Kompleksowa, systemowa polityka prorodzinna
24.11.2023
Prowadzimy kompleksową, systemową politykę prorodzinną. Wykonujemy wszystkie założenia, które przyjęliśmy jako cele strategiczne – podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wraz z wiceminister Barbarą Sochą i wiceministrem Pawłem Wdówikiem podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Programy z zakresu polityki rodzinnej będą kontynuowane i rozwijane. Odpowiednie działania muszą być systemowe i kompleksowe. Dzisiaj mamy najnowsze dane dotyczące poziomu bezrobocia. Polska jest liderem wzrostu PKB w trzecim kwartale 2023 r., jak wynika z danych opublikowanych przez OECD
– mówiła minister Marlena Maląg.
Rozwój pieczy zastępczej
Kontynuujemy i zwiększamy dofinansowanie w programach, dotyczących pieczy zastępczej – mówiła wiceminister Barbara Socha.
Dla programu „Asystent rodziny” zostały zwiększone środki finansowe na nadchodzący rok – z 30 do aż 70 mln złotych. Tymczasem program wsparcia powiatów w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej otrzyma 40 ml złotych.
Zmiany będą dotyczyły nie tylko budżetów, ale również i spraw formalnych takich jak zmniejszenie liczby rodzin objętych opieką jednego asystenta do 10 oraz wprowadzenie 400-złotowego dodatku do wynagrodzenia asystentów.
Dla organizacji pozarządowych
Organizacje pozarządowe mogą już aplikować do przyszłorocznej edycji konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, w dwóch priorytetach: organizowanie kampanii społecznych i tworzenie Klubów Mam, w kampanii „Już jesteś?”, promującej rodzicielstwo zastępcze; oraz w programie „Ojcostwo – Przygoda życia”, przygotowującym gry miejskie na Dzień Ojca.
AKTUALIZACJA z dnia 27.11.2023r. | Ogłoszony został II otwarty konkurs ofert na kampanię społeczną promującą rodzicielstwo zastępcze. edycja 2024.
Świadczenie wspierające – nikt nie traci
Wiceminister Wdówik podkreślił, jak przełomowym krok we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów jest świadczenie wspierające.
Osoba z niepełnosprawnością stała się obywatelem, a nie podopiecznym, z pełnymi prawami, możliwością dostępności i zachowaniem podmiotowości – deklarował wiceminister.
Zapewnił, że wystąpienie o takie świadczenie nic nikomu nie odbiera, a przyjęta w rozporządzeniu skala oceny jest nowoczesna i elastyczna. Wiceminister Wdówik poinformowała także o ułatwieniach w funkcjonowaniu i zwiększeniu finansowania Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej.