W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętowała cała Polska

11.11.2019

Cała Polska świętowała 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewódzkie obchody tego święta odbyły się także w stolicy regionu – w Olsztynie.

niepodległości

Uroczystości rozpoczęły się mszą w bazylice św. Jakuba w Olsztynie w intencji ojczyzny, z udziałem władz, kompanii honorowej, orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych, której przewodniczył metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński. W swojej homilii zacytował słowa  Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego, z jego homilii z 1974 roku: "Nie należy oczekiwać zbawienia od innych narodów. Nie wolno osłabiać swojej postawy społecznej i moralnej wyczekiwaniem, że inni to za nas zrobią, inni nas wesprą, inni przyjdą z taką czy inną pomocą. Nie! To jest błąd wychowawczy o znaczeniu śmiercionośnym. Dlatego też naród zawsze musi mieć ambicje wiary we własne siły". Punktualnie o 12.00, podobnie jak w całym kraju, uczestniczy mszy św. odśpiewali hymn narodowy.

Następnie świętujący rocznicę olsztyniacy wraz z kompaniami honorowymi służb mundurowych  udali się na Plac Solidarności pod Pomnik Wolności Ojczyzny. Podczas uroczystości dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. Krzysztof Radomski, w asyście wojewody Artura Chojeckiego, wręczył medale za zasługi dla obronności kraju żołnierzom dywizji. Zebrani wysłuchali również wystąpienia wojewody warmińsko-mazurskiego, marszałka województwa i prezydenta Olsztyna.

Artur Chojecki podkreślił, że „Odradzanie się Polski odbywało się na wielu poziomach i w wielu przestrzeniach życia politycznego, społecznego, gospodarczego. Każde było ważne. Widzimy to dziś wyjątkowo wyraźnie dzięki ubiegłorocznym obchodom 100-lecia niepodległości i dzięki Wieloletniemu Programowi Niepodległa. Miniony rok, a także ten, 2019, wypełniony był obchodami 100-lecia wielu instytucji państwowych, zgodnie z rytmem nadanym przed wiekiem, kiedy to najczęściej decyzją ówczesnego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego na nowo powstawały struktury administracyjne państwa. Wojsko, policja, sądy, szkoły, inspekcje.  Wielkimi budowniczymi byli nasi przodkowie, że w tak krótkim czasie potrafili w sposób sprawny i profesjonalny odbudować państwo. Dokonali tego, bo nadal stanowili WSPÓLNOTĘ, bo nadal  byli RAZEM, bo ponad podziały w listopadzie 1918 roku potrafili wznieść się ojcowie niepodległości: Dmowski, Daszyński, Piłsudski i Witos.”

W dalszej części uroczystości odczytano niepodległościowy apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa. Delegacje złożyły kwiaty: najpierw przed pomnikiem  na Placu Solidarności, potem przed tablicą, upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody zakończyła uroczysta gala w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas której ok. 100 osób otrzymało z rąk wojewody Artura Chojeckiego  odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski na wniosek Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za bohaterską postawę i niezwykłą odwagą wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich została odznaczona ś. p. Adela Haponiuk. W imieniu zmarłej order odebrał przedstawiciel rodziny. Licznym reprezentantom instytucji publicznych i organizacji społecznych wręczono srebrne i brązowe krzyże zasługi oraz medale za długoletnią pracę.

 

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}