W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest Pakt dla wsi? Dołącz do społeczności Paktu!

27.02.2025

W trakcie Europejskiego Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi wysłuchać będzie można wielu debat i wystąpień na temat kierunków, w jakich powinny zmierzać polityki dotyczące rozwoju obszarów wiejskich. Dlatego właśnie na Kongresie nie zabraknie odniesień do Paktu dla wsi (Paktu na rzecz obszarów wiejskich).

infografika

Czym jest Pakt dla wsi?

Pakt to ramy współpracy i wymiany informacji na temat obszarów wiejskich pomiędzy podmiotami na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym.

Pakt to inicjatywa Komisji Europejskiej, która zachęca do szerokiego porozumienia różnych  środowisk np. mieszkańców, rolników, liderów a także i decydentów, w sprawach niezbędnych zmian polityki wobec wsi oraz tworzenia synergii między różnymi źródłami finansowania adresowanymi na obszary wiejskie.

Pakt ma trzy główne cele:

  • zwiększenie roli obszarów wiejskich i uwzględnienie ich w programach politycznych
  • tworzenie sieci kontaktów, współpraca i wzajemne uczenie się
  • zaangażowanie w działania.

Pakt ma być wzmocnieniem głosu społeczności wiejskich i organizacji reprezentujących społeczeństwo obywatelskie na obszarach wiejskich.

Jest to jedno z ważniejszych działań zainicjowanych w związku z Długoterminową wizją obszarów wiejskich UE.

Kto może dołączyć do społeczności Paktu dla wsi?

Każda osoba, podmiot czy instytucja, której na sercu leży dobro mieszkańców wsi i która zainteresowana jest działaniem i współpracą z innymi.

Dlaczego warto dołączyć do Paktu dla wsi?

  • aby czerpać inspirację, inspirować i uczyć się od innych poprzez nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń z ludźmi i organizacjami z całej Europy,
  • aby wyrazić swoje opinie, pomysły i przyczynić się do stworzenia odpowiednich ram politycznych i narzędzi wspierających rozwój obszarów wiejskich,
  • aby skorzystać z zaproszenie do współdziałania na rzecz obszarów wiejskich wyrażonego w Długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE i zwiększyć polityczną wolę poprawy sytuacji na obszarach wiejskich UE,
  • aby uzyskać informacje o najnowszych wiadomościach, wydarzeniach, możliwościach finansowania, dobrych praktykach i publikacjach.

Przystępując do Paktu możesz wziąć udział w jednej z wielu grup dyskusyjnych/tematycznych dotyczących różnorodnych aspektów rozwoju obszarów wiejskich, od depopulacji, przez wykluczenie transportowe, po działania na rzecz młodzieży czy kobiet na wsi. Każda z tych grup pozwala na wymianę doświadczeń, omówienie problemów i proponowanych rozwiązań – warto się chwalić swoimi osiągnięciami i wzajemnie korzystać z doświadczeń innych.  

Obecnie społeczność Paktu to już niemal 2 500 członków z 30 krajów.

W grudniu 2024 r. społeczność Paktu dla Wsi opublikowała Wspólną deklarację w sprawie przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej – jest to istotny głos odzwierciedlający oczekiwania przedstawicieli obszarów wiejskich, co do potrzeby inwestowania w obszary wiejskie i ich mieszkańców.

Jeśli chcecie Państwo zaangażować się i stać się częścią społeczności Paktu, zacznijcie od pierwszego kroku:

https://ruralpact.rural-vision.europa.eu/become-member_en

Następnie możecie dołączyć do jednej z grup dyskusyjnych:

https://ruralpact.rural-vision.europa.eu/join-community-action_en

Językami strony Paktu są: angielski, francuski i niemiecki, ale można korzystać z automatycznego przekładu na polski, który oferują przeglądarki internetowe.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o Pakcie:

https://ruralpact.rural-vision.europa.eu/sites/default/files/publications/2024-10/AGRI-2023-RPSO-Policy-Briefing-01-PLn.pdf

https://ruralpact.rural-vision.europa.eu/sites/default/files/2024-04/Rural-Pact-in-brief_20240425.pdf

 

Materiały

Do pobrania
Wspólna​_Deklaracja​_zespołu​_koordynacyjnego​_Paktu​_dla​_Wsi​_w​_sprawie​_przyszłości​_obszarów​_wiejskich​_i​_polityki​_rozwoju​_obszarów​_wiejskich​_w​_Unii​_Europejskiej​_grudzień​_2.pdf 0.46MB