W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie inauguracyjne Terenowej Rady do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym

10.03.2025

Zasiadają w niej sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele służb mundurowych, administracji lokalnej i stowarzyszeń - w sumie 29 osób. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wręczył powołania nowym członkom Terenowej Rady do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym. Zarządzeniem wojewody przewodniczącym został prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku, sędzia Wiesław Żywolewski.

Posiedzenie inauguracyjne Terenowej Rady do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym

- Na resocjalizację możemy patrzeć z perspektywy kodeksów i ustaw, ale też społecznego punktu widzenia. Cel jest jeden: żeby ludzie po odbyciu kary nie wracali na drogę przestępczą. Badania pokazują, że różnie z tym bywa. Dużo więc pracy przed nami - mówił na wstępie posiedzenia Terenowej Rady wojewoda Jacek Brzozowski.

Terenowa Rada do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym działa w obszarze właściwości Sądów Okręgowych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

W jej skład wchodzą sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy sądowi, przedstawiciele aresztów śledczych, podlaskiego kuratora oświaty, urzędów pracy, fundacji działających na rzecz osób w kryzysie czy ośrodków pomocy społecznej.

Podczas posiedzenia członkowie Rady przyjęli Regulamin i ustalili plan działania. Główne cele to:

  • integracja działań rady wraz z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami, których celem jest uczestnictwo w wykonywaniu orzeczeń i pomoc w społecznej readaptacji skazanym w zakresie zapobiegania przestępczości oraz pomocy skazanym; 
  • promowanie oddziaływań profilaktycznych i readaptacyjnych oraz pomocy skazanym i ich rodzinom przez organizacje pozarządowe; 
  • aktualizacja opracowań bazy instytucji i organizacji pozarządowych; 
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr;
  • oraz podnoszenie świadomości prawnej społeczności lokalnej i organizacji pozarządowych w zakresie możliwości uczestniczenia w wykonywaniu orzeczeń karnych.

Zdjęcia (7)