W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budujemy nowoczesną sieć muzeów – wywiad ministra kultury dla „Gazety Polskiej”

10.06.2020

Pozostanie po nas sieć około 30 nowych instytucji muzealnych, które teraz, dzięki naszym działaniom, w Polsce powstają, od Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego, Rodziny Pileckich, Żołnierzy Wyklętych, Kresów, Sybiru po Narodowe Muzeum Techniki chociażby... To jest nasze wiano dla przyszłych pokoleń, budowane w latach jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości - mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Glińskie w rozmowie dla Gazety Polskiej.

fot. Arek Markiewicz

Przypominając obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości minister kultury zaznaczył w rozmowie, że celem obchodów wszystkich działań, które zostały zrealizowane w ramach Programu Niepodległa, zapoczątkowanego w 2017 r., była pozytywna zmiana w obszarze wspólnoty społecznej.

 - Mamy badania, z których wynika, że w 2018 r. 75% osób ze względu na uczestnictwo w przygotowanych przez nas obchodach zadeklarowało, że był to dla nich wyjątkowy dzień. To stanowiło wzrost o 13% w stosunku do poprzedniego roku. Miliony złotych w konkursach grantowych poszło do ludzi, którzy organizowali różnorakie wydarzenia patriotyczne w swoich społecznościach lokalnych. To była przemyślana strategia, by Polacy świętowali przede wszystkim tak, jak chcieli. Ale zadbaliśmy też o wymiar centralny i międzynarodowy tej rocznicy. Był więc przecież wielki koncert na 40 tys. osób na Stadionie Narodowym, transmitowany przez wszystkie telewizje. Był, powtórzony rok później, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu, w którym uczestniczyło kilkaset tysięcy ludzi. Przygotowaliśmy film dokumentalny „Niepodległość” z cyfrowo odnowionymi archiwaliami z nieznanych dotąd kronik. Obejrzało go 7 mln osób.  W 70 miejscach na świecie przygotowaliśmy specjalne wizualizacje. W ponad tysiącu miejsc na całym świecie śpiewano polski hymn narodowy. Przywróciliśmy swoistą modę na śpiewanie przez Polaków hymnu. Wsparliśmy na całym świecie ponad 400 wydarzeń pokazujących polską kulturę – podsumował prof. Piotr Gliński.

Przypomniał, że „od 2017 r. w ramach programu „Niepodległa” zrealizowano tysiące projektów adresowanych bezpośrednio do ludzi, powstało kilka filmów historycznych, jak „Legiony” czy „Młody Piłsudski”, a także kilkanaście specjalnie wspartych przez „Niepodległą” wspaniałych, znaczących wystaw w naszych muzeach”. Minister kultury ocenił, że „pamięć o nich, nie tylko w katalogach, pozostanie na zawsze”.

Wicepremier podkreślił, że pamiątką po obchodach stulecia odzyskania niepodległości i historycznego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, będzie wielka sieć polskich muzeów, w tym przede wszystkim Muzeum Historii Polski. Jak zaznaczył „to projekt wpisany jest w 6-letnie obchody świętowania odzyskania niepodległości”.

- Swoją drogą, to symboliczne, że musiało minąć 100 lat od odzyskania niepodległości, żebyśmy tak naprawdę mogli zająć się upamiętnieniem tego wydarzenia. To długi proces, obarczony wieloma ograniczeniami, ale to nas nie zniechęca – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Cała rozmowa z  ministrem kultury i dziedzictwa narodowego – w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}