W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Edycja 2018

17.07.2018

Po raz czternasty odbędzie się w Warszawie festiwal „Chopin i jego Europa”. Muzyczne święto rozpocznie się 9 sierpnia i potrwa 23 dni. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na 50 koncertów, tym razem pod hasłem „Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego”. Chopin i Paderewski stanowią w tym roku klucz do szerokiej prezentacji muzyki polskiej okresu rozbiorów i wieku dwudziestego. Koncerty będą się odbywać m. in. w Teatrze Wielkim, Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Niepodległa” to słowo klucz, kojarzone dziś jednoznacznie z całościowym programem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Przywołane w tytule festiwalu ma wskazać na główny rys programowy, wyznaczający w istocie kształt tegorocznej edycji. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski. Dwie ikoniczne postaci dla polskiej kultury - twórcy, których dziedzictwo przyczyniło się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Pierwszy, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości; drugi walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości, w walce o nią wykorzystując swój status artysty legendarnego. Paradoksalnie niedoceniany przez współczesnych sobie rodaków jako kompozytor pozostawił utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości, o czym m.in. przekona nas program festiwalu.

Ci dwaj twórcy w roku 2018 staną się inspiracją do pochylenia się nad arcybogatym dorobkiem muzyki polskiej - zarówno tej okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i tej wieku XX i XXI. Różne formy, różne gatunki: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Palestra i Panufnika, prawykonywane będą utwory zamówione u Krzysztofa Pendereckiego i Agaty Zubel.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu - tego współczesnego i historycznego - wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również talenty wyłonione na Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ

Zakup biletów na koncerty możliwy jest TUTAJ

Materiały

TUTAJ
TUTAJ

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}