Algieria
Krótki opis gospodarki i jej struktury
System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze
Liczba ludności w Algierii wyniosła ok. 47 mln mieszkańców na początku 2025 r., przy ponad 50% populacji osób poniżej 20 roku życia. Algieria utrzymuje pozycję 3. największej gospodarki wśród krajów arabskich i jest krajem o średnich dochodach według klasyfikacji BŚ. Dane algierskie dotyczące wskaźników makroekonomicznych bywają bardziej korzystne niż wskaźniki podawane przez organizacje międzynarodowe. Źródłem informacji na temat algierskich wskaźników makroekonomicznych są algierskie ustawy budżetowe oraz Narodowe Biuro Statystyczne (National Statistics Office).
W 2024 r. deklarowana była kontynuacja realizacji założeń polityki gospodarczej tzw. Nowej Algierii, w szczególności reform ogłoszonych podczas kampanii wyborczej prezydenta Abdelmadjida Tebbouna w 2019 r.: dywersyfikacja gospodarki, zwiększenie liczby miejsc pracy oraz dynamiki wzrostu gospodarczego, ochrona lokalnych producentów i wspieranie eksportu krajowej produkcji, rozwój krajowego przemysłu i protekcjonistyczna polityka handlowa. Wyzwaniem nadal pozostaje dywersyfikacja produkcji i algierskiego eksportu, przyciąganie inwestycji, utrudnienia związane z procedurami handlowymi, w tym celnymi, utrudnienia w dokonywaniu zagranicznych przelewów bankowych. Problematyka przyciągania inwestycji, zwiększenia samowystarczalności produkcyjnej w różnych sektorach i zmniejszenia utraty rezerw walutowych, stoi u podstaw mechanizmów wprowadzanych w celu ograniczania handlu. Od 2022 r. są one realizowane za pośrednictwem Algierskiej Agencji Promocji Handlu (ALGEX) i wydawanych przez nią pozwoleń na import towarów. Oczekiwanie na czas wydania takiego pozwolenia na import może być długie i pozostawać bez odpowiedzi. Według eksporterów, którzy przechodzili ten proces, należy ponawiać prośby, przygotowując się na brak odpowiedzi ze strony ALGEX, w przypadku przedłużającego się okresu rozpatrywania wniosku o wydanie pozwolenia na import. Ze względu na skomplikowany i długotrwały proces, wejście na rynek algierski wymaga współpracy z doświadczonym importerem, niemniej jego zaangażowanie nie zapewnia sukcesu. Mechanizm pozwoleń importowych, wprowadzony przez ALGEX, wraz z polityczną decyzją Algierii o zawieszeniu kontaktów handlowych z Hiszpanią w ostatnich latach (które zostały przywrócone pod koniec 2024 r.), doprowadził do wszczęcia sporu handlowego przez UE w ramach Umowy Stowarzyszeniowej łączącej UE oraz Algierię. Głównymi zarzutami UE w niniejszym sporze były działania ALGEX, tj. administracyjne decyzje ograniczające wymianę handlową oraz zawieszenie kontaktów handlowych z Hiszpanią. Niemniej, nawet przy prowadzeniu przez władze algierskie restrykcyjnej polityki handlowej, w pierwszej połowie 2024 r. nadwyżka handlowa Algierii zmalała o 45% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku.
W ostatnim kwartale roku, Algieria została dodana do „szarej listy” Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), co może utrudniać dodatkowo prowadzenie działalności gospodarczej z zewnętrznymi podmiotami.
Kraj intensywnie promował pakiet zachęt inwestycyjnych wprowadzonych m.in. za pośrednictwem nowej ustawy o inwestycjach, która weszła w życie w połowie 2022 r. i ma na celu przyciąganie BIZ. Przykładem „dobrej woli” UE w zakresie wspierania napływu europejskich inwestycji do Algierii jest projekt Delegatury UE w Algierze o nazwie: „Sustainable Investment Project” (2024-2025). Finansowany ze środków unijnych, projekt ma na celu wzmocnienie dialogu i wymianę dobrych praktyk między Algierską Agencją Promocji Inwestycji AAPI a europejskimi instytucjami otoczenia biznesu i firmami z UE. W 2024 r. i na początku 2025 r. Ambasada RP w Algierze włączyła się w te działania wobec polskich przedsiębiorstw z udziałem przedstawicieli Delegatury i władz algierskich, w ramach następujących projektów: promocja ekonomicznych stref specjalnych w Polsce jako struktur wspierania inwestycji na przykładzie KSSE w Katowicach, konferencji na temat transformacji gospodarczej krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Algierze oraz na temat specjalnych stref ekonomicznych.
Rok 2024 r, to także czas rozbudowy struktur otoczenia biznesowego w celu wzmacniania lokalnej produkcji i wymiany handlowej. Przykładem są projekty stref wolnego handlu w Tindouf, otwarcie sieci banków Algerian Union Bank w Mauretanii, wielosektorowych MoU zawartych z Mauretanią, rozbudowa infrastruktury drogowej m.in. z Tunezją. Algierski rząd rozwijał kilka projektów w celu wsparcia regionalnego handlu o charakterze infrastrukturalnym (m.in. trans-saharyjska autostrada łącząca Algierię z 6. krajami afrykańskimi, trans-saharyjski rurociąg, transportowa sieć linii kolejowych i trans-saharyjska sieć światłowodowa między Algierią i Nigerią) oraz w sektorze energetycznym w zakresie nowych projektów współpracy Sonatrachu m.in. z Egiptem, Nigrem i Nigerią. Wejście Algierii do kontynentalnej strefy wolnego handlu (ACFTA) od 2023 r. ułatwiło realizację eksportu 100 ton aluminium z Kamerunu do Algierii. W sektorze energetycznym rozwijana jest nowa rafineria w Hassi Messaoud w odpowiedzi na zapotrzebowanie krajowe. W pierwszym kwartale 2024 r. w Algierze odbył się szczyt Państw Eksporterów Gazu. W tym samym roku, Sonatrach podpisał wiele kontraktów w sektorze współpracy energetycznej ze słoweńskim koncernem Geoplan (dostawy gazu), chińskim Sinopecem (wydobycie węglowodorów), francuską grupą Viridien (badania sejsmiczne), amerykańskim Chevronem (waloryzacja złóż węglowodorowych), hiszpańskim Naturgy (kontynuacja współpracy, określenie warunków finansowych na kolejne lata), kanadyjskim pomiotem Stream-Flo Industries Ltd. (produkcja części zamiennych do przemysłu węglowodorowego), tureckim holdingiem Turkish Rönesans Holding (wybudowanie instalacji propanu), amerykańskim koncernem American Occidental Petrolum Corporation (obszar węglowodorowej produkcji w regionie Berkine – Sahara).
Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB
W 2023 r., dochody z rolnictwa stanowiły 13,09 % PKB, przemysłu 37,76% PKB a usług 45,62 % PKB. W sektorze rolnym, Algieria podpisała porozumienia o współpracy z różnymi krajami, w tym z Japonią w obszarze rybołówstwa, Włochami w obszarze produkcji pszenicy twardej, z Katarem w obszarze utworzenia farmy rolno-spożywczej z założeniem produkcji mleka w proszku. W roku sprawozdawczym Algieria importowała 100 tys. ton mięsa głownie z Rumunii, a algierski rząd otworzył się na import mięsa z Hiszpanii, stopniowo znosząc restrykcje handlowe z tym krajem. Rosja ma ambicje w zakresie dostaw mleka w proszku, osiągnąwszy wynik 500 ton w grudniu (roczny algierski import mleka w proszku wynosi 600 mln USD). W grupie eksporterów zboża, Francja straciła kluczową pozycję, również na rzecz Rosji.
W sektorze energetycznym szczególnie istotne z punktu widzenia UE były inwestycje w obszarze zielonych technologii, w tym produkcji wodoru z UE. Ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i wsparcie transformacji klimatycznej. W zakresie słonecznych źródeł energii w celu produkcji prądu elektrycznego, funkcjonują głównie chińskie inwestycje w elektrownie słoneczne. Europejskie inwestycje w zakresie produkcji wodoru zaistniały w formule jednostki produkującej wodór w Arzew i planu rozbudowy gazociągu SoutH2 Corridor łączącego Włochy, Niemcy i Austrię z Algierią. Docelowo korytarzem o długości 3300 km planowany jest przesył ok. 4 milionów ton zielonego wodoru do Europy do 2030 r., a projekt ten jest kluczowym projektem europejskiej (program REPowerEU plan) oraz niemieckiej transformacji energetycznej. W projekt po stronie algierskiej zaangażowany jest Sonatrach, który nadzorował będzie produkcję wodoru (m.in. z farm solarnych i wiatrowych o potencjale produkcji 20 GW niezbędnych do elektrolizy), niemiecki podmiot VNG odpowiedzialny będzie za dystrybucję wodoru w Europie, austriacki Verbund Green Hydrogen nadzorował będzie infrastrukturę, a włoski Snam i SeaCorridor będą odpowiadać za tranzyt wodoru przez Morze Śródziemne. Kolejnym projektem infrastrukturalnym w obszarze energetycznym jest rozbudowa podmorskiego połączenia przesyłającego energię elektryczną we współpracy z Włochami.
Polityka kursowa
Jednostką walutową jest dinar algierski (DA). Oficjalny kurs wymiany DA na Euro i USD wynosił na początku 2025 r.: 1 EUR = 139/140 DA, 1 USD = 134/135 DA. Kurs czarnorynkowy wynosił odpowiednio ok. 250 za 1 EUR i ok. 240 za 1 USD. Dinar jest wymienialny w operacjach handlu zagranicznego na zasadach oficjalnych uregulowań. Wszelkie transfery dewizowe odbywają się pod nadzorem centralnego banku o nazwie Banque d’Algérie: www.bank-of-algeria.dz.
Surowce i technologie krytyczne
Algieria, ze względu na swoje strategiczne położenie (region Północnej Afryki, sąsiadujący region Sahelu), ma dostęp do krytycznych i pozostałych surowców oraz ich pochodnych. Obok węglowodorów, których złoża znajdują się w saharyjskiej części kraju, Algieria posiada złoża surowców mineralnych m.in.: metali, cynku i ołowiu oraz rtęci, niklu, kobaltu, chromu, cyny, miedzi, chemicznych, energetycznych, ceramicznych i budowlanych. O ile współpraca w sektorze węglowodorów prowadzona jest głównie ze stałymi zagranicznymi inwestorami, o tyle perspektywy współpracy w sektorze górniczym są dynamiczne i rozwojowe (szczególnie wiele projektów inwestycyjnych pojawiło się po Covid-19). Władze algierskie oczekują w sektorze wydobywczym m.in. współpracy: badawczej, transferu technologii na każdym etapie od wydobycia po produkcję i waloryzację złóż minerałów, szkoleń, tworzenia miejsc pracy. Przyciąganiu BIZ ma pomóc ustawa o inwestycjach z 2022 r., która usprawnia administracyjnie i prawnie wejście inwestora na rynek algierski. W ramach BIZ w obszarze energetycznym i górniczym w Algierii, będących sektorami strategicznymi (z wyłączeniem inwestycji w obszarze energii ze odnawialnych źródeł), możliwy jest wyłącznie mniejszościowy udział zagranicznego partnera (nie więcej niż 49% zagranicznego kapitału w inwestycji). Parterem dla zagranicznych podmiotów we współpracy w zakresie wydobywczym są m.in.: algierskie Ministerstwo Energii i Górnictwa (fr. Le ministère de l’Énergie et des Mines MEM), państwowa grupa paliwowa Sonatrach, Narodowa Agencja Górnicza (fr. Agence Nationale des Activités Minières), oraz Narodowa Spółka Badań i Wydobycia (fr. Société nationale de recherches et d'exploitations minières, Grupa Sonarem - partner dla inwestorów zagranicznych). Sonarem opracował strategię wydobywczą kraju do 2030 r., zakładając jako kluczowe wydobycie i przetwarzanie złóż żelaza, fosforanów, ołowiu i cynku, ale także litu i innych złóż metali ziem rzadkich we współpracy z zagranicznymi partnerami. W sektorze górniczym Algierii inwestują m.in. następujące podmioty zagraniczne: australijska firma Lionsbridge (kopalnia złota w Tamanrasset), chińska grupa Sino Steel (Tindouf, rudy żelaza), turecki Tosyali (Bechar).
Stan infrastruktury
Stale rozbudowywana jest infrastruktura drogowa ponad 145 tys.km dróg w tym około 4 tys.km autostrad i dróg szybkiego ruchu, którymi przewożona jest większość towarów wewnątrz państwa.
Ze względu na olbrzymią powierzchnię kraju funkcjonuje ponad 30 lotnisk krajowych, w tym ponad 10 spełniających standardy międzynarodowe. Ilość obsługiwanych pasażerów ponad 20 mln rocznie. Lokalne linie lotnicze to Air Algerie i Tassili Airlines.
Linia brzegowa Algierii to 1200 km wzdłuż Morza Śródziemnego, w każdej prowincji (Wilaya),położonej na północy funkcjonuje kilka portów oraz przystani dla mniejszych jednostek handlowych (kutrów) i łodzi turystycznych. Ogółem działa 64 portów, przy czym do największych mających znaczenie dla gospodarki należą główne porty handlowe: Algier, Annaba, Oran, Arzew, Bejaia, Beni-Saf, Dellys, Djendjen, Ghazaouet, Jijel, Mostaganem, Skikda, Ténès.
Transport kolejowy towarowy i osobowy realizowany jest przez państwową spółkę SNTF, łączna sieć linii kolejowych wynosi około 5000 km (ponad 300 km elektryfikowanych) i obejmuje głównie północną część Algierii zapewniając połączenia między głównymi aglomeracjami oraz portami. Oprócz modernizacji istniejących linii prowadzona jest rozbudowa sieci połączeń kolejowych w głąb kraju, m.in. od 2019 r. odbyły się inauguracje linii łączących: Algier i Touggourt, Tissemsilt z M’silą, łącząca Annabę i Tunis, czy projekt w toku rozbudowy z udziałem chińskiego kapitału między Bechar a kopalnią w Gara Djebilet. Co roku inaugurowane są kolejne odcinki linii kolejowych.
W stolicy funkcjonuje jedna linia metra i trwa budowa kolejnych odcinków łączących peryferyjne dzielnice z centrum. W dużych miastach: Algier, Setif, Oran funkcjonuje sieć linii tramwajowych.
Kalendarz dni wolnych od pracy
W Algierii daty świąt państwowych są stałe natomiast świąt religijnych wyznaczane są według faz księżyca.
W 2025 kalendarz dni świątecznych i wolnych od pracy jest następujący:
1 stycznia Nowy Rok,
12 stycznia Nowy Rok Berberyjski
31 marca – 2 kwietnia Aid El Fitr zakończenie świętego miesiąca Ramadan (3 dni)
1 Maja Święto Pracy,
7-9 czerwca Aid El Adha święto ofiarowania (3 dni)
27 czerwca Mouharrem początek Nowego Roku wg kalendarza muzułmańskiego (1 dzień)
5 lipca Dzień Niepodległości
6 lipca Achoura (1 dzień)
5 września narodziny proroka (1 dzień)
1 listopada Rocznica Rewolucji
Dane demograficzne
Liczba ludności (mln) |
46 |
13,43 |
|
Rozmiar klasy średniej (w tys./mln) |
b/d |
Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa wg międzynarodowej granicy ubóstwa) |
0,0 |
Współczynnik Giniego |
0,26 |
Współczynnik HDI |
0,75 |
Handel zagraniczny i inwestycje
Najważniejsi partnerzy handlowi i inwestycyjni
Największymi partnerami eksportującymi do Algierii są m.in.: Chiny, kraje UE, Turcja i Brazylia, a także USA. Największymi importerami algierskich towarów są m.in.: Włochy, Francja, Hiszpania, USA i Brazylia.
W relacjach z partnerami z UE, Algieria utrzymała pozycję istotnego gracza w obszarze energetycznym (rozpoczęcie sprzedaży gazu m.in. do Słowenii, Czech, Chorwacji, kontynuacja sprzedaży gazu do Hiszpanii, Włoch, Francji czy Węgier).
Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe
Głównym źródłem bogactwa Algierii są kopaliny: ropa naftowa, gaz ziemny, rudy metali oraz diamenty. Ważnymi kierunkami eksportu produktów naftowych są: Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Brazylia. Algieria to znaczący na świecie producent daktyli. Eeksportuje również cement oraz nawozy i amoniak, głównie m.in. do: Włoch, Francji, Hiszpanii, USA, Niderlandów. Ponad 90% dochodów eksportowych pochodzi ze sprzedaży węglowodorów.
Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym
ONZ, Unia Afrykańska (AU), Liga Arabska (AL), Unia Maghrebu Arabskiego (AMU), Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), Bank Światowy (WB), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Afrykański Bank Rozwoju (AfDB), Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD). Algieria od lat negocjuje swoje członkostwo w Światowej Organizacji Handlu. Algieria uzyskała status członka Nowego Banku Rozwoju BRICS w 2024 r., nie będąc przyjęta jako członek BRICS.
Pozycja Kraju w rankingach
Pozycja kraju w rankingach |
||
|
pkt |
pozycja |
Corruption Perception Index (Transparency International) |
0,36 |
107 |
Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization) |
0,16 |
115 |
Economic Freedom Index (Heritage Foundation) |
43,9 |
164 |
Relacje dwustronne
Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne
Pomimo wprowadzonych przez władze Algierii barier i ograniczeń importowych, zaostrzonych po 2019 r., wprowadzanych za pośrednictwem różnych narzędzi, polski eksport wzrósł od tego okresu osiągając pod koniec 2024 r. poziom ponad 100 mln USD wyższy niż w tym samym okresie w 2023 r. W 2024 r., pomimo sporu handlowego Algierii z UE, dwustronne relacje gospodarcze z Polską rozwijały się dobrze. Pomimo obaw, wprowadzony w 2023 r. wymóg uzyskiwania certyfikatów halal z Wielkiego Meczetu w Paryżu, który groził m.in. wzrostem kosztów po stronie eksporterów, opóźnieniami w wykonywaniu kontraktów, był w wielu sytuacjach obchodzony przez polskie podmioty. Jeśli chodzi o wskaźniki współpracy gospodarczej Polski z Algierią za okres styczeń-września 2024 r., polsko-algierskie towarowe obroty handlowe wykazały tendencję zwyżkową i wyniosły ponad 620 mln USD, w tym polski eksport – ponad 540 mln USD, natomiast import – ponad 79 mln USD.
Od wielu lat Polska utrzymuje dodatni bilans handlowej współpracy z Algierią. Struktura towarowej wymiany handlowej nie podlega większym zmianom na przełomie ostatnich lat. W polskim eksporcie w ostatnich latach dominowały pojazdy oraz podzespoły samochodowe, mleko w proszku i pochodne produkty dla dzieci, kolejne pozycje to: tytoń jednorodny lub przetworzony, koks i pochodne, opakowania i spotowy zakup zbóż. Proporcja w strukturze towarowej wymiany handlowej może ulegać zmianie ze względu na restrykcyjną politykę importową w szczególności dla produktów gotowych do odsprzedaży, tym bardziej że od 2022 r. funkcjonuje algierska agencja ALGEX która wydaje licencje warunkujące dokonanie transakcji handlowej. Od czasu jej powstania, wielu stałych polskich dostawców na algierski rynek, spotyka się z poważnymi problemami w wejściu na algierski rynek, odczuwając presję na przeniesienie produkcji do Algierii. Skuteczna sprzedaż, jest możliwa dzięki dobrej znajomości sposobu wchodzenia na rynek, m.in. we współpracy z doświadczonymi importerami. Niemniej, te czynniki nie zawsze są wystarczające.
Import z Algierii to głównie surowce, fosforyty, amoniak i pochodne, mocznik stanowiące ponad 94% importu, kolejne 3% stanowią dobra przemysłowe i 2% dobra konsumpcyjne nie spożywcze.
Od wielu lat realizowana jest realna współpraca między CACI i Krajową Izbą Gospodarczą w Warszawie. W ostatnich latach powołano Polsko-Algierską Radę Biznesu z zaangażowaniem dwóch izb, której pierwsze posiedzenie odbyło się w Algierze w 2024 r. Organizowane są m.in. misje gospodarcze, fora biznesowe, posiedzenia Rady Biznesu.
Zmienna |
2023 M01-09 |
2024 M01-09 |
Eksport |
436 268 719 |
540 835 744 |
Import |
74 085 744 |
79 375 817 |
Obroty |
510 354 463 |
620 211 561 |
Saldo |
362 182 975 |
461 459 927 |
Źródło: GUS, Polska wymiana handlowa z Algierią, porównanie pierwszych 9. miesięcy 2023 r. i 2024 r., w USD
Zarówno w przypadku współpracy handlowej i inwestycyjnej należy wystrzegać się wspominania o ewentualnej, równoległej współpracy gospodarczej z krajami takimi jak Maroko i Izrael.
Wzajemne inwestycje
Zaangażowanie kapitałowe we wzajemnych stosunkach gospodarczych nie zostało zidentyfikowane, niemniej nowa ustawa o inwestycjach z 2022 r. wprowadza poprawę warunków inwestycyjnych w Algierii. Zanotowano wzrost zainteresowania tym zwiększonym potencjałem ze strony unijnych, w tym polskich przedsiębiorstw. W tym obszarze sytuacja ma charakter dynamiczny. Niemniej, restrykcyjna polityka handlowa jest jednym z hamulców dla BIZ w Algierii. Innym czynnikiem budzącym obawy jest występowanie kursu oficjalnego i czarnorynkowego. Należy odnotować, iż jest brak umowy między rządami obu krajów o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.
Relacje z UE
Umowa Stowarzyszeniowa zawarta pomiędzy Unią Europejską a Algierią, w 2002 r. nie została wdrożona zgodnie z przewidywanymi zapisami.
Ze względu na brak wdrożenia strefy wolnego handlu ze strony Algierii, poprzez stosowanie licznych barier handlowych, w połowie 2024 r. UE rozpoczęła oficjalny dialog w zakresie algierskiej polityki handlowej, który może doprowadzić do procedury arbitrażowej przy braku polubownego rozwiązania sporu.
Dynamika relacji handlowych z Algierią jest różnorodna wobec p.cz. UE. Narzędziem wykorzystywanym w ograniczaniu wymiany handlowej w ramach politycznych kryzysów z UE jest m.in. państwowa agencja regulacji handlu ALGEX. Obstrukcja wymiany handlowej z wybranym krajem lub partnerem odbywa się poprzez niewydawanie pozwoleń na konkretne dostawy importowe, planowane w ramach prywatnych kontraktów handlowych.
Baza traktatowa
UE a Algieria
Wymiana handlowa pomiędzy UE a Algierią odbywa się na zasadach regulowanych przez Umowę Stowarzyszeniową zawartą pomiędzy Unią Europejską a Algierią, obowiązująca od 1 września 2005 r. Umowa miała wprowadzić strefę wolnego handlu między partnerami, niemniej zaostrzenie polityki handlowej Algierii w ostatnich latach doprowadziło do sporu w połowie 2024 r. między stronami. Obecnie trwa dialog w zakresie trwającego sporu.
Polska a Algieria
Umowa o współpracy gospodarczej, naukowej i technicznej między Rządem PRL a Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno – Ludowej
Podpisana 26.01.1963 r., obowiązuje od 26.01.1963 r.
Umowa między Rządem PRL a Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno - Ludowej o utworzeniu Komitetu Mieszanego do spraw Współpracy Gospodarczej i Naukowo - Technicznej
Podpisana 21.08.1973 r.
Porozumienie żeglugowe między Rządem PRL i Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno - Ludowej
Podpisane 08.11.1975 r., obowiązuje od 27.10.1976 r.
Ministerstwo Infrastruktury RP i Ministerstwo Transportu Algierii są w trakcie uzgadniania tekstu nowej umowy dwustronnej w sprawie transportu morskiego, które zastąpi Porozumienie Żeglugowe.
- Umowa między Rządem PRL a Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno – Ludowej w sprawie warunków kierowania, pobytu i pracy polskich specjalistów w Algierii
Podpisana 11.09.1986 r. - Konwencja między Rządem RP a Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno - Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i ustalania zasad wzajemnej pomocy w zakresie podatków od dochodów i majątku
Podpisana 31.01.2000 r. w Algierze dotychczas nie weszła w życie. - Umowa między Rządem RP a Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno - Ludowej o transporcie lotniczym
Podpisana 07.07.2011 r. w Warszawie, po ratyfikacji zastąpi poprzednią umowę z 1965 r. - Umowa między Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej.
Podpisana 25.11.2017 ratyfikowana przez ARLD w lipcu 2018 - Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Algierią odbywa się na zasadach regulowanych przez Umowę Stowarzyszeniową zawartą pomiędzy Unią Europejską a Algierią, obowiązująca od 1 września 2005 r.
Przydatne kontakty i linki
Informacje na temat prowadzenia inwestycji w Algierii dostępne są bezpłatnie, w języku francuskim i angielskim, na stronach internetowych przedstawicielstwa firmy konsultingowej KPMG w Algierii (KPMG Algérie Spa) : www.kpmg.dz .
Administracja gospodarcza
Premier Ministre - premier www.premier-ministre.gov.dz ; www.cg.gov.dz
Ministère du Commerce - ministerstwo handlu www.mincommerce.gov.dz
Ministère des Finances - ministerstwo finansów www.mf.gov.dz
Ministère de l’Industrie et des Mines - ministerstwo przemysłu i górnictwa www.industrie.gov.dz
Ministère de l’Energie – ministerstwo energii www.energy.gov.dz
Ministère de l’Agriculture et du Développement Ruralet de la Pêche - ministerstwo Rolnictwa i rozwoju wsi i rybołówstwa www.minagri.gov.dz
Ministère des Travaux publics et des Transports – ministerstwo Robót Publicznych i Transportu www.mtp.gov.dz
Ministère de l’Environnement et des Energies Renouvelables - ministerstwo Środowiska i Energii Odnawialnej www.cder.dz
Ministère des Ressources en Eau - ministerstwo Zasobów Wodnych www.mre.gov.dz
Ministère de la Poste, des Télécommunications, des Technologies et du Numérique - ministerstwo poczty, telekomunikacji, technologii i cyfryzacji www.mptic.dz
Ministère de l’Habitat et de l’Urbanisme et de la Ville - ministerstwo gospodarki mieszkaniowej, urbanistyki i miasta www.mhuv.gov.dz
Ministère du Tourisme et de l’Artisanant – ministerstwo turystyki i rzemiosła www.mta.gov.dz
Agence Nationale de Développement des Investissements – narodowa agencja rozwoju inwestycji www.andi.dz
Agence Nationale de Promotion du Commerce Extérieur - narodowa agencja promocji handlu zagranicznego www.algex.dz
Bank of Algérie - bank centralny Algierii www.bank-of-algeria.dz
Inne banki algierskie :
BEA- Banque Extérieure d’Algérie www.bea.dz ,
BADR - Banque de l’Agriculture et du Développement Rural www.badr-bank.net ,
BDL - Banque du Développement Local www.bdl.dz ,
CPA - Crédit Populaire d’Algérie www.cpa-bank.dz
Office National des Statistiques – narodowy urząd statystyczny www.ons.dz
Direction Générale des Douanes – główna dyrekcja ceł Algierii www.douane.gov.dz
CNIS Centre National de l’Informatique et des Statistiques- Krajowe centrum Informatyki i Statystyk podległe dyrekcji Ceł www.douane.gov.dz
Informacje o dostępie do aktów prawnych
- Agence Nationale de Développement des Investissements (narodowa agencja rozwoju inwestycji)
www.andi.dz – przygotowuje w sposób kompleksowy dokumentację, w tym teksty aktów prawnych, dotyczące realizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz innych możliwych form zaangażowania firm zagranicznych na rynku algierskim jak partnerstwo, wspólne przedsięwzięcia oraz udział w procesach prywatyzacyjnych.
Powyższa tematyka prezentowana jest również, w odpowiednim stopniu i zakresie, przez następujące algierskie instytucje:
www.industrie.gov.dz Ministère de l’Industrie et des mines (ministerstwo przemysłu i kopalń),
www.mincommerce.gov.dz Ministère du Commerce (ministerstwo handlu),
www.douane.gov.dz Direction Générale des Douanes (główna dyrekcja ceł),
www.bank-of-algeria.dz Banque d’Algérie (bank centralny Algierii),
www.mem-algeria.org Ministère de l’Energie et des Mines (ministerstwo energii i górnictwa) oraz www.sonatrach-dz.com państwowe przedsiębiorstwo węglowodorów „Sonatrach” (możliwości współpracy z algierskim sektorem ropy i gazu),
www.anpm.gov.dz ANPM - Agence Nationale du Patrimoine Minier (narodowa agencja ds. górnictwa).
- kwestie podatkowe
www.mfdgi.gov.dz oficjalna strona algierskiej administracji podatkowej,
- teksty aktów prawnych
www.joradp.dz Journal Officiel (strona internetowa oficjalnego dziennika urzędowego Algierii) - teksty aktów prawnych w formacie PDF.
W dalszym ciągu obowiązującymi aktami prawnymi w zakresie realizacji inwestycji na rynku algierskim są:
- rozporządzenie nr 01-03 z 20 sierpnia 2001 r. zmienione rozporządzeniem nr 16-09 z 03 sierpnia 2016, w sprawie rozwoju inwestycji, zwane Kodeksem Inwestycyjnym,
- dekret nr 06-356 z 9 października 2006 r. w sprawie uprawnień, organizacji i funkcjonowania Narodowej Agencji Rozwoju Inwestycji (ANDI).
Oficjalna prasa ekonomiczna
Dziennik ekonomiczny (w języku francuskim) : Le Maghreb www.lemaghrebdz.com
Najważniejsze algierskie dzienniki ze zwiększoną ilością informacji ekonomicznych:
- w języku francuskim: El Moudjahid www.elmoudjahid.com,
El Watan www.elwatan.com,
Liberté www.liberte-algerie.com,
Le Quotidien d’Oran www.quotidien-oran.com,
La Tribune www.latribune-oneline.com
- w języku arabskim: El Khabar www.elkhabar.com,
El Youm www.akhbarelyoum-dz.com,
Jeune Afrique (tygodnik wydawany we Francji, zamieszczający również dużą ilość informacji ekonomicznych o Algierii) www.jeuneafrique.com
Inne wydawnictwa ekonomiczne (w języku francuskim):
- miesięczniki: Le Phare www.kgn-lephare.com , Strategica Business & Finances
Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym
Informacje ekonomiczne w syntetycznej formie prowadzi portal giełdy w Algierze;
Sama giełda jest na etapie rozwojowym i notuje zaledwie 5 spółek w tym dwie państwowe. Oprócz wyżej wspomnianych dzienników obszernie komentujących bieżące wydarzenia gospodarcze, informacje ekonomiczne zamieszczają : www.algerie-eco.com , www.tsa-algerie.com , www.aps.dz, oraz portale wyżej wymienionych najpopularniejszych gazet codziennych.
Data aktualizacji: 10/02/2025