Drugi dzień wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w Londynie
08.10.2021
„Chciałbym wyrazić naszą wdzięczność za opiekę i promocję dziedzictwa Fryderyka Chopina tutaj, w Wielkiej Brytanii. Państwa działalność, której 50-lecie obchodzimy w tym roku, jest nie do przecenienia” - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas spotkania z władzami Chopin Society, obchodzącego w tym roku 50-lecie powstania. W trakcie drugiego dnia wizyty w Londynie wicepremier spotkał się także z przedstawicielami Ogniska Polskiego oraz polonijnego świata artystycznego i kulturalnego. Udał się również do Northolt High School, w którym trenuje siatkarski klub IBB Polonia London – aktualny mistrz Anglii w piłce siatkowej.
Spotkanie z władzami Chopin Society UK
Jesteśmy szczególnie wdzięczni za rolę, jaką Chopin Society odegrało podczas obchodów stulecia niepodległości Polski w 2018 r. oraz za promocję muzyki Fryderyka Chopina wśród kolejnych pokoleń muzyków - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński na spotkaniu z kierownictwem Chopin Society UK.
Głównym celem działalności Chopin Society z siedzibą w Londynie jest celebrowanie geniuszu Fryderyka Chopina oraz promocja wiedzy o polskim pianiście i jego dorobku. Stowarzyszenie założyła w 1971 r. Brytyjka polskiego pochodzenia Lucie Swiatek. Prezesem i współprzewodniczącą Stowarzyszenia Chopinowskiego w Wielkiej Brytanii jest Lady Rose Cholmondeley. Jako pianistka wykonywała muzykę Chopina na całym świecie. Aktualnie wspiera stosunki angielsko-polskie. W lipcu 2011 r. została odznaczona Złotym Medalem „Gloria Artis” przyznanym za Zasługi w dziedzinie Kultury w uznaniu za jej 25-letnią pracę dla Stowarzyszenia Chopinowskiego.
Wizyta w Victoria and Albert Museum
Celem spotkania z dyrekcją V&A było omówienie perspektyw współpracy z polskimi instytucjami, dotyczących m.in. możliwości prezentacji polskiej sztuki.
Victoria and Albert Museum prezentuje nowoczesne podejście do kultury masowej. Jest to podejście niezwykle ciekawe. Współpraca została już rozpoczęta i będziemy ją kontynuować. To bardzo ważne, ponieważ powiązania z Polską są w V&A obecne.. W kolekcji plakatu, którą dzisiaj oglądałem, znajdują się m.in. plakaty solidarnościowe - wydarzeń, w których sam miałem okazję uczestniczyć – powiedział prof. Piotr Gliński.
V&A jest największym muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie. Stała kolekcja liczy ponad 4,5 mln eksponatów. Obejmuje przedmioty powstałe na przestrzeni 5 000 lat, pochodzące z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki Północnej, m.in. rzeźby, obrazy, rysunki, fotografie, książki, ceramikę, meble, tkaniny i stroje.
Spotkanie z przedstawicielami Polonii w Ognisku Polskim
Pomysł powołania Ogniska Polskiego pojawił się w 1939 r. Organizacją placówki zajął się Rząd Polski przy pomocy British Council. Zorganizowanie Ogniska Polskiego powierzono Janowi Balińskiemu-Jundziłłowi, który od początku był członkiem Zarządu, a od 1949 r. – jego prezesem.
Od 1940 roku klub stanowił centrum życia społecznego, kulturalnego i towarzyskiego emigracji niepodległościowej. W Ognisku bywali generałowie, pułkownicy, członkowie Rządu i politycy, a także ludzie literatury i sztuki.
Obecnie znajdują się tam portrety wybitnych Polaków pędzla Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton oraz tablice upamiętniające m.in. Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) – autora słów do „Czerwonych maków na Monte Cassino” oraz Mariana Hemara, a także tablica ku czci ofiar powstania na Węgrzech w 1956 r.
Upamiętnieni są tutaj przedstawiciele Polonii tragicznej, tej Polonii, która nie mogła wrócić do swojej ojczyzny po wojnie. Nie chcemy jednak koncentrować się tylko na pamięci, raczej z pamięci chcemy wyciągać te cechy, które zawsze nam pomagały wspólnie przezwyciężać trudności. (…) Dawne instytucje polonijne coraz lepiej współpracują z nową emigracją, a to jest bardzo ważne. Musimy być obecni w kulturze brytyjskiej, mamy tutaj do odegrania swoją rolę. Chcemy, aby Polacy byli ważnym partnerem społeczeństwa brytyjskiego. Dlatego realizujemy programy, które bezpośrednio finansują działalność polonijnych instytucji kultury za granicą – wskazywał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
IBB Polonia London
Wicepremier odwiedził także Northolt High School Vincent Centre, gdzie przyglądał się treningowi młodzieży IBB Polonii London. Ten angielski klub siatkarski powstał w 1973 r. Jego założycielami byli przedstawiciele Polonii brytyjskiej skupieni wokół harcerstwa oraz organizacji Polish YMCA. W 2015 r. klub został kupiony przez polską firmę działającą na rynku europejskim – IBB Builders Merchants. Jest 6-krotnym i aktualnym Mistrzem Anglii w siatkówce mężczyzn, a także 3-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii. Obecnie występuje w najwyższej klasie rozgrywek klubowych w Anglii – National Super 8s. Prezesem IBB Polonii London jest Bartek Łuszcz, którego ambicją jest stworzenie szkoły mistrzostwa sportowego i uczenie młodych ludzi gry w siatkówkę. Łączy sportowe sukcesy klubu z promocją polskiej kultury i historii.
Od 2013 r. klubem partnerskim IBB Polonii Londyn jest utytułowany polski klub siatkarski PGE Skra Bełchatów. Dzięki partnerstwu klubów, mecze IBB Polonia Londyn w Lidze Mistrzów zostaną rozegrane w bełchatowskiej hali Energia.
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu