Trwa Szkoła Letnia AI Tech na Politechnice Gdańskiej
Trwa Szkoła Letnia AI Tech na Politechnice Gdańskiej - skierowana do studentek i studentów w obszarach takich jak: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i cyberbezpieczeństwo.
Podczas pięciodniowego wydarzenia studentki i studenci projektu AI Tech mają okazję na spotkanie z wybitnymi specjalistami oraz wzięcie udziału w warsztatach, wykładach, a także w prezentacjach rozwiązań zaproszonych firm, sesjach demonstracyjnych i plakatowych. Wezmą także udział w organizowanych konkursach informatycznych.
Tematy wykładów i warsztatów 2 dnia
Studentki i studenci uczestniczyli w wykładach i warsztatach w tematach:
- Uczenie maszynowe w detekcji zmian pokrycia terenu na zdjęciach satelitarnych;
- Podział i odtworzenie sekretu – schemat progowy Shamira (t, n) oraz kryptografia wizualna;
- Jak budować godne zaufania systemy ML;
- New methods of Speech Synthesis and Voice Conversion;
- Introducion to Causal Inference;
- Prognozowanie z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego;
- Wyzwania w budowaniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję w medycynie;
- Feature store, czyli zarządzanie cechami modelu w dużej skali.
Wykład na temat budowania godnego zaufania systemów ML wygłosił Adam Gonczarek - współzałożyciel i dyrektor ds. technologii w Alphamoon, firmie dostarczającej inteligentne produkty do automatyzacji i uczenia maszynowego dla różnych branż. Wykładowca uzyskał doktorat z uczenia maszynowego na Politechnice Wrocławskiej. Doświadczenie zdobywał pracując jako lider zespołu AI przy różnych projektach badawczo-rozwojowych i komercyjnych dla dużych branż i startupów. Jest współautorem kilku artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach i konferencjach. Jest także doświadczonym wykładowcą akademickim.
Doświadczenia i opinie studentek projektu AI Tech
Aleksandra, Iga, Aleksandra, Patrycja, studentki Projektu AI Tech Politechniki Gdańskiej opowiedziały o tym, jakie możliwości stworzył im udział w Projekcie AI Tech. W opinii studentek Projekt AI Tech to dodatkowe szanse uzyskania wiedzy i kompetencji. Pozwala rozwinąć działania projektowe studentek i studentów. Ponadto kierunek Inżynieria Biomedyczna, rozszerzony o sztuczną inteligencję jest innowacyjny na rynku pracy, a potencjalni pracodawcy są pod wrażeniem realizowanych projektów. Warto podkreślić, że w ramach Projektu AI Tech studentki opracowały projekt badawczy w zakresie wspomagania bezpieczeństwa pieszych z wykorzystaniem algorytmu detekcji termicznej. Efekty tej pracy były podstawą do napisania artykułów naukowych, które zostaną przedstawione podczas międzynarodowej konferencji #HSI2022 w Australii. Zdaniem studentek, projekt AI Tech jest nowatorski, przedmioty wykładowe są bardzo ciekawe, a perspektywy zatrudnienia są bardzo duże.