202 lat temu na świat przyszedł Stanisław Moniuszko
04.05.2021
Mimo pandemii instytucje kultury - opery, filharmonie, orkiestry i teatry - przygotowały liczne inicjatywy i wydarzenia przypominające o dniu urodzin Stanisława Moniuszki, przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej, ale także w postaci bogatej oferty wydawniczej oraz fonograficznej.
Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin naszego znakomitego Rodaka.
Stanisław Moniuszko, wybitny kompozytor, dyrygent, twórca polskiej opery narodowej i znakomity promotor ojczystej pieśni, urodził 5 maja 1819 roku w Ubielu na terenie obecnej Białorusi. Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz przez UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym czasie udało się zorganizować 1770 inicjatyw, ponad 200 spektakli operowych, teatralnych, baletowych, 60 wystaw, 500 koncertów i festiwali oraz wiele wydarzeń zagranicznych - w 60 krajach na całym świecie realizowano także programy związane z Moniuszką. Łącznie ukazało 570 publikacji m.in. nutowych, książkowych i fonograficznych. W latach 2018-2020 działania związane z postacią Stanisława Moniuszki zgromadziły 21-milionowe audytorium.
Wydarzenia z okazji 202 urodzin Stanisława Moniuszki
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Program online udostępniony na platformie vod.teatrwielki.pl w dniu 5 maja 2021 r.:
- „Straszny dwór” w reżyserii Davida Pountneya
- Przypomnienie gali 10. Międzynarodowego Konkursu im. St. Moniuszki
- Recital Mariusza Godlewskiego, któremu przy fortepianie towarzyszył będzie Rafał Kurek
- Koncert pieśni w wykonaniu Urszuli Krygier i Pawła Cłapińskiego przy fortepianie
- Retransmisja Maratonu Moniuszkowskiego przygotowanego przez Akademię Operową w reżyserii Ewy Rucińskiej
- 50 minutowy koncert z programem przygotowanym przez prof. Marię Pomianowską podzielony na dwie odsłony: Stanisław Moniuszko na ludowo i Moniuszko międzykontynentalny. W pierwszej części zaprezentowane zostaną wybrane utwory kompozytora zaaranżowane i zagrane na polskich instrumentach ludowych, wzbogacone partiami autentycznych polskich utworów ludowych i improwizacjami – Prząśniczka, Pieśń Wieczorna, Nawrócona, Pieśń z Nai, Złota Rybka. W drugiej części zostaną zaprezentowane utwory w aranżacjach na instrumenty etniczne różnych kontynentów - Kozak, Triolet, Rada, Dumka, Prząśniczka. W trakcie koncertów Profesor Pomianowska krótko opowie o unikalnych instrumentach wykorzystanych w koncercie.
- Emisja specjalnego odcinka vloga operowego Operowym głosem, poświęconego S. Moniuszce, który poprowadzi młody śpiewak operowy Jasin Rammal – Rykała.
Polska Opera Królewska
5 – 9 maja
Polska Opera Królewska udostępni nagranie spektaklu Śpiewnik Domowy / Stanisław Moniuszko w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Materiał będzie dostępny na kanale YouTube Opery w dniach 5-9.05.21
https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
5 maja
Prezentacja dzieł Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołów NFM na mediach społecznościowych instytucji.
https://www.facebook.com/nfmwroclaw/
https://www.youtube.com/channel/UCER9zJs2-p-U8TI94G6_aEA
Instytut Muzyki i Tańca
5 maja
Publikacja rozmowy z reżyserem i choreografem Maciejem Kuźmińskim oraz kompozytorem Zbigniewem Kozubem m. in. na temat reinterpretowania muzyki Stanisława Moniuszki w spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Fabula Rasa”
Z chaosu Sztuka odc. 10. https://youtu.be/Xd_AfkjMMxw
Publikacja „Archiwum Ruchu PTT – Fabula rasa” – omówienie spektaklu z muzyką St. Moniuszki przez tancerzy PTT, zrealizowane w ramach programu MKDNiS „Kultura w sieci”
https://www.youtube.com/watch?v=ox9x-dkR8TQ
https://www.youtube.com/watch?v=LPnABHMJnEc&t=187s (wersja z audiodeskrypcją)
Wieczorne zaproszenie do obejrzenia Koncertu Laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie 2019:
https://www.youtube.com/watch?v=iILWz5Uv2xM
Teatr Polski we Wrocławiu
5 maja
Publikacja na mediach społecznościowych filmu, w którym aktor Dariusz Bereski interpretuje tekst "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki.
https://www.facebook.com/Teatr.Polski.we.Wroclawiu/
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
5 maja
Prezentacja twórczości Stanisława Moniuszki w nowej odsłonie autorstwa wokalistki Kasi Moś. Pięcioodcinkowy cykl zawierać będzie filmy z udziałem artystki – współautorki projektu „Moniuszko 200” (kompozycje i aranżacje: Mateusz Moś, Mateusz Kołakowski). Artystka opowie w nich o tym, co zainspirowało ją do wzięcia na warsztat najpiękniejszych utworów kompozytora i stworzenia zupełnie nowych – współczesnych ich aranżacji. W materiałach wykorzystano zapis koncertu, który miał miejsce 14 grudnia 2019 roku w NOSPR w Katowicach.
Tytuły filmów: „Prząśniczka”, „Kozak”, „Kum i kuma”, „Spać mi kazali”, „Dumka”.
https://www.facebook.com/centrum.paderewskiego/
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
5 maja
Na stronie internetowej Filharmonii Podkarpackiej pojawi się nagranie zrealizowane dla uczczenia kolejnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W wykonaniu Zespołu Instrumentów Dętych „Da Camera” oraz barytona Tomasza Furmana usłyszymy dwa utwory S. Moniuszki – „Ojcze z niebios, Boże Panie” oraz „Prząśniczkę”.
http://www.filharmonia.rzeszow.pl/
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
5 maja
Dzień z Moniuszko - prezentacja krótkiego filmu pokazującego, jak wyglądałby typowy dzień kompozytora, gdyby żył w czasach dzisiejszych.
Zieleń dla Moniuszki
Tort tortem, ale Kompozytorowi należą się również bardziej oryginalne prezenty, prawda? W tym roku stawiamy na naturę i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pokażemy rośliny i kwiaty, które chętnie podarujemy Solenizantowi, a przy okazji zrobimy coś dobrego dla środowiska – roślin nigdy za wiele!
Odkryj Parię na nowo - prezentacja opery „Paria” . Spektakl zdobył 4 nagrody im. Jana Kiepury, w tym za „Najlepszy spektakl roku” oraz nominację do Operowych Oscarów w kategorii „Dzieło odkryte na nowo”.
8 i 9 maja
Koncert „Najpiękniejsze Polskie Arie”, podczas którego wykonane zostaną utwory Stanisława Moniuszki.
https://www.youtube.com/channel/UCsUMVTj_rGfXqvpbab9W-Uw
https://www.facebook.com/teatrwielkioperapoznan/
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
5 maja
godz. 12.00: „Prząśniczka inaczej ”- mini produkcja moniuszkowska on-line z udziałem perkusistów NOSPR i dzieci – udostępnienie na stronie internetowej NOSPR oraz w mediach społecznościowych- na facebooku i serwisie Youtube.
godz. 19.30: I Kwartet d-moll Stanisława Moniuszki w wykonaniu instrumentalistów NOSPR: Nikoli Frankiewicz – skrzypce, Grzegorza Witka - skrzypce, Beaty Raszewskiej- altówka i Karoliny Nowak-Waloszczyk – wiolonczela – udostępnienie na stronie internetowej NOSPR oraz w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/NarodowaOrkiestraSymfonicznaPolskiegoRadia/
https://www.youtube.com/channel/UCOTYTsf82BCm09n3qUg7XHA/feed
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
4 maja
Emisja I oraz II Litanii Ostrobramskiej Stanisława Moniuszki z płyty: Litanie Ostrobramskie - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z okazji 200 – lecia urodzin Stanisława Moniuszki
5 maja
Emisja III oraz IV Litanii Ostrobramskiej Stanisława Moniuszki z płyty: Litanie Ostrobramskie - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z okazji 200 – lecia urodzin Stanisława Moniuszki
https://www.facebook.com/zespolslask
https://www.youtube.com/channel/UCBlLeKTr4c8qzlP9T_RFmJQ
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
5 maja
Filharmonia w Szczecinie w ramach upamiętnienia rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki będzie publikować w mediach społecznościowych wydarzenia z poprzednich lat:
6 koncertów kameralnych "Donuta taktuje z Moniuszką” – specjalna odsłona cyklu koncertów kameralnych DoNuta taktuje, dostosowanych do dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej. 50-minutowe spotkania z muzyką na żywo okazją do obcowania z brzmieniem instrumentów symfonicznych oraz ze szczecińskimi filharmonikami.
Koncert rodzinny "Uszko-Moniuszko" – koncert odbył się w ramach dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz kampanii Słyszę Dobre Dźwięki, której celem było uwrażliwienie starszych i młodszych melomanów na higienę słuchu i profilaktykę hałasu.
https://www.facebook.com/OperaNaZamku/
https://www.youtube.com/channel/UC--d7Wq2EQlklStzCvhcarw
Opera Wrocławska
5 maja
Na platformie VOD Opery Wrocławskiej dostępna jest wersja koncertowa opery „Straszny Dwór”.
https://live.opera.wroclaw.pl/
Podsumowanie Roku Stanisława Moniuszki