W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych pozostaje instytucją współprowadzoną przez MKIDN

03.12.2020

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych pozostanie instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Aneks w tej sprawie w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podpisał wiceminister Jarosław Sellin. Wcześniej podpisy na dokumencie złożyli marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.

Fragment jednej z wystaw stałych w Muzeum w Łambinowicach. Prawą stronę fotografii zajmuje wysoka szklana gablota, w której znajdują się elementy umundurowania żołnierskiego z odbiciem ekranu z filmem. Z lewej strony drewniana makieta baraku, w którym przetrzymywano jeńców wojennych. Na podłodze duży napis o treści: 1945. Na ścianach powiększone archiwalne fotografie.

Aneks do Umowy z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie prowadzenia – jako wspólnej instytucji kultury – Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przedłuża termin obowiązywania umowy do 31 grudnia 2025 r. W dokumencie została także określona minimalna wysokość dotacji podmiotowej, którą każda ze stron zobowiązuje się zapewnić Muzeum. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia minimalną dotację podmiotową w wysokości 1 858 000 zł, a Województwo Opolskie 1 385 872 zł.

To kolejny bardzo ważny krok w kierunku rozwoju tej instytucji. Trzy lata, jakie minęły od zawarcia umowy, potwierdzają słuszność podjętych wtedy decyzji. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych odzyskało stabilizację i skutecznie, z licznymi sukcesami, realizuje swoje zadania statutowe. Jego misją jest poznawanie i przybliżanie tragicznych losów żołnierzy w niewoli niemieckiej i sowieckiej oraz zachowanie pamięci o ofiarach konfliktów zbrojnych. Muzeum sprawuje opiekę nad terenami po obozach jenieckich w Łambinowicach oraz cmentarzami wojennymi wielu epok, prezentuje ekspozycję w budynku muzealnym w Opolu, zajmuje się dokumentacją losów jeńców wojennych w jenieckich systemach niemieckim i sowieckim, dziejów polskich żołnierzy internowanych w czasie II wojny światowej w krajach neutralnych. Placówka prowadzi działalność dokumentacyjną, naukową, edukacyjną, wystawienniczą oraz wydawniczą, chroni również pozostałości po obozach jenieckich. Decyzją Komisji Europejskiej, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach uzyskało tytuł Europejskiego Znaku Dziedzictwa 2019.

Historia Muzeum

W Łambinowicach więzieni byli francuscy jeńcy wojny prusko-francuskiej 1870-71. W latach 1921-24 przebywali tam Niemcy czekający na repatriację w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i ustaleniem nowych granic po I wojnie światowej. Więzieni tam również byli jeńcy koalicji antyhitlerowskiej z II wojny światowej i w pierwszych latach rządów komunistów w Polsce (1945-46), niemieccy i śląscy przesiedleńcy. Miejsce to ostatecznie przestało być miejscem ludzkiej udręki dopiero w październiku 1946 r., kiedy zlikwidowany został prowadzony pod nadzorem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie Obóz Pracy Łambinowice.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}