31. Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera rozstrzygnięty
25.09.2020
„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kładzie ogromny nacisk, aby kultura powstawała nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale także w małych miejscowościach, ponieważ tu również dzieją się rzeczy niezwykle ważne i kształtują się wielkie talenty” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podczas uroczystości wręczenia Nagród Glogera w Łomży.
Wiceminister Gawin pogratulowała wszystkim laureatom, których wkład w kulturę polską został doceniony przez kapitułę Konkursu, oraz podziękowała organizatorowi – Społecznemu Stowarzyszeniu Prasoznawczemu „Stopka” im. S. Zagórskiego w Łomży.
Ogromnie nas cieszy i wzbudza wielki szacunek i podziw, że działacie Państwo w skali ogólnopolskiej – powiedziała wiceminister, zwracając się do organizatorów Konkursu.
Magdalena Gawin podkreśliła, że szczególnie cieszy ją – jako Generalnego Konserwatora Zabytków – nagroda przyznana komisarzowi dr. Markowi Łuczakowi z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie, który zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem zabytków oraz odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki, jest autorem podręczników dla policjantów z dziedziny karno-prawnej ochrony zabytków oraz procedur policyjnych w sprawach zw. z zabytkami.
Laureaci 31. Konkursu
Pierwszą nagrodę w konkursie Kapituła przyznała prof. dr. hab. Andrzejowi Jakubikowi z Warszawy. Drugą nagrodę otrzymał komisarz dr Marek Łuczak ze Szczecina. Nagroda trzeciego stopnia została przyznana dr. Arturowi Gawłowi z Wasilkowa oraz filii Muzeum Krakowa „Rydlówka”.
Decyzją Kapituły wyróżnienia otrzymali: Maria Denielska z Katowic, dr Barbara Ogrodowska z Piastowa oraz Piotr Brysacz z Kielc.
Nagroda im. Zygmunta Glogera
Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Urzędem Miejskim w Łomży.
Celem organizatora Konkursu jest upowszechnienie wybitnych osiągnięć z takich dziedzin jak kulturoznawstwo, antropologia, kultury lokalne, archeologia, historia piśmiennictwa, a także badań nad twórczym dorobkiem Zygmunta Glogera – wybitnego etnografa, historyka, krajoznawcy, archeologa, autora Encyklopedii staropolskiej. Przyznanie nagrody ma na celu uhonorowanie osób na terenie całej Polski i za granicą m.in. twórców, naukowców, badaczy i animatorów kultury, którzy działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają̨ twórczo i pobudzająco na „małe ojczyzny”.