W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat Wód Polskich RZGW we Wrocławiu dotyczący działań w sprawie zbiornika Stronie Śląskie

22.11.2024

Wody Polskie, jako zarządca suchego zbiornika przeciwpowodziowego Stronie Śląskie na potoku Morawka, zakończyły roboty związane z trwałym ogrodzeniem obiektu, który we wrześniu tego roku uległ katastrofie budowlanej.

Wygrodzenie i oznakowanie tablicami ostrzegawczymi strefy niebezpiecznej w odległości 10 m od krawędzi zniszczonej lewej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej oraz prawej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej w odległości 15 m od budowli kamiennej zapory czołowej.

Trwają działania zmierzające do wyboru przez Wody Polskie najkorzystniejszej koncepcji docelowych prac budowlanych, jakie będą w obrębie zbiornika Stronie Śląskie realizowane.

Stronie Śląskie - plan działania Wód Polskich

Wody Polskie prowadzą analizy zmierzające do opracowania harmonogramu rzeczowego odbudowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Stronie Śląskie na potoku Morawka i wyboru najbardziej optymalnego wariantu.

Fazę budowlaną w tym zakresie poprzedzi rozbiórka istniejącego obiektu, równocześnie inwestor będzie musiał opracować dokumentację przetargową, przeprowadzić badania modelowe, dokonać inwentaryzacji przyrodniczej i uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Planiści i inżynierowie przystąpią również do opracowania projektu budowlanego i operatu wodnoprawnego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego. Następnie zamawiający zajmie się uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji. W ostatnim etapie wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca prac będzie mógł przystąpić do robót budowlanych.

Zastosowanie się do decyzji WINB – zamontowano nowe oznakowanie

Zgodnie z decyzją z 15 listopada 2024 roku, wydaną przez Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (DWINB) we Wrocławiu, Wody Polskie przeprowadziły prace polegające na trwałym wygrodzeniu i oznakowaniu tablicami ostrzegawczymi strefy niebezpiecznej w odległości 10 m od krawędzi zniszczonej lewej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej. Zrealizowano także roboty polegające na trwałym wygrodzeniu i oznakowaniu strefy niebezpiecznej prawej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej w odległości 15 m od budowli kamiennej zapory czołowej zbiornika Stronie Śląskie.

Przypominamy, że tymczasowe zabezpieczenia w tym zakresie Wody Polskie wykonały niezwłocznie po ustabilizowaniu się sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej i nastąpiło to 26 września 2024 roku. Już wtedy w tej lokalizacji pojawiły się tabliczki zakazu wstępu, a teren został wygrodzony taśmą. Równocześnie w RZGW we Wrocławiu dobiegają końca analizy prawne w zakresie ewentualnego odwołania się do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego od zapisów uzasadnienia decyzji DWINB z 15 listopada 2024 roku.

Należy również podkreślić, że wszelkie informacje na temat funkcjonowania w poprzednich latach zbiornika Stronie Śląskie wybudowanego w 1907 roku są w razie potrzeb przekazywane do organów ścigania – Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, która prowadzi postępowanie w sprawie, mające na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy budowlanej.

Weryfikacja zadań realizowanych w ramach ponadregionalnego kontraktu

W przypadku potwierdzenia przez organy ścigania nieprawidłowości podczas realizacji prac modernizacyjnych na zbiorniku, Wody Polskie, jako inwestor tego zadania będą dochodziły roszczeń wobec podmiotów trzecich.

Wykonane prace polegały na modernizacji monitoringu hydrologicznego i systemów teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych w postaci między innymi automatycznych stacji wodowskazowych, układów automatycznego sterowania urządzeniami spustowymi oraz systemów teletechnicznych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}