W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

ONZ - Organizacja Narodów Zjednoczonych

Polska jako członek założyciel ONZ już od ponad pół wieku uczestniczy w międzynarodowych wysiłkach na rzecz przywracania i utrzymania pokoju.

www_lead_1280x540px_03_onz

W 1953 roku Polska została zaproszona do udziału w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli (MKNiK) monitorującej przestrzeganie rozejmu na Półwyspie Koreańskim. Od tamtego czasu uczestniczyła również w innych międzynarodowych komisjach pokojowych na Dalekim Wschodzie (Wietnam, Laos, Kambodża) delegując do nich łącznie ok. 3000 przedstawicieli.

Jednostki Wojska Polskiego uczestniczyły w operacjach pokojowych Narodów Zjednoczonych od października 1973 r. Polska Wojskowa Jednostka Specjalna podjęła wówczas służbę w operacji UNEF II (United Nations Emergency Force II) w Egipcie. W operacjach pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie brały także udział dwa inne Polskie Kontyngenty Wojskowe: PKW w operacji UNDOF (UN Disengagement Observer Force na Wzgórzach Golan) od czerwca 1974 r. do października 2009 r. oraz PKW w operacji UNIFIL (UN Interim Force in Lebanon) w Libanie od kwietnia 1992 r. do listopada 2009 r. W ciągu ostatnich 40 lat jednostki WP uczestniczyły ponadto w operacjach pokojowych NZ w Namibii, Kambodży, b. Jugosławii oraz Czadzie, zaś polscy obserwatorzy wojskowi w szeregu misji pokojowych pod egidą ONZ m.in. w Kuwejcie, Tadżykistanie, Gruzji, na Saharze Zachodniej, w Angoli, w Demokratycznej Republice Konga, Etiopii i Erytrei, Liberii i Sudanie.

W 2019 r. SZ RP powróciły do misji UNIFIL. Powrót do operacji pokojowych ONZ był  jednym z priorytetów w okresie niestałego członkostwa w RB ONZ w latach 2018-2019. Charakter zaangażowania jest jednak inny niż w poprzednim okresie. Trzonem kontyngentu jest kompania zmotoryzowana, pełniąca służbę w zachodnim sektorze tzw. Blue Line – linii rozgraniczenia między Libanem a Izraelem.

Ciekawe strony internetowe: Działania ONZ na rzecz pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego - www.un.org/en/peace/

{"register":{"columns":[]}}