W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przytyk: Turystyka, jako alternatywa i wsparcie rozwojowe rolniczej gminy

15.07.2024

Gmina Przytyk to jedna z wielu gmin położonych w powiecie radomskim o charakterze rolniczym. Masowo uprawia się tu jedynie paprykę, dlatego Przytyk nazywany jest stolicą tego warzywa. Dzięki położeniu nad rzeką Radomką, Wiązownicą i Dobrzycą było możliwe utworzenie na terenie gminy dwóch zbiorników retencyjnych. Jednym z nich jest zbiornik w Jagodnym. Na temat możliwości rozwoju turystyki na tym terenie rozmawiał Burmistrz Miasta i Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński z Kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafałem Molgą.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn

- Zalew w Jagodnym, to zbiornik retencyjny utworzony na rzece Wiązownicy, rozpościerający się na powierzchni przeszło 35 h. o pojemności 615 000 m3. Obiekt oddano do użytku w czerwcu 2015 r. Zalew ma ogromny potencjał turystyczno-rekreacyjny, który chcielibyśmy właściwie wykorzystać. Jedną z możliwości jest utworzenie wokół zbiornika ścieżki rowerowej, która służyłaby rekreacji. Powstanie takiej infrastruktury nie zakłóciłoby naturalnego charakteru terenów wokół zbiornika, jak również nie byłoby przeszkodą dla chętnie odwiedzających to miejsce wędkarzy i coraz częściej pojawiających się zwolenników karawaningu – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński.

Aby powstała proponowana inwestycja niezbędna jest zgoda właściciela obiektu, którym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

- Oprócz retencji wodnej zbiornik w Jagodnym ma pozytywny wpływ na krajobraz i bioróżnorodność przyrodniczą tego terenu, co zapewne jest bardzo istotne. Wydaje się jednak, że są możliwości, aby pogodzić oczekiwania przyrodników i wędkarzy oraz turystów - cyklistów, którzy chcieliby nacieszyć się tym miejscem podczas rowerowych przejażdżek, nie ingerując swoim zachowaniem w środowisko naturalne – powiedział Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Rafał Molga.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}