W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jubileusz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. 15 lat minęło…

07.11.2023

Setki działań podjętych na rzecz ochrony przyrody Warmii i Mazur, wiele uzgodnionych przedsięwzięć godzących potrzebę ochrony środowiska z koniecznością rozwoju gospodarczego „krainy tysiąca jezior”. To najkrótsze podsumowanie 15-letniej działalności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Na białym tle ułożony kolaż ze zdjęć przedstawiających: łąki, pastwisko z owcami które pilnuje pies, zagrodę z owcami i dwoma szczeniakami, drzewa z budkami rozrodczymi dla nietoperzy, wybudowaną przez bobry tamę wraz z urządzeniami obniżającymi poziom wody w rozlewisku, słup z platformą wypełnioną materiałem gniazdowym dla bocianów. Na środku widnieje napis: 15 lat Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wraz z logo (zielony liść).

15 listopada minie 15 lat od kiedy zaczęła funkcjonować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie – organ administracji rządowej, odpowiedzialny za stan środowiska przyrodniczego regionu. Ten jubileusz jest doskonałą okazją do podsumowania dokonań oraz do zastanowienia się nad przyszłymi wyzwaniami. Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem unikalnym w skali kraju. Ponad połowę jego powierzchni zajmują cenne przyrodniczo obszary chronione. To bogactwo zobowiązuje. – Misją instytucji, którą kieruję jest dbałość o dziedzictwo przyrodnicze regionu. W swojej pracy jednak nie zapominamy o potrzebie jego rozwoju. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby wypracować kompromis i umożliwić realizację inwestycji z poszanowaniem środowiska przyrodniczego. Sądzę, że nasze dotychczasowe działania mogą napawać optymizmem – powiedziała Agata Moździerz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Zielone światło

Jednym z głównych zadań realizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie jest określanie warunków środowiskowych, z zachowaniem których inwestycja może być zrealizowana. Dzięki zastosowaniu dobrych rozwiązań możliwa była budowa drogi ekspresowej S61 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – ważnego międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica. Powiedzieliśmy „tak”  obwodnicom wielu miast województwa. Uzgodniliśmy budowę nowych odcinków dróg krajowych S7 i S16 oraz przebudowę setek kilometrów dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, wskazując jednak niełatwe warunki, co do ochrony najważniejszych składników przydrożnej przyrody. Kibicujemy wszystkim innowacyjnym projektom służącym ludziom i środowisku przyrodniczemu. Pozytywnie zaopiniowaliśmy budowę infrastruktury związanej z produkcją energii odnawialnej. Określiliśmy także warunki środowiskowe dla budowy 103 km gazociągu na odcinku Konopki – Ełk – Mrągowo oraz dla prac na linii kolejowej Ełk – Korsze. Elektryfikacja linii na odcinku około 100 km umożliwi szybsze i sprawniejsze podróże. Wyzwaniem było bezkonfliktowe przeprowadzenie przez obszar województwa linii elektroenergetycznej Ostrołęka – Olsztyn Mątki o mocy 400 kV.

Czynna ochrona

Nasza codzienna praca skupia się również na czynnej ochronie przyrody. Dzięki środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowaliśmy zadanie „Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego”. Właściciele zwierząt gospodarskich z Warmii i Mazur, w celu zabezpieczenia inwentarza przed atakami wilków, otrzymali od nas ponad 166 km fladr, 96 zestawów urządzeń elektrycznych (pastuchów), 13 km siatki leśnej o wysokości 2,5 m.  Do hodowców owiec z naszego regionu trafiło 12 szczeniąt rasy polski owczarek podhalański. W tamach zbudowanych przez bobry na rzekach i ciekach szczegółowych zamontowaliśmy 115 urządzeń obniżających poziom wody w rozlewiskach.

Każdego roku prowadzimy działania, których celem jest ochrona populacji bociana białego na Warmii i Mazurach. Prace polegają na montażu alternatywnych miejsc gniazdowania dla tych ptaków, czyli słupów z platformami, wypełnionymi materiałem gniazdowym. Jesteśmy również odpowiedzialni za ustanawianie rezerwatów przyrody. W ciągu 15 lat działalności powołaliśmy osiem nowych rezerwatów przyrody, w sumie mamy ich 111. Pracujemy także nad ustanowieniem planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 z terenu naszego województwa. Chronimy mokradła. Dzięki budowie obiektów małej retencji, odtworzyliśmy naturalne warunki hydrologiczne cennych siedlisk przyrodniczych. Przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie zamontowaliśmy aż 200 budek rozrodczych dla nietoperzy, które zapewniają dogodne warunki bytowania tych ssaków. Patronujemy ochronie i restytucji rzadkich gatunków grzybów, roślin i zwierząt.

Plany na przyszłość

Przed nami kolejne lata ciężkiej, ważnej pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. – Zaplanowaliśmy już szereg działań służących zachowaniu bogactwa różnorodności przyrodniczej Warmii i Mazur. Mamy nadzieję, że zaplanowane przez nas projekty uda się zrealizować. Nadal będziemy służyć Państwu pomocą i dokładać wszelkich starań w realizacji powierzonych nam obowiązków – dodała Agata Moździerz.

{"register":{"columns":[]}}