W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Program dotyczący wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Program będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów oraz ewaluacja programu pilotażowego).
Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ, zainteresowane udziałem w programie pilotażowym, powinny złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI), znajdującej się pod adresem: e-inwestycje.mz.gov.pl. Wnioski można składać do wyczerpania puli dostępnych stetoskopów jednak nie dłużej niż do 25 lutego br. Pilotaż obejmie 3.000 pełnoletnich pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Do kogo jest skierowany program E-STETOSKOP II
Projekt polega na wykorzystaniu elektronicznych stetoskopów w ramach udzielanych świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przez pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia oraz są zakażeni wirusem SARS-CoV-2, z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID–19, tj., zdiagnozowano u nich chorobę nowotworową, wrodzone lub nabyte zaburzenia odporności, przewlekłą chorobę układu oddechowego, wielochorobowść (współistnienie co najmniej dwóch chorób przewlekłych), otyłość, którzy zostali włączeni do programu Pulsocare.
Korzyści
E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Badanie płuc pacjent wykona samodzielnie na podstawie prostych komunikatów urządzenia elektronicznego, a lekarz błyskawicznie uzyska do nich dostęp. Będąc w domu, pacjent nadal pozostaje pod opieką lekarza POZ. W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta.