W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Szkocji

03.05.2022

3 maja br. w Edynburgu odbyły się uroczyste obchody Święta Narodowego 3 Maja w roku bieżącym mające na celu podkreślenie współpracy polsko-litewskiej w niesieniu wsparcia Ukrainie i pokazania solidarności z narodem ukraińskim.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Szkocji

Wykonany przez kwartet The Violin Consort koncert muzyki barokowej polskiego kompozytora Feliksa Janiewicza idealnie wpisywał się w tematykę obecnej współpracy polsko-litewskiej, równocześnie nawiązując do historycznych relacji międzypaństwowych w Europie środkowo-wschodniej i Rzeczpospolitej Obojga Narodów poprzez postać kompozytora F. Janiewicza.

Wydarzenie uzyskało wsparcie Lorda Provosta Edynbrurga p. Franka Rossa, który udostępnił najbardziej prestiżową salę Urzędu Miasta Edynburga na recepcję po koncercie i wraz z KG Ł. Lutostańskim otworzył wieczór w Katedrze St Giles’. Gościem honorowym wieczoru był Konsul Generalny Ukrainy w Edynburgu p. Yevhen Mankovskyi, który w swoim przemówieniu po raz kolejny już podziękował za wsparcie ze strony Polski. Konsul Honorowy Litwy odniósł się natomiast w swoim przemówieniu do historycznych związków polsko-litewskich i przykładów obecnej współpracy na rzecz Ukrainy.

Wydarzenie rozpoczęło się minutą ciszy w celu uczczenia pamięci ofiar wojny toczonej przez Rosję przeciw Ukrainie, a zaproszony przez placówkę kwartet The Violin Consort na czele z Prof. Zbigniewem Pilchem rozpoczął koncert wykonaniem ukraińskiego utworu. Historię F. Janiewicza przedstawiła jego pra-pra-pra-pra-wnuczka p. Josie Dixon z którą placówka współpracuje od ponad roku przy realizacji szerszego projektu serii koncertów, wykładów i wystawy dot. postaci F. Janiewicza w Szkocji, w tym zwłaszcza współfinansowanej przez Instytut Adama Mickiewicza wystawy w edynburskim Georgian House należącym do National Trust for Scotland.

W Katedrze St Giles’ zaprezentowana została wystawa pt. „Ukraiński świat Marii Prymaczenko”.

Recepcji w Urzędzie Miasta towarzyszył natomiast pokaz prezentacji poświęconej m.in. działaniom komunikacyjnym dot. zaangażowania Polski na rzecz Ukrainy zawierającej informacje oraz dane liczbowe na ten temat oraz wystawy fotograficznej poświęconej pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę i Litwę, ukazującej różne aspekty działań prowadzonych przez państwo polskie i litewskie, a także Polaków oraz Litwinów na rzecz obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Zaprezentowany został film ukazujący ogrom wsparcia, jakie mieszkający w Szkocji Polacy i Polonia, często we współpracy ze społecznością lokalną i instytucjami lokalnymi udzielają Ukrainie i Ukraińcom.

W ramach obchodów KG Ł. Lutostański dokonał również wręczenia oznaczeń p. Christine Grahame oraz. Zbigniewowi Stefanowi Wilczyńskiemu. Pan Zbigniew Stefan Wilczyński został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 maja 2016 roku za jego zasługi w propagowaniu idei wolności i solidarności poprzez aktywność w strukturach NSZZ Solidarność. Pani Christine Grahame została uhonorowana Medalem Pro Patria decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 17 marca 2022 rok za wspieranie działań Mapa Trust i proces renowacji trójwymiarowej konstrukcji Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji w Eddleston.

Zdjęcie: Adam Stefaniak

{"register":{"columns":[]}}