Zdobywanie wiedzy i doświadczenia przez studentów projektu AI Tech
W drugim półroczu 2021 roku studenci kierunków i specjalności utworzonych w ramach Projektu AI Tech uczestniczyli w 47 krajowych i międzynarodowych wydarzeniach, w tym w 22 konferencjach, 23 stażach krajowych oraz 2 stażach zagranicznych.
Projekt AI Tech zapewnia studentom kierunków związanych z obszarem sztucznej inteligencji uczestnictwo w ciekawych międzynarodowych i krajowych konferencjach, stażach oraz wizytach studyjnych.
Konferencje, w których wzięli udział studenci w ramach Projektu AI Tech:
ECML PKDD 2021 - European Conference on Machine Learning and Principles and Practice of Knowledge Discovery in Databases – jedna z najważniejszych europejskich konferencji na temat uczenia maszynowego i eksploracji danych, w której wzięli udział studenci z Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. ECML PKDD 2021 – Bilbao (Basque Country, Spain)
IJCIAI-21 - International Joint Conferences on Artificial Intelligence Organization – konferencja stworzona w celu rozpowszechniania informacji na temat sztucznej inteligencji, a także zrzeszająca czołowych badaczy oraz praktyków z tego obszaru, podczas której prezentowane są najnowsze wyniki naukowe. W wydarzeniu uczestniczyli studenci z dwóch uczelni - Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. IJCAI 2021 (ijcai-21.org)
UAI 2021 - 37th Conference on Uncertainty in Artificial Intelligence – jedna z czołowych międzynarodowych konferencji poświęconych badaniom związanym
z reprezentacją wiedzy, uczeniem się i rozumowaniem w obliczu niepewności.
Uczestnikami konferencji byli studenci Politechniki Wrocławskiej. UAI 2021 (auai.org)
FedCSIS 2021 - 16th Conference on Computer Science and Intelligence Systems – konferencja, podczas której odbywają się dyskusje i przedstawiane są prezentacje oraz publikacje dotyczące systemów informatycznych i wywiadowczych. Wydarzenie łączy badaczy i praktyków z całego świata oraz zachęca do prezentowania wyników badań skoncentrowanych na ich zainteresowaniach naukowych, jak i zawodowych.
W konferencji wzięli udział studenci z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. fedcsis.org |
W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty Young Researchers Workshop on Artificial Intelligence and Cybersecurity (YRW 2021), dzięki którym studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli wiedzę na temat projektowania systemów komputerowych w obszarach szeroko rozumianej Sztucznej Inteligencji oraz Cyberbezpieczeństwa. YRW | fedcsis.org
Studenci, którzy wzięli udział w powyższych konferencjach, nie tylko poszerzyli swoja wiedzę w obszarach powiązanych ze sztuczną inteligencją i szeroko rozumianymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT), ale również poznali nowinki ze świata najnowszych technologii,
artościowe osobowości z branż związanych z tym obszarem czy też mieli okazję prowadzić dyskusje z innymi uczestnikami.
Ponadto, studenci AI Tech wzięli udział aż w 23 stażach krajowych oraz 2 stażach zagranicznych w wielu instytucjach oraz firmach, podczas których zdobyli nowe umiejętności, poszerzyli wiedzę i mieli okazję współpracować z pracownikami firm z wieloletnim doświadczeniem.
Staże krajowe odbyły się m.in. w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w działach, takich jak Dział Internetu Przyszłości oraz Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy, a także w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Ericsson Sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., Wunderman Thompson Technology, Pearson IOKI Sp. z o.o., OLX Sp. z o.o., Neptis S.A. oraz Jeronimo Martins Polska S.A.
Natomiast, zagraniczne staże miały miejsce w Barcelona Supercomputing Center, a także na stanowisku stażysty inżynierii danych w serwisie Facebook.