W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 na 100. Muzyczne dekady wolności – wielobarwny pejzaż ostatniego stulecia polskiej muzyki

08.11.2018

Od początku byłem zachwycony projektem „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Dzięki inicjatywie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego cały muzyczny świat będzie celebrował odzyskanie polskiej niepodległości w sposób bardzo wyrafinowany i na najwyższym artystycznie poziomie – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej zapowiadającej koncert galowy, który odbędzie się 11 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

 

100 utworów muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości, 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie tego samego dnia – 11 listopada, 100 nagrań na płytach CD, 100 filmowych wizytówek na kanale YouTube PWM, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, serwis stonasto.pl i aplikacje mobilne – w ten sposób Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą przygotowało się do uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

100 arcydzieł polskiej literatury muzycznej

Podstawą przedsięwzięcia jest lista „100 na 100” arcydzieł polskiej literatury muzycznej, które powstawały od 1918 roku do dzisiaj. Wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury.

Wśród utworów tworzących wielobarwny pejzaż ostatniego 100-lecia polskiej muzyki znalazły się dzieła takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel. Symbolicznym zwieńczeniem listy, ale i nowym otwarciem stanie się Fanfara „dla Niepodległej” na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego.

Wszystkie kompozycje zostaną utrwalone na płytach. PWM we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami zrealizowało 60 nowych nagrań utworów z listy „100 na 100”, a pozostałe rejestracje, starannie wyselekcjonowane, pochodzą m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

 

11 listopada – święto polskiej muzyki w Polsce

Uroczystym zwieńczeniem projektu będą koncerty odbywające się 11 listopada 2018 roku: 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie, część z nich z rejestracją radiowo-telewizyjną. W wydarzeniach weźmie bezpośrednio udział 12 500 odbiorców w kraju oraz 15 000 publiczności międzynarodowej, a pośrednio w koncertach uczestniczyć będą radiosłuchacze i widzowie stacji telewizyjnych.

W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie usłyszymy muzykę twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in. Harnasie Karola Szymanowskiego, I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika, Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, III Symfonia Witolda Lutosławskiego czy Not I Agaty Zubel.

 

11 listopada – święto polskiej muzyki na świecie

Polska muzyka zostanie wykonana przez zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej także na całym świecie, w miastach, które łączy szczególna więź z naszym krajem. Są to: Chicago, Frankfurt nad Menem, Kopenhaga, Londyn, Lwów, Mediolan, Melbourne, Nowy Jork, Paryż, Tokio, Wiedeń.

 

Muzyczne dekady dzieciom

W ramach projektu „100 na 100” realizowany jest bogaty program edukacyjny, skierowany zarówno do najmłodszych czytelników, do dzieci szkolnych i młodzieży, jak również do rodziców i nauczycieli. Najmłodszych zachęcamy do poznawania świata muzyki z Sonią, bohaterką serii „Sonia w Krainie Sonostworów”. To cykl edukacyjnych książeczek – baśniowych opowieści wymyślonych przez Annę Pęcherzewską-Hadrych, spisanych wierszem przez Katarzynę Huzar-Czub i zilustrowanych przez Gosię Herbę. Seria wprowadza odbiorców w świat niezwykłych zjawisk dźwiękowych, spotykanych zarówno w muzyce, jak i w otaczającej nas sonosferze. Odkrywając je wraz z tytułową bohaterką, mały Czytelnik zaczyna rozumieć ich naturę i uwrażliwia się na ich piękno. Dopełnieniem książeczek będą aplikacje mobilne (do pobrania bezpłatnie na Google Play i App Store) oraz gra pamięciowa: W Krainie Sonostworów.

Do Soni dołączy doświadczony już muzycznie Bambak Wojtek Kompozytor. Maskotkę przygotowała manufaktura BAMBAKI. Projektanci współpracowali wcześniej między innymi z Galerią Güntera Grassa w Gdańsku, z Europejskim Centrum Solidarności oraz z Muzeum Miasta Gdyni – powołując do życia Bambaka Architekta Modernistę, inspirowanego postacią Le Corbusiera. Chyba nietrudno zgadnąć, który z kompozytorów był inspiracją dla Bambaka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Bambak Wojtek Kompozytor odwiedzi 22 miasta, gdzie odbywają się koncerty w ramach projektu, będzie też bohaterem specjalnej książeczki z zadaniami dla dzieci.

Ponadto w ramach programu edukacyjnego przygotowane zostały:

- gry analogowe dla starszych dzieci i młodzieży, w tym gra planszowa

- aplikacje mobilne dla młodzieży i dorosłych

- scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli w szkołach powszechnych i artystycznych

 

Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach

Ważną częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” jest wystawa zdjęć Bartka Barczyka. Punktem wyjścia dla tej wyjątkowej ekspozycji jest 30 sesji fotograficznych, zamówionych przez PWM, których bohaterami są aktywni twórczo współcześni polscy kompozytorzy. Wysublimowane artystycznie zdjęcia najciekawszych postaci polskiej muzyki najnowszej, których utwory znalazły się na liście „100 na 100”, posłużyły do stworzenia ekskluzywnych kalendarzy na rok 2018 – ściennego i książkowego. Wystawa Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach – przygotowana we współpracy z Akademią Fotografii – będzie podróżować przez cały najbliższy rok i zostanie pokazana widzom w 11 koncertowych miastach w Polsce:

Poznań – październik/listopad 2018

Olsztyn – listopad/grudzień 2018

Białystok – grudzień 2018/styczeń 2019

Łódź – styczeń/luty 2019

Kraków – luty/marzec 2019

Rzeszów – marzec/kwiecień 2019

Katowice – kwiecień/maj 2019

Wrocław – maj/czerwiec 2019

Gdańsk – sierpień/wrzesień 2019

Szczecin – wrzesień/październik 2019

Warszawa – październik/listopad 2019

 

Działalność wydawnicza

Część wydawniczą projektu tworzy Box „100 na 100”. Oprócz płyt CD z rejestracją wszystkich utworów znajdą się w nim tak zwane Zeszyty Dekad, w których doświadczeni muzykolodzy w przystępny sposób przekazują najcenniejsze informacje z życia i twórczości polskich kompozytorów oraz monografia o najnowszej muzyce polskiej pióra Danuty Gwizdalanki. Autorka w sposób lekki, ale jednocześnie merytorycznie pogłębiony kreśli nurty polskiej muzyki współczesnej: awangardowy, ludowy, religijny, tradycyjny, romantyczny, indywidualny, elektroniczny i przedstawi rodzimą twórczość w kontekście muzyki światowej, uwzględniając ogromną rolę polskich kompozytorów i wykonawców w promowaniu polskiej kultury na arenie międzynarodowej.

Książka Danuty Gwizdalanki ukaże się także poza Box-em, w 9 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej, chińskiej, japońskiej.

 

Nowe wydania – nowe materiały wykonawcze

Projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zakłada również przygotowanie nowych wydań nutowych utworów z listy „100 na 100” – zarówno kameralnych, jak i wielkoobsadowych. Powstają elektroniczne wersje dzieł, które do tej pory pozostawały w rękopisach (np. III Kwartet smyczkowy Krystyny Moszumańskiej-Nazar). Na nowo rozpisane zostaną stare i zniszczone partytury, które z powodu upływu czasu i zużycia nie nadawały się do użytku (np. Apollo i dziewczyna Ludomira Różyckiego). Nowe materiały wykonawcze przywrócą salom koncertowym zapomniane utwory polskich mistrzów, a nowe wydania wzbogacą kolekcje nutowe muzyków na całym świecie.

 

Muzyczne dekady w sieci – www.stonasto.pl

Portal internetowy stonasto.pl to multimedialna encyklopedia wiedzy o polskiej muzyce współczesnej. Wortal będzie zawierać m.in. filmowe wizytówki – krótkie 3-minutowe materiały wideo o każdym ze 100 utworów. W ramach komponentu edukacyjnego na stronie znajdą się przykładowe scenariusze lekcji do zrealizowania przez nauczycieli, zarówno w szkołach powszechnych, jak i artystycznych. Dla dzieci natomiast dostępne będą gry i aplikacje (także do zainstalowania na urządzeniach mobilnych) pozwalające na eksperymentowanie z dźwiękami i tworzenie własnych kompozycji. Poprzez zabawę dzieci będą poznawać takie zjawiska w muzyce jak sonoryzm, oswoją się z brzmieniem dysonansów i poczują się jak w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Portal będzie działał nieprzerwanie przez 5 lat.

 

Nowe nagrania

Na potrzeby projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zostało zrealizowanych aż 60 nowych nagrań! Do współpracy zaprosiliśmy wybitnych polskich artystów, znakomitych dyrygentów oraz najlepsze rodzime orkiestry, chóry i zespoły muzyczne.

Ta unikatowa kolekcja muzyczna została przygotowana wraz ze śmietanką artystyczną polskiej sceny muzycznej.

 

Nuty i materiały orkiestrowe w streamingu – nkoda

Podążając za najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne podejmuje współpracę z pionierami w dziedzinie udostępniania i promocji utworów w celu popularyzacji muzyki polskich kompozytorów. Efektem działań zmierzających do zwiększenia dostępności oraz wzbudzenia zainteresowania muzyką polską jest współpraca z serwisem nkoda, oferującym streaming publikacji nutowych największych wydawnictw muzycznych na świecie. Serwis nkoda stworzony jest dla każdego – od początkujących adeptów sztuki muzycznej, po pierwszych skrzypków czołowych orkiestr symfonicznych – umożliwiając nie tylko wgląd w partytury, ale także, wzorem tradycyjnych materiałów, dając możliwość wprowadzania indywidualnych uwag użytkowników. Już niebawem materiały nutowe i orkiestrowe Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym utwory z listy „100 na 100” wydane nakładem PWM, dostępne będą dla każdego, w każdym zakątku świata.

 

Nagrania w streamingu – ponad 30 serwisów streamingowych

Ponad 60 nowych nagrań w interpretacjach wybitnych polskich artystów, przygotowanych w ramach projektu „100 na 100”, dostępnych będzie na płytach CD w ekskluzywnych Box-ach. Dostęp do nich będą mieli także użytkownicy serwisów streamingowych, którzy już niebawem będą mogli bez przeszkód słuchać polskiej muzyki na całym świecie w ponad 30 aplikacjach.

 

 

Materiały

www.stonasto.pl

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}