W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie dni na spisanie w Narodowym Spisie Powszechnym!

21.09.2021

Do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut 21 września br. podczas wideokonferencji prasowej zaapelowali do mieszkańców Mazowsza o wzięcie udziału w spisie. Uczestnictwo w NSP jest obowiązkowe. W konferencji uczestniczyły również Zofia Kozłowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Warszawie oraz Agnieszka Ajdyn, Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany raz na 10 lat. Jego celem jest zebranie najważniejszych informacji dotyczących liczby mieszkańców, sytuacji rodzinnej i  mieszkaniowej, rynku pracy, ochrony zdrowia i edukacji. Dzięki tym danym władze podejmują decyzje, które mają wpływ na codzienne życie każdego Polaka.

- Gorąco apeluję do mieszkańców Mazowsza o wypełnienie tego obowiązku. Na podstawie danych zebranych podczas spisu będą planowane i realizowane działania Rady Ministrów wspierające nasze województwo, gminy i miasta. Wypełnienie formularza trwa przeciętnie 10 minut. To niewiele, a przecież od tych informacji zależy w dużej mierze przyszłość naszego województwa, gmin i miast – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W województwie mazowieckim spisanych jest 68 proc. mieszkań. Spisać się można samodzielnie przez internet lub przez infolinię. Od 23 czerwca br. wsparcia udzielają rachmistrzowie terenowi, którzy przeprowadzają wywiady spisowe w domach i mieszkaniach.

W jednej gminie województwa mazowieckiego spisano mniej niż 50 proc. mieszkań.

Na Mazowszu, w zestawieniu gmin, w których spisanych jest najwięcej mieszkań, prowadzą gmina Bielsk (94 proc.), gmina Żuromin, gmina Sanniki, gmina Rusinów, gmina Siemiątkowo (po 91 proc.).

Spisać się można przez stronę internetową: https://spis.gov.pl/ oraz przez rachmistrzów.

Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów.

Warto zapamiętać, że rachmistrzowie nie proszą o dokumenty formalne, dowód osobisty, numer konta, nie pytają o dochody, majątek, posiadane nieruchomości, sprzęty w mieszkaniu, sposób spędzania wolnego czasu czy wyjazdy.

Jeśli pojawi się wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować. Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis jest do kontaktu rachmistrza.

Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie. To z kolei grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. złotych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}