W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Standaryzacja wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych

Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) są nieocenionym wsparciem dla działalności człowieka w różnych obszarach i dziedzinach. Wykonywanie zdjęć, pomiarów czy wideofilmowanie z powietrza to tylko niektóre z wielu możliwości wykorzystania BSP. Dzięki coraz większej dostępności i łatwości korzystania BSP stały się efektywnym sposobem obserwowania powierzchni ziemi oraz tego co się na niej znajduje i dzieje. 

KOWR śledzi rozwój lotnictwa bezzałogowego oraz bada możliwości wykorzystania BSP na rzecz realizacji własnych zadań.

zdjęcie z drona

Identyfikacja potrzeb i powody realizacji projektu

W 2022 roku  przeprowadzono rozeznanie w zakresie możliwości wykorzystania BSP. W wyniku tych prac zostały zidentyfikowane zadania, w których BSP mogą być wykorzystywane. Są to m.in. zadania dotyczące:

  • oględzin nieruchomości oraz kontroli nabywców nieruchomości zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U z 2022, poz. 2569);
  • lustracją stanu zagospodarowania nieruchomości przy przejęciu do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) w związku z wykonaniem prawa pierwokupu lub nabycia;
  • lustracją nieruchomości ZWRSP w celu określenia ich faktycznego przeznaczenia i stanu zagospodarowania, w tym oględziny nieruchomości zadrzewionych i podmokłych, z trudnym dostępem lub brakiem dojazdu;
  • kontrolą nieruchomości oraz  składowaniem odpadów na nieruchomościach ZWRSP;
  • oględzin nieruchomości zabudowanych w związku z katastrofami budowlanymi w częściach niedostępnych dla pracownika z uwagi na stan techniczny obiektów zagrażający zdrowiu i życiu oraz oględzin miejsc potencjalnie niebezpiecznych - skażeń terenu, składowisk odpadów, itp.;
  • ocenę wniosku w sprawie obniżenia wartości dzierżawy na skutek strat w uprawach (gradobicia, wymoknięcia, etc.);
  • pomiaru powierzchni działek ewidencyjnych i użytków; 
  • fotografowanie nieruchomości wystawionych na sprzedaż lub do dzierżawy i umieszczenie tych zdjęć w ogłoszeniach i na stronie internetowej.
  • oceny: stanu zasiewów, ich kultury agrotechnicznej, stanu budynków, stanu obejść gospodarczych, stanu parku maszynowego;
  • opracowania modelu 3D nieruchomości zabudowanej/niezabudowanej

Mając na uwadze szybki postęp technologiczny BSP, w zakresie budowy i konstrukcji oraz oprogramowania, KOWR przystąpił do wdrożenia jednolitych reguł (standardów) wykorzystania BSP. 

Cel projektu i pożądane rezultaty

Głównym celem projektu jest potwierdzenie przydatności i ocena wykorzystania BSP w KOWR oraz opracowanie jednolitych reguł (standardów) dotyczących użytkowania BSP, poprzez określenie i opracowanie optymalnych kryteriów BSP i ich używania w KOWR.

Efektem standaryzacji będzie określenie minimalnych parametrów osprzętu (sensorów) i BSP tak by niezależnie od miejsca i okoliczności, jakość i wyniki z przeprowadzonych oględzin były satysfakcjonujące dla użytkownika i poprawiały efektywność realizowanych zadań. Dostosowanie BSP do specyfiki ich wykorzystywania zoptymalizuje koszty, m.in poprzez wyeliminowanie błędów przy analizie/wyborze konkretnego sprzętu. Standaryzacja odgrywać będzie także istotną rolę w kształtowaniu bezpiecznego, efektywnego i zgodnego z przepisami wykorzystywania BSP.
Realizacja projektu przebiega w dwóch etapach:

ETAP I 
Pierwszy etap obejmuje zakup czterech BSP wraz z usługą wsparcia technicznego i serwisu oraz przekazanie ich do Oddziałów Terenowych (OT) KOWR w Warszawie i Wrocławiu.

W ramach realizacji pierwszego etapu przewidywane jest także szkolenie pracowników w zakresie obsługi BSP i wykonywania lotów.

ETAP II 
Drugi etap to testowanie BSP przy realizacji zadań OT KOWR związanych z zarządzaniem i nadzorem nieruchomości będących w ZWRSP, podejmowaniem decyzji o realizacji prawa pierwokupu nieruchomości rolnych oraz oceny stanu zasiewów, ich kultury agrotechnicznej (zidentyfikowanych w ramach prac przygotowawczych do realizacji projektu). 

Po przeprowadzeniu testów, opracowany zostanie raport końcowy wraz z rekomendacjami dotyczącymi dalszych działań oraz opracowania jednolitych standardów, reguł postępowania w zakresie wykorzystania BSP. Do przygotowania raportu będzie wykorzystane także doświadczenie innych OT KOWR związane z wykorzystywaniem BSP oraz spostrzeżenia i potrzeby dotyczące innych możliwości użytkowania BSP.

Standaryzacja wykorzystania BSP w wykonywanych zadaniach, powinna m.in.:

  • skrócić czas i poprawić komfort pracy w terenie;
  • poprawić bezpieczeństwo osób dokonujących oględzin nieruchomości, na których znajdują się czynniki niebezpieczne stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników;
  • zminimalizować koszty realizacji przydzielonych zadań; 
  • umożliwić dotarcie do miejsc, do których fizyczny dostęp jest utrudniony lub niemożliwy z uwagi np. na przeszkody terenowe;
  • zwiększyć efektywność realizacji działań i dokładniejsze oszacowanie stanu technicznego nieruchomości, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny;
  • zidentyfikować czynności konieczne do wykonania prac przy wykorzystywaniu BSP;
  • zidentyfikować, opisać i wybrać optymalne procesy administrowania BSP (w tym: wskazać stanowiska lub komórki odpowiedzialne za stan techniczny, przechowywanie BSP, weryfikację umiejętności obsługi, formy udostępniania, itp.).
Termin realizacji 

Realizacja pilotażu rozpoczęła się w marcu 2023 r., a jego zakończenie planowane jest po przeprowadzeniu testów, opracowaniu raportu końcowego wraz z rekomendacjami, tj. do 31 marca 2025 r. 

Interesariusze projektu

Interesariuszami projektu są m.in.:
1)    podmioty obsługiwane przez KOWR oraz komórki i jednostki organizacyjne KOWR;
2)    Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie (WIORiN). 

Ze strony KOWR w realizację pilotażu zaangażowane są następujące komórki organizacyjne:
1)    Departament Innowacji KOWR;
2)    Oddział Terenowy KOWR we Wrocławiu;
3)    Oddział Terenowy KOWR w Warszawie.

zdjęcie z drona

Kontakt:

Michał Milewski, tel. 22 376 74 45, adres e-mail michal.milewski@kowr.gov.pl

Monika Dziełak,  tel. 22 376 76 68, adres e-mail: monika.dzielak@kowr.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}