W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Niepodległości RP w Szkocji

14.11.2021

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości RP w Szkocji odbyły się w Edynburgu oraz w Douglas. W dniu 13 listopada br. w Douglas Konsulat Generalny w Edynburgu we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Oświatowym w Glasgow oraz polskimi harcerzami w Szkocji zorganizował obchody Święta Niepodległości przy trzech polskich pomnikach znajdujących się w Polskim Ogrodzie Pamięci w Douglas (Douglas Memorial Garden), gdzie znajdują się trzy pomniki wykonane w latach 1940 – 1944 przez żołnierzy jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie formowanych w tej części Szkocji. Pierwotnie była to 2. Brygada Strzelców, a od 3 listopada 1940 r. 10. Brygada Kawalerii Pancernej pod dowództwem gen. S. Maczka licząca 3000 żołnierzy.

Duglas 11 listopad

Tej właśnie jednostce dedykowane są wszystkie trzy pomniki. Zostały one ofiarowane miastu przez gen. S. Maczka w podziękowaniu za gościnę i życzliwość lokalnej społeczności, tworząc w ten sposób miejsce pamięci o polskiej obecności na szkockiej ziemi. Dzięki dokonanym przez KG w Edynburgu pracom renowacyjnym ze środków uzyskanych z IPN pomniki powróciły ostatnio do stanu z okresu ich wykonania.

Obchody Święta Niepodlegości w Douglas rozpoczęły się od oddania hołdu szkockim żołnierzom walczącym w II wojnie światowej w ramach obchodów Remembrance Day i złożenia wieńca pod znajdującym się nieopodal pomnikiem szkockiego oddziału „Cameronians”. Następnie wieńce zostały złożone przy pomnikach w Polskim Ogrodzie Pamięci. Potem uczestnicy obchodów przeszli do lokalnego ośrodka kultury, St Bride’s Community Centre, gdzie odprawiona została msza święta koncelebrowana przez Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji, ks. Leszka Więcaszka oraz byłego Rektora, ks. Mariana Łękawę. Oprawę muzyczną zapewniła Grupa Folkowa Gościniec.


W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele polskich środowisk kombatanckich, w tym p. Christopher Sagan z Domu Polskiego im. Gen Władysława Sikorskiego w Glasgow - Polskie Towarzystwo Społeczno-Edukacyjne, p. Beata Koryga - dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej w Glasgow, p. Paweł Porański prowadzący Polski Klub Historyczny w Glasgow oraz przedstawiciele lokalnych środowisk kombatanckich i społeczności lokalnej. W obchodach uczestniczył KG Ł. Lutostański oraz Konsul T. Matusiak.


Historia pomników w Douglas została przedstawiona w opracowanym na zlecenia placówki filmie z perspektywy syna jednego z żołnierzy zaangażowanych w proces budowy jednego z trzech pomników, p. Christophera Sagana.


W dniu 14 listopada br. w Edynburgu, placówka we współpracy z p. Markiem Straczyńskim, prezesem SPK w Edynburgu oraz środowiskami polonijnymi zorganizowała obchody lokalne. W katolickiej Katedrze św. Marii w Edynburgu, która znajduje się w centralnym punkcie miasta i jest największym kościołem katolickim w mieście, odprawiona została msza święta za Ojczyznę, w której uczestniczyli przedstawiciele środowisk polonijnych, w tym licznie zgromadzeni uczniowie Akademii Języka Polskiego im. gen. S. Maczka przy Edukacyjnym Centrum Polonijnym, harcerze, przedstawiciele Małego Instytutu Języka Polskiego „Poloniusz” przy Polskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym im. A. Mickiewicza oraz p. M. Straczyński ze sztandarem SPK. Oprawę muzyczną zapewniły osoby związane z Zespołem Pieśni i Tańca „Ojczyzna”, a kazanie nawiązujące do tradycji i wagi obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę wygłosił ks. Tadeusz Puton.

Pierwszym punktem obchodów było złożenie przez KG Ł. Lutostańskiego wieńca pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłoniętą w 2018r. przez ówczesnego Ambasador RP w Londynie prof. Arkadego Rzegockiego. Jest to tablica pamiątkowa ku czci przedstawicieli polskich władz państwowych, polskich dowódców, żołnierzy oraz osób cywilnych, którzy przez dziesięciolecia kultywowali ideę wolnej Polski na Wyspach Brytyjskich.
Wieczorem w nowo wyremontowanym domu SPK odbył się natomiast koncert muzyki polskiego kompozytora F. Janiewicza.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}