100-lecie służb konserwatorskich
23.11.2018
Konferencja naukowa i uroczysta gala z udziałem prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prof. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, Wiceminister Kultury – to główne wydarzenia w ramach trwających obchodów 100-lecia służb konserwatorskich. Podczas gali, która odbędzie się dziś w Filharmonii Narodowej, zostaną wręczone medale i odznaczenia osobom, które w sposób szczególny swoją postawą i wieloletnim zaangażowaniem przysłużyły się ochronie narodowego dziedzictwa kulturowego i zachowaniu go dla przyszłych pokoleń.
„Kocham zabytki. 100-lecie służb konserwatorskich”
Uroczystej gali w Filharmonii Narodowej towarzyszyć będą projekcja filmu oraz wystawa „Wizjonerzy”, poświęcone najwybitniejszym postaciom polskiej konserwacji, takim jak Stanisław Lorentz, Jan Zachwatowicz, Karol Estreicher czy Hanna Pieńkowska, i ich najważniejszym osiągnięciom.
Gala została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzień wcześniej, 22 listopada odbyła się konferencja naukowa „100-lecie ochrony dziedzictwa sakralnego w Polsce”.
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa wydało również książkę pod tytułem „Działaj i miej nadzieję. Stulecie państwowych służb konserwatorskich w Polsce 1918-2018”, która jest wydawnictwem eksperckim, poświęconym historii, organizacji, strukturze i misji polskich służb konserwatorskich.
Obchody jubileuszu 100-lecia służb konserwatorskich organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Kocham zabytki. 100-lecie służb konserwatorskich”.
Dokumentowanie i zachowywanie świadectw przeszłości dla przyszłych pokoleń
Za datę powołania polskich służb konserwatorskich uznaje się rok 1918, w którym uchwalono Dekret Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury. Orzeczono w nim, że prawnej ochronie podlegają wszelkie zabytki kultury i sztuki, znajdujące się w granicach Państwa Polskiego, wpisane do inwentarza zabytków sztuki i kultury. Od tamtego momentu rozpoczęła się budowa instytucjonalnych struktur państwowej służby konserwatorskiej.
Do dzisiaj zawód konserwatora zabytków pełni ważną rolę w wymiarze kulturowym i społecznym. Trudna i mozolna praca ma na celu udokumentowanie i zachowanie w jak najlepszym stanie świadectw przeszłości dla przyszłych pokoleń. Dzięki często niedocenianej pracy konserwatorów możemy się dziś cieszyć wieloma zadbanymi zabytkami, które niejednokrotnie pełnią rolę placówek kulturalnych i centrów edukacyjnych, popularyzując wiedzę o dziedzictwie.