20 filmów historycznych dla polskich szkół. Lekcja z udziałem Jarosława Sellina
25.04.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. PAP/Jakub Kamiński
fot. PAP/Jakub Kamiński
fot. PAP/Jakub Kamiński
fot. PAP/Jakub Kamiński
Pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin wraz z minister edukacji narodowej Anną Zalewską wzięli udział w lekcji historii zorganizowanej w ramach obchodów "Roku dla Niepodległej" w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie. W ramach programu rządowego "Niepodległa" zaprezentowano dwadzieścia filmów edukacyjnych skierowanych do uczniów.
Lekcję rozpoczęła projekcja filmu pt. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r. Film powstał na podstawie obrazu Wojciecha Kossaka o tym samym tytule. Podczas lekcji, poprowadzonej przez dr. Marka Olkuśnika, rozmawiano o genezie powstania kościuszkowskiego, sytuacji społecznej na ziemiach polskich w końcu XVIII w., a także o elementach kultury materialnej końca XVII w.
- Spełniło się moje marzenie sprzed ćwierćwiecza, bo byłem wtedy nauczycielem historii (...) i marzyłem o takich materiałach pomocniczych, które dzisiaj szkołom oferujemy. W ramach realizacji wieloletniego programu rządowego Niepodległa prezentujemy produkt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – mówił wiceminister Sellin.
Oferta skierowana jest do polskich szkół i - jak zaznaczył Jarosław Sellin - może okazać się przydatna i uatrakcyjnić lekcje historii prowadzone przez: historyków, nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze, animatorów kultury, liderów grup rekonstrukcyjnych, a także miłośników historii i sztuki. Wiceszef resortu kultury wyraził nadzieję, że większość szkół, zwłaszcza podstawowych, zechce zainteresować się tymi filmami i będzie upowszechniać wiedzę o polskiej historii na podstawie znanych polskich obrazów.
Około piętnastominutowe filmy dostępne będą w dwóch pakietach. Większy pakiet zawiera filmy opracowane na podstawie obrazów Jana Matejki; mniejszy, zawierający 10 filmów, prezentuje obrazy innych polskich malarzy, którzy przedstawiali historię Polski.
Pomysłodawcą i producentem cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Filmy wywodzą się z obrazów takich, jak m.in. "Rejtan - Upadek Polski" Jana Matejki, "Wigilia na Syberii" Jacka Malczewskiego, "Patrol powstańczy" Maksymiliana Gierymskiego. Bohaterami filmów są m.in. szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 r. oraz bohaterowie Powstania Styczniowego. W filmach występują m.in. Marcin Bosak, Mateusz Damięcki i Tomasz Schimscheiner. Fabularne historie opatrzone są komentarzem narratora aktora Olgierda Łukaszewicza.
Projekt sfinanowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021.
Źródło: /PAP, MKiDN/
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl