimi podmioty pozorowały wewnątrzwspólnotowy handel towarami z przedsiębiorstwami na terenie Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy i Łotwy. Następnie na podstawie nieprawdziwych dokumentów firmy wnioskowały o zwrot naliczonego podatku VAT.

Trzem osobom, które zostały zatrzymane w wątku prowadzonym przez Delegaturę ABW w Lublinie, postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT, wystawiania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych faktur poświadczających nieprawdę, wprowadzenia w błąd pracowników organu podatkowego i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa znacznej wartości. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju.

Dotychczas w śledztwie zarzuty przedstawiono w sumie 211 osobom. ABW zabezpieczyła do tej pory ponad 1,9 mln zł z tytułu poręczeń majątkowych, zaś w całej sprawie zabezpieczono mienie sprawców o wartości powyżej 35 mln zł.

W prowadzonym śledztwie występuje ponad 400 podmiotów gospodarczych. Potencjalne straty Skarbu Państwa szacowane są na około 300 mln PLN. Materiały zgromadzone w ramach przedmiotowego śledztwa stały się podstawą do zainicjowania kilku odrębnych postępowań przygotowawczych.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

 

 

{"register":{"columns":[]}}