74. rocznica wyzwolenia obozu w Oberlangen
15.04.2019
„Tu, w Oberlangen, Polska również ma swoją historię. Zawarty jest w niej dramat polskich jeńców, zarówno tych z lat 1940-1941, jak i kobiet – żołnierzy Armii Krajowej, które trafiły tu po upadku Powstania Warszawskiego. Jest też radość i duma, wynikająca z czynów 1 Dywizji Pancernej, która pod koniec swojego szlaku bojowego miała szczęście przynieść wolność bohaterkom Powstania Warszawskiego” – napisał wiceminister kultury Jarosław Sellin w liście do uczestników uroczystości z okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego VIC w Oberlangen.
W uroczystościach z okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego VIC w Oberlangen, które odbyły się 12 kwietnia br., uczestniczyła polska delegacja. Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z wicekonsulem RP w Hamburgu – Adamem Borkowskim złożyli wieńce pod repliką tablicy upamiętniającej polskich jeńców stalagu oraz ich polskich wyzwolicieli.
Podczas uroczystości został odczytany list Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina.
„W roku osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej jest ważne, żebyśmy pamiętali o tym tragicznym okresie, który związał Europę i świat na sześć długich lat wyniszczającej walki. Był to czas upadku człowieczeństwa, a ówczesne osiągnięcia cywilizacyjne stały się narzędziami terroru, których zadaniem było unicestwienie wszystkiego, co było przeciwne zbrodniczej ideologii nazistowskiej. (…) Zadaniem nas wszystkich jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach, a także stanie na straży pokoju, po to, ażeby dramaty ludzi i całych narodów nigdy więcej się nie powtórzyły” – napisał wiceszef resortu kultury.
Minister Sellin podziękował również lokalnym władzom za wykonanie repliki tablicy, która w 2018 roku została skradziona. Swoje podziękowania złożył także na ręce Konsula Generalnego oraz Wicekonsula z Konsulatu RP w Hamburgu za ich starania o to, by upamiętnienie zaistniało w Oberlangen ponownie.