100-lecie przyznania praw wyborczych Polkom. Konferencja z udziałem wiceminister Gawin
07.11.2018
- Odrodzona Rzeczpospolita, jako jedno z pierwszych państw na świecie, dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, przyznała kobietom czynne i bierne prawo wyborcze. Jest to niewątpliwie wielki sukces całego społeczeństwa i triumf ducha wspólnoty nad ówczesnymi, pozaborczymi, rozwiązaniami – mówiła wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas jubileuszowej konferencji „Stulecie uzyskania pełni praw wyborczych w Polsce przez kobiety”. Wydarzenie odbyło się 6 listopada w Trybunale Konstytucyjnym.
Wiceminister kultury wraz z naukowcami z Uniwersytetów w Białymstoku i w Łodzi wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. „Dlaczego prawa wyborcze kobiet w II RP były oczywistością, czyli polski ruch emancypacyjny przed rokiem 1918”. Wykład pt. „Wanda i wandale” wygłosił prof. Andrzej Nowak. Konferencja była połączona z otwarciem wystawy czasowej przedstawiającej polską drogę do równouprawnienia kobiet.
100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. W tym samym roku uzyskały je m.in. Niemki, wcześniej miały je obywatelki Finlandii, Danii, Norwegii, Islandii. Prawa wyborcze dla kobiet ostatecznie wprowadził „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego” podpisany przez Piłsudskiego 28 listopada 1918 r. Kobiety mogły głosować, a także być wybierane.