W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Morawiecki po spotkaniu z premierem Johnsonem: Polska i Wielka Brytania to dwa państwa, które chcą dbać o jedność transatlantycką

26.11.2021

Premier Mateusz Morawiecki w Londynie spotkał się z premierem Borisem Johnsonem. Głównym tematem rozmów polityków był kryzys na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Szef rządu Wielkiej Brytanii poinformował, że jego kraj stoi ramię w ramię z Polską, w sytuacji kryzysu migracyjnego. Zaznaczył także, że Polska jest najbliższym europejskim sojusznikiem Wielkiej Brytanii w NATO w zakresie długoterminowego bezpieczeństwa, ale także w wielu innych obszarach.

Premier Mateusz Morawiecki w Londynie

Współpracę ze strony szefa brytyjskiego rządu potwierdził także premier Mateusz Morawiecki, podkreślając widoczne wsparcie Wielkiej Brytanii. Obaj premierzy obiecali wspólnie wypracowywać stanowiska dotyczące kryzysu na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, kryzysu energetycznego, ale także działań dotyczących Ukrainy, Mołdawii i Bałkanów Zachodnich.   – Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem Polski. Cieszę się z tego. Na pewno będziemy kontynuować naszą bliską współpracę – podsumował premier Morawiecki.

Ryzyko geopolityczne na wschodniej granicy UE i NATO

Sztucznie wywoływany przez reżim Łukaszenki kryzys na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej to tylko jeden z czynników, wpływających aktualnie na sytuację geopolityczną w Europie.  Podczas spotkania premierzy Polski i Wielkiej Brytanii omawiali nie tylko sytuację na wschodniej granicy UE i NATO, ale także zagrożenia wynikające ze wzmocnienia rosyjskich zdolności militarnych  przy granicy z Ukrainą.

Równie istotnymi czynnikami są wzrosty cen gazu i uprawnień ETS, co przekłada się na koszty życia w całej Europie, w tym także w Polsce. Presja energetyczna, wzrost zagrożenia militarnego, nacisk rosyjskiej propagandy i rozsiewanie fake newsów to działania, które odbijają się na sytuacji w Europie.

Premier Boris Johnson podkreślał konieczność wspólnych działań w celu rozwiązania aktualnych wyzwań. Polska i Wielka Brytania stoją na straży dobrobytu, pokoju i stabilności, mimo rękawicy, którą Kreml rzucił globalnemu porządkowi. Celem obu państw jest dbanie o jedność transatlantycką i jedność świata zachodniego. Szczególną uwagę premierzy przykładają do wypracowania mechanizmów deeskalacyjnych, których celem będzie doprowadzić do spokoju i stabilności w regionie.

Europejscy liderzy solidarni wobec wyzwań

W ostatnich dniach szef polskiego rządu spotkał się z liderami wielu europejskich krajów. Polską ofensywę dyplomatyczną rozpoczęła wizyta u premierów Litwy, Łotwy i Estonii. W Budapeszcie miało miejsce spotkanie z premierami Słowacji, Czech i Węgier, skąd premier udał się na spotkanie z szefem rządu Chorwacji. W kolejnych dniach szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Francji, premierem Słowenii i kanclerz federalną Niemiec.

Wszystkie spotkania potwierdzają solidarność i wzajemne wsparcie. Kryzys na granicy, jako jeden z wpływających na sytuację geopolityczną w Europie, dotyczy zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO. Są to działania o charakterze hybrydowym, które próbują złamać integralność terytorialną Unii Europejskiej, wykorzystując migrantów. Ostatnie dni pokazały, że możemy liczyć na naszych sojuszników.

{"register":{"columns":[]}}