W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Wielka Brytania dała wspaniały dowód solidarności z Ukrainą, z Polską, ze wschodnią częścią NATO

10.02.2022

10 lutego 2022 r. premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wizyta Borisa Johnsona podkreśla solidarność sojuszniczą w ramach relacji dwustronnych i w NATO, w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego. Szefowie rządów rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem działań Rosji wobec Ukrainy. Po spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obaj premierzy odwiedzili brytyjskich i polskich żołnierzy w bazie wojskowej w Wesołej.

Premier Boris Johnson i Premier Mateusz Morawiecki

–  Londyn dzieli od Kijowa ponad 2000 km. Ale to, że staramy się dzisiaj razem działać na rzecz pokoju na wschodniej flance NATO świadczy o tym, jak ważne są transatlantyckie więzy dla Wielkiej Brytanii i dla Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 


Rozmowa premierów Polski i Wielkiej Brytanii


W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się spotkanie premierów Mateusza Morawieckiego i Borisa Johnsona. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo w naszym regionie. Szczególną uwagę zwrócono na działania Rosji wobec Ukrainy. Premierzy rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy oraz o przygotowaniu sankcji na wypadek inwazji na ten kraj. 

– Tam, gdzie punktem odniesienia jest polityka imperialna, tam wszystko może stać się narzędziem agresji - zarówno gazociąg, jak i migranci, jak i internet – i tego dzisiaj doświadczamy – podkreślił szef polskiego rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zaapelował do naszych niemieckich sąsiadów, żeby jak najszybciej oświadczyć, że Gazociąg Północny nie będzie używany jako element szantażu. Prezes Rady Ministrów podkreślił również znaczenie migracji, które są elementem wojny hybrydowej na polsko-białoruskiej granicy. 

– Ataki cyfrowe, ataki hakerskie, cybernetyczne to też broń, którą niestety nasi wschodni sąsiedzi używają coraz częściej – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki. 

Szefowie rządu Polski i Wielkiej Brytanii podkreślili, jak ważne jest prawo narodu i państwa do samostanowienia. Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa. 


Brytyjscy żołnierze wspierają wschodnią granicę NATO i Unii Europejskiej


Pod koniec 2021 r. do Polski przybyło ponad 100 żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych. Pomagają oni żołnierzom Wojska Polskiego m.in. w naprawie i budowie tymczasowego ogrodzenia na terenie przygranicznym z Białorusią, czyli na wschodniej granicy NATO oraz Unii Europejskiej.  
– Celem politycznym Putina jest rozbicie NATO. Dlatego my musimy zdecydowanie pokazywać, jak bardzo jesteśmy spójni. Jest między nami ogromne zrozumienie co do tych napięć, które się dzieją na wschodniej flance NATO – podkreślił szef polskiego rządu.

Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego ministra obrony Bena Wallaca oraz szefa polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka do Polski przyleciało kolejnych 350 wojskowych z 45 Komanda piechoty morskiej, mającego bazę w Arbroath w Szkocji. Brytyjscy żołnierze będą wspierać polskie siły zbrojne w zakresie wspólnych ćwiczeń, planowania awaryjnego i budowania potencjału w obliczu gromadzenia sił rosyjskich na granicy z Ukrainą.

– Pragnę podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom. Udajemy się do nich razem z premierem Borisem Johnsonem – podziękował premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Jesteśmy razem i razem działamy na rzecz utrzymania pokoju i spokoju. Dlatego właśnie wzmacniamy wschodnią flankę NATO, wzmacniamy też pokój w tej części Europy. Możemy być pewni, że tylko poprzez wspólne działania, spójną politykę, ten pokój może być utrzymany.


Listopadowa wizyta Prezesa Rady Ministrów w Londynie


Premierzy spotkali się w listopadzie 2021 r. w Londynie. Głównym tematem rozmów była sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz potencjalne zagrożenia ze strony Rosji. Działania hybrydowe, prowadzone przez reżim Łukaszenki, spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów. Wielka Brytania solidaryzuje się z naszym krajem, jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski. Premier Mateusz Morawiecki oraz Boris Johnson dodatkowo omawiali temat związany ze wzrostem cen energii. 

Brytyjski premier podkreślał konieczność wspólnych działań w celu rozwiązania aktualnych wyzwań. Polska i Wielka Brytania stoją na straży dobrobytu, pokoju i stabilności. Celem obu państw jest dbanie o jedność transatlantycką i świata zachodniego.
 
–  Jeszcze w listopadzie 2021 r. odbyłem szereg rozmów, wizyt. Także byłem u premiera Borysa Johnsona i rozmawialiśmy o tych wszystkich sprawach, które są groźne. Niestety tamte obawy wspólnie wyrażane przez nas okazały się słuszne, dlatego trzeba działać teraz bardzo zdecydowanie – podkreślił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. I dodał: –  Słowo “Zachód”, to nie może być tylko określenie kierunku geograficznego. Słowo “Zachód”, to jest jednocześnie też pewna idea. Idea utrzymania pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}