Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej
10.09.2021
W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Uroczystości towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych.
Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 został ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego punktem kulminacyjnym będzie zaplanowana na 12 września beatyfikacja. W tym samym czasie do godności błogosławionej zostanie wyniesiona także matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki na Ociemniałymi w Laskach.
Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami, które towarzyszą beatyfikacji.
Koncert „Soli Deo”
11 września (w przeddzień beatyfikacji) o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Soli Deo”. Podczas wydarzenia dojdzie do prapremiery arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Polska jest Jednością”, która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora. Muzyce towarzyszyć będą projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, przygotowane z wykorzystaniem zdjęć z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Koncert obejmie utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonają Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń i Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach w mediach społecznościowych Biura Programu „Niepodległa” oraz Archidiecezji Warszawskiej.
Msza beatyfikacyjna
Centralnym wydarzeniem obchodów będzie msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Transmisje z uroczystości, która odbędzie się 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na żywo przeprowadzą wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne.
Dodatkowo na terenach parafii zlokalizowanych w całej Polsce ustawione zostaną telebimy za pośrednictwem których wierni będą mieli okazję wspólnego uczestnictwa we mszy.
Niektóre lokalizacje telebimów:
- Bazylika pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy;
- Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze;
- Sanktuarium św. Józefa Robotnika w Kielcach;
- Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie;
- Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach;
- Parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie;
- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu;
- Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie;
- Kościół Ducha Świętego w Staszowie;
- Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie;
- Katedra pw. Św. Stanisława i Wacława pl. św. Jana Pawła II w Świdnicy;
- Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie;
- Kościół Najświętszego Zbawiciela (przy pl. Zbawiciela) w Warszawie;
- Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie;
- Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie;
- Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku.
Premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”
12 września o godz. 20.00 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Jest to oficjalna produkcja uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, a także obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.
Spektakularna filmowa realizacja opowiada mniej znane losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski. W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, z kolei w Matkę Różę Czacką wcieliła się Małgorzata Kożuchowska. W pozostałych rolach pojawią się m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska oraz Lech Dyblik.
Akcja filmu rozgrywa się w 1944 roku. Młody ksiądz Wyszyński niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.
„Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.
Publikacja książki pt. „Ojciec wolnych ludzi”
Wydawnictwo Stacja7, przy wsparciu Biura Programu „Niepodległa”, przygotowało wznowienie publikacji książki pt. „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza. Jest to beletryzowana opowieść o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Nowemu wydaniu, opracowanemu w atrakcyjnej szacie graficznej, towarzyszy portal ojciecwolnychludzi.stacja7.pl z grami, podcastami i licznymi materiałami dydaktycznymi, przygotowanymi w oparciu o nauczanie Prymasa Tysiąclecia.