Zakazy w stosunku do gatunków obcych
Zakazy w stosunku do gatunków obcych
W stosunku do wszystkich gatunków obcych został wprowadzony zakaz ich wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku. Zakazane jest więc przykładowo wypuszczanie egzotycznych zwierząt do środowiska czy sadzenie roślin gatunków obcych w naturalnych ekosystemach.
Zakaz ten nie obowiązuje w niektórych sytuacjach określonych w ustawie o gatunkach obcych:
- zarybiania zgodnego z przepisami,
- wypuszczania wybranych gatunków zwierząt łownych na podstawie zgłoszenia ministrowi właściwemu ds. środowiska,
- sadzenia roślin wykorzystywanych:
- przy zakładaniu i utrzymywaniu terenów zieleni w granicach wsi o zwartej zabudowie lub w granicach miast oraz zieleni towarzyszącej obiektom budowlanym,
- w ramach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej i racjonalnej gospodarki rolnej,
- tymczasowo, w celu rekultywacji gruntów zdegradowanych lub zdewastowanych w wyniku działalności przemysłowej,
- w badaniach naukowych oraz ochronie ex situ, o ile te badania i ta ochrona są prowadzone w granicach wsi o zwartej zabudowie lub w granicach miast.
Podmiot, który wprowadził roślinę obcego gatunku do środowiska (dopuszczalne tylko w ww. przypadkach) powinien jednak tego dokonać w taki sposób, aby nie doszło do jej rozprzestrzenienia poza dany teren, a po zakończeniu jej użytkowania ma obowiązek usunąć ją ze środowiska.
Powyższe odstępstwa od zakazu wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku nie dotyczą IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski.