75. rocznica wyzwolenia Auschwitz
27.01.2020
- W imieniu Rzeczypospolitej ponawiam zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się wydarzyło w Auschwitz – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wzięło udział ponad 200 Ocalałych z Holocaustu oraz przedstawiciele 60 krajów i organizacji międzynarodowych. W miejscu, na które były dziś zwrócone oczy całego świata, obecni byli wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz wiceministrowie Jarosław Sellin i Magdalena Gawin.
„Stoję tu i nie wiem czy to prawda czy sen”
Czworo byłych więźniów - Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski oraz Stanisław Zalewski - wygłosiło przemówienia podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Ceremonia odbyła się w namiocie przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
- Trudno mi ukryć moje uczucia. Stoję tutaj i nie wiem, czy to jest prawda, czy sen, że jestem z wami 75 lat po mojej wielkiej eskalacji cierpienia na tym miejscu - powiedziała Batszewa Dagan.
- Gdzie żeście wy wszyscy byli, gdzie był świat, który widział i słyszał i nic nie robił, żeby ocalić tyle tysięcy ludzi – pytała była więźniarka Auschwitz.
„Dziękuję Polakom, że zachowali to miejsce”
- Pragnę podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz. Dziękuję im za to, że uczynili z tego miejsca miejsce pamięci znane na całym świecie - powiedziała Elza Baker.
- Pojednanie bez prawdy historycznej i przebaczenia będzie tylko mostem bez poręczy między brzegami przepaści; będzie można przechodzić, ale nie bez obawy - mówił Stanisław Zalewski.
- Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, "jakiś Auschwitz", nagle spadnie z nieba – powiedział Marian Turski, zwracając się do młodego pokolenia.
„Prawda o Holokauście nie może umrzeć”
- Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów – to bezczeszczenie pamięci ofiar, których prochy są tutaj rozsypane. Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby Zagłada nigdy więcej się nie powtórzyła – powiedział prezydent RP Andrzej Duda
„Auschwitz to jak bolesna blizna, która nigdy nie zniknie”
- Dla wszystkich Żydów na całym świecie to straszliwe miejsce, które zwą Auschwitz, stało się nieodłączną częścią nas wszystkich. Auschwitz to jak bolesna blizna, która nigdy nie zniknie, a ten ból nie zniknie również - mówił Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.
Obóz Auschwitz
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem masowej zagłady Żydów z całej Europy. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich oraz osób innych narodowości. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r.