W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończył się pierwszy etap społeczno-edukacyjnego projektu "Roślinne wyspy filtracyjne" pod patronatem Wód Polskich

19.11.2024

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wspiera różnorodne projekty społeczno-edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz edukację społeczeństwa w zakresie ochrony zasobów wodnych. Zakończył się pierwszy etap projektu pod patronatem Wód Polskich, polegającego na budowie i przycumowaniu roślinnych wysp filtracyjnych na rzece Odrze w stolicy Dolnego Śląska, celem zbadania potencjału roślin do oczyszczania wody. Przyszła pora na podsumowanie dotychczas zebranych wniosków.

Roślinne wyspy filtracyjne na Odrze.

Inicjatywa polegała na opracowaniu projektu wyspy filtracyjnej, zbudowanie testowych wysp, zwodowanie ich na rzece oraz zbadanie ich skuteczności w procesie oczyszczania wody. W działania projektowe włączyli się uczniowie szkoły podstawowej, szkół średnich, nauczyciele i mieszkańcy Wrocławia oraz okolic.

W połowie maja 2024 roku przycumowano 5 wysp filtracyjnych na Odrze we Wrocławiu w pobliżu jazu Psie Pole, które dryfowały do 15 września. W tym czasie konstrukcje pełniły funkcję fitoremediantów. Na przestrzeni czterech miesięcy wykonywano analizy fizykochemiczne wody pobranej w pobliżu miejsca cumowania, aby określić średnie poziomy wybranych zanieczyszczeń. Po zbiorze przeprowadzono również analizy chemiczne materiału roślinnego, co pozwoliło na oszacowanie wydajności proponowanego rozwiązania i opracowanie zaleceń dla przyszłych zastosowań.

Badania wykazały, że tego rodzaju roślinne wyspy są w stanie pobierać z wody pewne ilości fosforanów oraz azotanów. Za pomocą tego rozwiązania możliwe byłoby częściowe oczyszczenie zbiorników wody stojącej oraz pośrednie oczyszczenie większych rzek za pomocą wysp rozlokowanych w mniejszych dopływach.

Wyspy filtracyjne, prócz funkcji polegającej na zmniejszaniu ilości substancji zagrażających środowisku obecnych w wodzie, wspierają również bioróżnorodność. Mieszanka gatunkowa zwiększa różnorodność ekosystemu, a także stwarza nowe siedliska bytowania zwierząt i rozwoju pożytecznej mikroflory.

Celem projektu była też aktywizacja lokalnej społeczności, organizacji pozarządowych i firm do zaangażowania na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności zachęcenie mieszkańców Wrocławia do podejmowania działań wpływających na poprawę stanu wód. W opinii zespołu projektowego uczestnicy warsztatów bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem. Prace wykonano w zaplanowanym czasie. Wszystkie ankietowane osoby deklarowały chęć angażowania się w działania społeczne na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów w przyszłości.

Wody Polskie deklarują wsparcie inicjatywy na kolejnych jej etapach, które polegać będą m.in. na umieszczeniu wysp filtracyjnych na mniejszych akwenach oraz ciekach będących w zarządzie RZGW we Wrocławiu. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest fundacja Instytut Wody – H2O SciTech, działająca na rzecz ochrony środowiska wodnego i popularyzacji nauki i edukacji, w tym nowych technologii produkcji żywności, przy wsparciu organizacji GlobalGiving.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}