W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studenci Politechniki Poznańskiej, specjalności Sztuczna Inteligencja z wizytą w Belgradzie

Studenci i studentki Politechniki Poznańskiej, specjalności Sztuczna Inteligencja, odbyli od 6 do 10 kwietnia br. wizytę studyjną na Uniwersytecie w Belgradzie.

W pierwszym dniu wizyty młodzi adepci odbyli spotkania z inżynierami największej serbskiej firmy informatycznej - Nordus. Firma jest znana na całym świecie, jako twórca jednej z najpopularniejszej gier na urządzenia mobilne – menedżera piłkarskiego Top Eleven. Liczba użytkowników tej gry przekracza 200 milionów. Nordeus rozwija też trójwymiarową wersję Top Eleven oraz grę Heroic – Magic Duel. Studenci zapoznali się m.in. z wykorzystywanymi w grach metodami uczenia ze wzmocnieniem (metoda uczenia maszynowego), modelowaniem zachowania w środowisku z ograniczeniami w czasie rzeczywistym, użyciem funkcji użyteczności do modelowania poziomu umiejętności graczy, modelowaniem botów oraz podejściami identyfikacji czynników decydujących o przywiązaniu  użytkowników do gry.

Drugi dzień był poświęcony wizycie w siedzibie Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Belgradzie. Uniwersytet w Belgradzie jest najstarszą i najbardziej nowoczesną uczelnią w Serbii. Studenci poznali profil badań rozwijanych na Wydziale Ekonomii, głównie z zakresu badań operacyjnych oraz analizy decyzji, które należą do najważniejszych nurtów współczesnej sztucznej inteligencji. Zespół zajmujący się tymi zagadnieniami ma największe osiągnięcia ze wszystkich uczelni zlokalizowanych na Bałkanach. Studenci zwiedzili centrum start-upu oraz business lab, a także dedykowane laboratoria ufundowane przez prywatne firmy z rady pracodawców. Przedstawiono też przykładowe projekty zrealizowane przez serbskich studentów w ramach programu rozwoju start-upów.

W kolejnych dniach studenci wzięli udział w serii seminariów dotyczących inteligentnych systemów wspomagania decyzji, które poprowadzili czołowi serbscy naukowcy w dziedzinie wspomagania decyzji oraz światowej sławy specjaliści. Obok wielu nowych metod analizy decyzji, studenci zapoznali się z ich wykorzystaniem do rozwiązania rzeczywistych problemów decyzyjnych. Tematem przewodnim serii prezentacji było osiągnięcie długoterminowych celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Studenci osobiście poznali twórców wielu metod, o których uczyli się na pierwszym semestrze specjalności Sztuczna Inteligencja.

Dzięki opiece zaoferowanej przez pracowników Uniwersytetu w Belgradzie, grupa z Politechniki Poznańskiej miała okazję poznawać także serbskie zwyczaje, tradycję i kuchnię. Wizyta została zakończona spotkaniem z dr. Mladenem Stamenkoviciem, który pytał studentów o wrażenia oraz wysłuchał krótkiego przedstawienia projektów, nad którymi w ciągu ostatnich miesięcy pracowali. W zgodnej opinii wszystkich studentów wizyta zakończyła się sukcesem i znacząco wzbogaciła ich wiedzę na temat badań prowadzonych na Uniwersytecie w Belgradzie oraz w firmie Nordeus, w tym teoretycznych oraz praktycznych aspektów sztucznej inteligencji.

Inicjatywa ta wpisuje się w założenia Projektu pn. Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (Al Tech), w którym Politechnika Poznańska jest Partnerem.

Link do galerii i informacji na stronie Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej

 

{"register":{"columns":[]}}