W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na zakup koreańskich wyrzutni rakietowych podpisana

26.04.2024

Zakończyła się wizyta polskiej delegacji rządowej z udziałem wiceministra aktywów państwowych Marcina Kulaska w Korei Południowej. Podpisana została umowa na zakup modułów wyrzutni rakietowych HOMAR-K. Skorzysta na tym polski przemysł zbrojeniowy.

Na zdjęciu w szeregu, na czerwonym dywanie stoi siedem osób. Od lewej strony idą dwie osoby w żółtych kimonach przepasane niebieskim paskiem.

Dokument przewiduje dostawę 72 wieloprowadnicowych modułów wyrzutni rakietowych HOMAR-K i kilku tysięcy taktycznych kierowanych pocisków rakietowych o zasięgu od 80 do 290 km.

Umowa będzie mieć nie tylko duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa kraju, ale też rozwój potencjału polskiego przemysłu obronnego. Pozyskane technologie pozwolą na uzyskanie przez polskie zakłady zdolności do produkcji oraz prowadzenia napraw i modernizacji, a także produkcji części zamiennych do zakupionych wyrzutni. Pierwsze 12 zestawów ma zostać wyprodukowanych w Korei Płd., ale kolejne będą już produkowane w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W ramach umowy możliwe też będzie pozyskanie technologii, które pozwolą na stworzenie podstaw do produkcji amunicji rakietowej przez polski przemysł. Transfer technologii oraz inwestycje to koło zamachowe dla rozwoju rodzimego przemysłu obronnego. Szczególnie dotyczy to zakładów skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

W ramach technologii, jakie dzięki umowie uzyska polski przemysł, w polskich fabrykach będą też mogły być produkowane kontenery transportowo-startowe, które umożliwiają zastosowanie w wyrzutniach amunicji rakietowej 122 mm. Amunicja taka produkowana jest w zakładach MESKO S.A., które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Delegacja rządowa podczas wizyty w Korei odwiedziła także zakłady KIA w m. Gwangju, gdzie m.in. brała udział w prezentacji lekkiego pojazdu taktycznego "Legwan".

W składzie polskiej delegacji rządowej, której przewodniczył Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, prócz wiceministra aktywów państwowych Marcina Kulaska, uczestniczyli także przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}