2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
02.05.2021
„Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino. Pamiętajmy o tym, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym - i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
Historia Biało-Czerwonej
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Wspólnie świętujmy Dzień Flagi RP
Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny, zapraszają Biuro Programu „Niepodległa” i Narodowe Centrum Kultury.
Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do wzięcia udziału w akcji #mojaflaga. Aby zostać ambasadorem akcji, wystarczy wywiesić flagę, zrobić sobie z nią zdjęcie i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.
„Niepodległa” przygotowała także dwa przewodniki. Kompendium wiedzy o fladze – Flaga Polski – 5 faktów na Dzień Flagi, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania: jakie dokładnie barwy ma polska flaga, jaki jest ich układ i dlaczego, jakie są proporcje flagi, w jaki sposób flaga i inne symbole narodowe są chronione. Natomiast przewodnik Flaga Polski - podręcznik użytkownika wyjaśnia, czym różni się flaga od bandery, jak należy eksponować flagę i co zrobić, jeśli flaga została zniszczona, a także odpowiada na pytania czy można zrobić kubki z flagą i jak uporządkować kilka flag.
Ponadto ze strony Biura Programu „Niepodległa” można pobrać bezpłatne plansze dotyczące flagi, godła i hymnu państwowego.
Do uczczenia święta zachęca również Narodowe Centrum Kultury, które przygotowało animację o charakterze edukacyjnym i instruktażowym, wyjaśniającą, jak poprawnie posługiwać się flagą zgodnie z obowiązującymi zasadami, oraz spot, którego tematem są nasze barwy narodowe.
Koncert „Świat Nas pokocha”
Z okazji Dnia Flagi odbędzie się również koncert przygotowany przez Radio Łódź we współpracy z Fundacją Stanisława Pomiana Srzednickiego, pod patronatem honorowym wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego.
2 maja będzie można posłuchać autorskiego recitalu Krzysztofa Respondka „Świat nas pokocha” z akompaniamentem fortepianowym Aleksandra Woźniaka. Artysta, zapowiadając napisane specjalnie dla niego piosenki, opowie, czym jest nowoczesny patriotyzm i potrzeba dochowywania wierności tradycji i narodowej kulturze.
Koncert główny poprzedzi występ dzieci i młodzieży z MDK w Zgierzu pod kierunkiem Agnieszki Batelli w repertuarze patriotycznym.
Transmisja online koncertu będzie dostępna o godz. 16.00 na stronie internetowej Radia Łódź, a retransmisja o godz. 20.05. w programie głównym.