W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko tężcowi

19.09.2024

zdjęcie komórki bakterii

W przypadku wystąpienia powodzi występuje ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń i chorób zakaźnych. Sprzyjają temu urazy i zranienia, doznane podczas kontaktu ze skażoną wodą lub glebą. Kontakt ze skażoną wodą grozi potencjalnie m.in. durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A, a w przypadku zanieczyszczenia rany także tężcem.

Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu informuje o obowiązku szczepień tzw. poekspozycyjnych przeciwko tężcowi u osób zranionych, narażonych na zakażenie. Ryzyko zranienia występuje szczególnie u osób biorących czynny udział w usuwaniu skutków powodzi. Szczepionka jest dostępna bezpłatnie w poradni podstawowej opieki zdrowotnej , w której pacjent zwykle umawia wizyty, a jeżeli jest ona nieczynna w następstwie skutków powodzi, to zgodnie z Komunikatem Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 16.09.2024 roku, można się zwrócić się o pomoc do innej placówki podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od oceny rany,  a także historii dotychczasowych szczepień, lekarz ocenia stopień wysokości ryzyka wystąpienia tężca i oprócz szczepionki przeciwko tężcowi, może być również podana nieodpłatnie antytoksyna tężcowa.

{"register":{"columns":[]}}