W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód

Cel projektu

Głównym celem projektu jest poprawa (do roku 2022) stanu ochrony objętych działaniami projektowymi typów siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód, których stan zachowania w dokumentach planistycznych został oceniony na niezadowalający (U1) lub zły (U2). Dokumenty te (plany zadań ochronnych lub plany ochrony) zawierają informacje na temat działań, które pozwolą na poprawę stanu ww. siedlisk i gatunków. W projekcie zawarto działania, które są kluczowe dla przywrócenia właściwego stanu bądź zatrzymania negatywnego trendu zmian.

Założenia projektu

Realizacja projektu wynika z konieczności podejmowania przez państwo działań mających na celu przywrócenie właściwego stanu ochrony cennych w skali europejskiej siedlisk przyrodniczych oraz gatunków chronionych w ramach sieci Natura 2000. W ramach projektu planowana jest realizacja działań z zakresu ochrony czynnej, wynikających z zatwierdzonych dokumentów planistycznych dla obszarów Natura 2000 - planów zadań ochronnych i planów ochrony. Projekt jest realizowany we współpracy z 11 regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, które w ramach projektu są podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych.

Planowane efekty projektu

a) poprawa w skali całego kraju stanu zachowania wybranych siedlisk nieleśnych zależnych od wód;
b) przywrócenie właściwego stanu danych płatów siedlisk bądź zahamowanie negatywnego trendu zmian;

c) zachowanie siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków stanowiących przedmioty ochrony;
d) poprawa warunków bytowania zwierząt zamieszkujących siedliska wodno-błotne oraz zwiększenie areału siedlisk gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

Wartość projektu

48 045 950,04 zł

Współfinansowanie

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}