W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Arabia Saudyjska

Krótki opis gospodarki i jej struktury

System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Gospodarka Arabii Saudyjskiej od lat charakteryzuje się wysokim stopniem zależności od dochodów z eksportu ropy naftowej i jej produktów. Zgodnie ze strategią rozwoju państwa Vision 2030 ogłoszoną w 2016 r. rząd stara się zdywersyfikować gospodarkę aby zredukować to uzależnienie.

Rozwija się sektor prywatny, a także gałęzie gospodarki dotąd nieeksplorowane – tj. turystyka, przemysł (zwłaszcza petrochemiczny), lotnictwo (założenie linii lotniczej Riyadh Air mającej konkurować z Qatar Airways, Etihad i Emirates), zielona energia, przemysł kosmiczny. Rząd stara się przyciągać inwestorów zagranicznych, a także aktywizować zawodowo swoich własnych obywateli za pomocą procesu zwanego saudyzacją. Wysiłki rządu saudyjskiego przynoszą skutki – w 2023 r. po raz pierwszy w historii wpływy budżetowe z działalności niezwiązanej z ropą naftową miały sięgnąć 50%.

Administracją biznesu prywatnego zajmuje się Federacja Saudyjskich Izb Handlowych (Federation of Saudi Chambers - FSC), w skład FSC wchodzą regionalne izby handlowo- przemysłowe w poszczególnych prowincjach kraju. W AS działają także branżowe stowarzyszenia gospodarcze. Przynależność do izb gospodarczych jest obowiązkowa.

W 2023 r. PKB per capita ukształtowało się na poziomie 36 tys. USD, co daje KAS 34. pozycję w rankingach globalnych, a po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej – 15. Usługi stanowiły 53,2% PKB, natomiast przemysł, w tym wydobywczy 44,2%, rolnictwo 2,6%. Sam sektor naftowy dostarczył 40% (dla porównania, w 2012 r. było to 45%) wpływów i stanowił główne źródło finansowania budżetu oraz inwestycji w ramach Vision 2030. Skala tych potrzeb, a także mniejsza niż zakładano zdolność KAS do przyciągania inwestycji zagranicznych zaowocowały zwiększonym, choć jak na standardy europejskie wciąż niskim deficytem, który w 2023 r. wyniosło ok. 2,1% PKB . Kraj zmniejszył swoje wydobycie ropy naftowej do 9,6 mb/d, tj. o 0,9 mb/d mniej niż w 2022 r. Przewiduje się, że PKB kraju w 2024 r. osiągnie wartość dodatnią i wyniesie ok. 3,5%.

Warto odnotować, że wyjątkowo aktywny był w 2023 r. saudyjski fundusz majątkowy PIF (Public Investment Fund), który poszukuje globalnie możliwości inwestycyjnych. Szacuje się, że jedna trzecia światowych wydatków inwestycyjnych dokonanych przez fundusze majątkowe w 2023 r. to pieniądze wydane przez PIF.

 

Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB

Według najświeższych danych udział głównych sektorów gospodarki saudyjskiej w produkcie krajowym brutto prezentuje się następująco:

- Rolnictwo – 2,6%

- Przemysł – 44,2%

- Usługi – 53,2%

 

Polityka kursowa

Arabia Saudyjska prowadzi politykę sztywnego kursu waluty krajowej, rijala saudyjskiego, pozostającej w stałym powiązaniu z dolarem amerykańskim w stosunku 3,75 SAR / 1 USD. Waluta jest w pełni wymienialna, a kraj dysponuje znacznymi rezerwami walut zagranicznych i złota.

 

Surowce i technologie krytyczne

Arabia Saudyjska posiada złoża ropy naftowej, gazu naturalnego, rudy żelaza, złota, miedzi, boksytów i fosfatów.

Kluczowe znaczenie dla państwa ma gospodarka wodna. Źródłem wody pitnej w Arabii Saudyjskiej są wody gruntowe, a także wody artezyjskie w Oazie Al-Ahsa, natomiast jest to w znacznej mierze źródło nieodnawialne, które ulega szybkiego wyczerpaniu. W związku z tym państwo inwestuje w odsalanie i uzdatnianie wody, zwłaszcza z Zatoki Perskiej i transportowanie jej w głąb kraju.

 

Stan infrastruktury

Arabia Saudyjska posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę lotniczą, z 13 lotniskami międzynarodowymi, 14 krajowymi oraz 2 regionalnymi. Dodatkowo w Rijadzie budowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Króla Salmana, mający być w zamierzeniu największym lotniskiem w całym regionie. Kraj oplata ponadto sieć dobrze zachowanych dróg i autostrad.

Stosunkowo słabo rozwinięta jest natomiast infrastruktura kolejowa – linie kolejowe łączą Rijad jedynie z Prowincją Wschodnią (Dammam) oraz z północną częścią kraju (do miasta Al-Kurajjat przy granicy z Jordanią). Funkcjonuje także kolej szybkich prędkości Haramain High Speed Railway wożąca pielgrzymów między Mekką a Medyną. W listopadzie 2024 r. ogłoszono plany rozbudowy sieci kolejowej o ok. 30% (do 8000 km torów), planowane są m.in. trasa z Rijadu do Dżeddy oraz tzw. GCC Railway, czyli biegnącą wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej trasa, która ma połączyć wszystkie 6 państw Zatoki Perskiej.

Kraj posiada także porty, w tym największe w Dżeddzie (trzeci pod względem przeładunku port w regionie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki), Dammam, Janbu i Dżizan.

 

Kalendarz dni wolnych od pracy

Praca w Arabii Saudyjskiej odbywa się w trybie niedziela-czwartek, choć rozważane ma być przejście na system poniedziałek-piątek. Piątek jest w krajach muzułmańskich dniem wspólnych modlitw w meczetach, stąd niewykluczone, że w przypadku takiego systemu, Saudyjczycy pracowaliby realnie jedynie przez część ostatniego dnia tygodnia.

 

Lista świąt:

Dzień Założenia Państwa – 22 lutego

Eid al-Fitr – święto zakończenia ramadanu – ruchome (od 30 marca w 2025 r.; pracownicy saudyjskiego sektora publicznego mogą liczyć nawet na tydzień wolny od pracy, niektóre instytucje, w tym banki, wydłużają ten okres do 9 dni, w zależności od kalendarza)

Dzień Arafat – 9. Dzień miesiąca Zu al-Hidżdża (6 czerwca w 2025 r.)

Eid al-Adha - 10. Dzień miesiąca Zu al-Hidżdża (od 7 czerwca w 2025 r.; zazwyczaj cztery dni wolne)

Saudyjski Dzień Narodowy – 23 września

Podstawowe dane makroekonomiczne

Podstawowe dane makroekonomiczne

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (USD ceny bieżące)

1,07 bln

1,1 bln

1,14 bln

PKB (PPP)

2,03 bln

2,11 bln

2,23 bln

Stopa wzrostu PKB (realna)

- 0,8

1,5

4,6

PKB per capita (nominalne, USD)

32530

32880

33290

PKB per capita (PPP, USD)

61930

63120

65880

Stopa inflacji (CPI)

2,3

1,7

1,9

Stopa bezrobocia

3,8

-

-

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

A+/A1/A

A+/Aa3/A

-

Deficyt i nadwyżki budżetowe

-2

-3

-3,4

Dług publiczny (% PKB)

26,2

28,3

30,6

Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Dane demograficzne

Dane demograficzne

Liczba ludności (w mln)

36,9

Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe)

14,7

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

Brak danych

Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa)

13,5 (dane UNESCWA 2021 r.)

Współczynnik Giniego

0,41

Współczynnik HDI

0,875 (miejsce 40)

Źródła: ONZ, National Labor Observatory

Handel zagraniczny i inwestycje

Najważniejsi partnerzy handlowi

Według danych Światowej Organizacji Handlu najważniejszymi partnerami handlowymi Arabii Saudyjskiej są: Chiny, Unia Europejska, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie i Egipt.

Największy udział w imporcie produktów z Arabii Saudyjskiej mają: Zjednoczone Emiraty Arabskie (5,1%), Unia Europejska (4,9%), Chiny (3,8%), Indie (3,2%) i Egipt (2,7%).

Największy udział w eksporcie produktów do Arabii Saudyjskiej mają: Unia Europejska (20,9%), Chiny (19,8%), USA (10,6%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (8,2%) oraz Indie (5,3%).

 

Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe,

Według Światowej Organizacji Handlu podstawowymi produktami eksportowymi Arabii Saudyjskiej jest ropa naftowa i jej produkty, gaz, a także polimery etylenu oraz polipropylen.

Podstawowymi produktami importowanymi są samochody, urządzenia radiotelefoniczne, medykamenty oraz złoto.

Ponadto Arabia Saudyjska importuje znaczną część produktów spożywczych, pomimo inwestycji poczynionych w rozwój rolnictwa.

 

Główni inwestorzy

Na niezadowalającym dla kierownictwa państwa poziomie pozostaje zdolność przyciągania inwestycji zagranicznych, które od 2017 r. utrzymują się poniżej 1% PKB, z wyjątkiem w 2021 r., kiedy ich wartość była równa 2,2% PKB, a przyczyną tego skoku było wejście na giełdę Saudi Aramco i związana z nim kolosalna kapitalizacja.

Według danych Ministerstwa Inwestycji głównymi inwestorami w Arabii Saudyjskiej w 2023 r. są: USA (202 mld USD), ZEA (111 mld USD), Wielka Brytania (70 mld USD), Francja (62 mld USD), Jordania (35 mld USD), Kuwejt (34 mld USD) i Niderlandy (30 mld USD).

 

Główne kierunki inwestycji zagranicznych

Według danych Ministerstwa Inwestycji inwestycje zagraniczne dotyczą przede wszystkim takich branż, jak: przemysł (w tym motoryzacyjny, petrochemiczny, farmaceutyczny itp.), finanse i ubezpieczenia, budownictwo, sprzedaż hurtowa i detaliczna, IT, nieruchomości oraz gospodarka wodna.

Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym

Arabia Saudyjska, będącą jedynym krajem arabskim w G20, jest zarazem członkiem licznych organizacji wielostronnych o charakterze gospodarczym, w tym Światowej Organizacji Handlu (od 2005 r.), Banku Światowego (współpraca od 1957 r.), Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wielu innych. Jest m.in. jednym z założycieli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w 1960 r., a także Rady Współpracy Państw Zatoki (GCC) w 1981 r. ta druga jest najważniejszą regionalną organizacją gospodarczą, która z powodzeniem koordynuje wysiłki państw Zatoki Perskiej na licznych polach, ostatnio także obronności i wspólnej polityki wizowej (plany uruchomienia wspólnej jednolitej wizy turystycznej). Arabia Saudyjska jest filarem Islamskiego Banku Rozwoju, związanego z Organizacją Współpracy Islamskiej i założonego w 1975 r. w Dżeddzie, który polega aż w 22% na saudyjskim finansowaniu.

Kraj jest także członkiem Asian Infrastructure Investment Bank (od 2016 r.), do którego budżetu wpłaca ok. 2,5%, Asian Development Bank (od 2016 r.) i  Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD - prawie 3% budżetu).

Pozycja kraju w rankingach

Pozycja kraju w rankingach

 

Ranking

pkt

pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

52

53

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

33,9

47

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

61,9

69

Relacje dwustronne

Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

Obroty handlu zagranicznego (w mlnUSD)

 
 

2021

2022

2023

Import

2493

6019

7627

Eksport

923

914

916

Saldo

–1569

-5105

–6710

Wymiana handlowa Polski z Arabią saudyjską osiągnęła ponad 7,3 mld USD w pierwszych 10 miesiącach 2023 r. (pełnych danych jeszcze nie ma), przy czym deficyt handlowy Polski to 5,8 mld USD. Wynika on z wartego ok. 6 mld USD eksportu produktów naftowych. Czyni to z Królestwo Arabii Saudyjskiej największego partnera handlowego wśród krajów arabskich.

Kluczowe obszary współpracy, obok politycznej, to przede wszystkim:

- energetyka – saudyjskie inwestycje w polski sektor paliwowy i niebagatelna rola KAS jako dostawcy paliw płynnych do Polski po decyzji o przekierunkowaniu dostaw w 2022 r. Warto podkreślić także potencjał współpracy w zakresie energii odnawialnej. PIF, ale także saudyjskie przedsiębiorstwa są na etapie budowy know-how i inwestycji, dążąc do zajęcia pozycji globalnego lidera energii odnawialnej.

- wymiana gospodarcza (w tym polskie inwestycje - tu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na działalność polskich firm branży IT, przede wszystkim Comarch, obecny w KAS od 2017 r., do jego klientów zaliczają się m.in. Riyadh Air, Aramco, ministerstwo obrony (program tele-medyczny dla personelu wojskowego), Dirriyah. W 2023 r. Comarch uruchomił biuro w Rijadzie, dotychczas operował z Dubaju, gdzie jest obecny od 2000 r. Swoją obecność wciąż buduje firma Asseco, która w KAS działa jako Asseco Middle East. W branży oświetleniowej najbardziej widoczny jest LUG Lighting, mający już rozbudowane portfolio zrealizowanych projektów. Funkcjonują polskie marki w branży towarów konsumpcyjnych: spożywcze (Wedel, Solidarność), kosmetyczne (dr Irena Eris, Inglot), usług marketingowych (Flying Bisons), działają też odzieżowe firmy Reserved oraz Poca&Poca. Zainteresowanie rynkiem saudyjskim deklarują firmy z branży medycznej (Polfa Tarchomin, Upmedic), budowlanej (Fakro), szereg firm branży spożywczej.

 - turystyka: Rok 2023 przyniósł rozstrzygnięcie w kwestii bezpośrednich połączeń lotniczych na linii Warszawa-Rijad, które od 4 czerwca 2024 r. obsługuje LOT. Należy zakładać, że przyczyni się to w znaczny sposób do rozwoju współpracy turystycznej – zainteresowanie Saudyjczyków Polską jako celem turystycznym i medycznym stale utrzymuje się na wysokim poziomie. W tym kontekście warto odnotować, że w grudniu 2023 r. państwa członkowskie UE, w tym Polska, w ramach LWS zarekomendowały zmianę zasad kaskady wizowej dla obywateli KAS (wizy 5. letnie), decyzja w tej sprawie zapadnie w Brukseli w 2024 r.

- produkcja rolno-spożywcza i potencjalnie sektor agtech: Arabia Saudyjska kontynuuje starania mające na celu uzyskane bezpieczeństwa żywnościowego, nawiązując współpracę zarówno w zakresie pozyskiwania towarów rolno-spożywczych, jak i know-how związanego z szeroko pojętym przemysłem rolnym. O ile eksport polskich produktów rolnych rośnie i są one na rynku saudyjskim widoczne, o tyle pole do rozwoju współpracy w zakresie agtech pozostaje otwarte i stosunkowo niezagospodarowanie.

- edukacja: na wysokim poziomie utrzymuje się zainteresowanie studiami w Polsce, dominują tu w przypadku obywateli saudyjskich kierunki medyczne i techniczne.

 

Relacje z UE

Unia Europejska nie ma dotąd porozumienia o wolnym handlu z Arabią Saudyjską. Od 1990 r. negocjowana jest umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Radą Współpracy Państw Zatoki (GCC), do której należy Arabia Saudyjska. Od 2017 r. funkcjonuje Dialog UE-GCC nt. Handlu i Inwestycji. UE posiada w Rijadzie swoją delegaturę.

Unia Europejska jest jednym z największych partnerów handlowych Arabii Saudyjskiej. Udział UE w imporcie towarów z Arabii Saudyjskiej wynosi 4,9%, natomiast udział w eksporcie – aż 20,9%, co stawia ją na pierwszym miejscu. Baza traktatowa (między krajem opisywanym a Polską i UE).

 

Baza traktatowa

Stosunki dyplomatyczne z Arabią Saudyjską zostały nawiązane w dniu 3 maja 1995 r. poprzez podpisanie protokołu w siedzibie ONZ przez Ambasadorów Polski i Arabii Saudyjskiej. Od 1998 r. funkcjonuje w Rijadzie Ambasada RP, jesienią 2001 r. dokonano oficjalnego otwarcia placówki saudyjskiej w Warszawie.

Umowy będące w mocy:

  L.P.

Tytuł umowy

Data podpisania

Data wejścia w życie

  1

Umowa ramowa między Rządem RP a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o współpracy w dziedzinie gospodarki, handlu, inwestycji, techniki, kultury, turystyki, młodzieży i sportu.

11-10-2003

19-08-2004

  2

Konwencja między RP a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do Konwencji.

22-02-2011

01-06-2012

  3

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej.

28-08-2023

19-01-2024

 

W trakcie zawierania:

1. Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Środowiska, Wody i Rolnictwa Królestwa Arabii Saudyjskiej o współpracy w dziedzinie rolnictwa.

2. Projekt Porozumienie w sprawie administracji podatkowej pomiędzy Urzędem Podatkowym i Celnym Królestwa Arabii Saudyjskiej.

​​​


Data aktualizacji: 12.12.2024

{"register":{"columns":[]}}