W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budynek o 140-letniej historii będzie siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego

16.11.2020

„Muzeum Getta Warszawskiego musi mieć swoje miejsce i będzie miało właśnie w tym cudownie ocalałym budynku dawnego Szpitala Dziecięcego” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystości umowy o nabyciu budynku dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów na rzecz Muzeum Getta Warszawskiego.

Budynek o 140-letniej historii będzie siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego, fot Danuta Matloch

Wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że resort kultury w ostatnich pięciu latach uruchomił ok. 30 inicjatyw instytucjonalnych, które mają dopomóc w prowadzeniu systemowej, a tym samym efektywnej polityki pamięci i polityki historycznej.

Nie mogło zabraknąć także instytucji upamiętniającej historię polskich Żydów i historię ich dramatu, chyba największego w dziejach ludzkości, który ich spotkał w czasie drugiej wojny światowej - powiedział Sellin, zwracając uwagę, że Holokaust wynikał z obłąkańczej ideologii niemieckich nazistów.

Wiceszef resortu kultury przypomniał też o otwarciu nowej placówki na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze oraz o pracach dotyczących terenu dawnego obozu koncentracyjnego KL Plaszow.

Podjęliśmy decyzję z władzami miasta Krakowa, że trzeba zaopiekować się terenem Płaszowa, gdzie zakończyła się historia wielkiej, znanej w całej historii gminy żydowskiej krakowskiej. To tam był ostatni etap życia i cierpienia Żydów krakowskich – przypomniał wiceminister.

Jarosław Sellin zapowiedział też nowe upamiętnienie na terenie dawnego obozu zagłady w Treblince - największego cmentarza obywateli polskich z czasów drugiej wojny światowej.

Ta pamięć jest konieczna. Ta pamięć zinstytucjonalizowana jest konieczna. Dlatego Muzeum Getta Warszawskiego musi mieć swoje miejsce i będzie miało właśnie w tym cudownie ocalałym budynku, jakim jest dawny Szpital Dziecięcy" – podkreślił wiceminister Sellin.

Umowę podpisali marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.

Akty notarialne dotyczące zakupu budynku dawnego stołecznego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, mieszczącego się pomiędzy ulicami Śliską i Sienną w Warszawie, zostały podpisane przez marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika i dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego Alberta Stankowskiego.

Wydarzenie wraz z uroczystością zapalenia zniczy przy murze getta warszawskiego wpisało się w obchody 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, które było największą zamkniętą „dzielnicą żydowską” w okupowanej Europie.

Otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego, powołanego na przełomie lutego i marca 2018 r. decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, planowane jest na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim w 2023 r.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}