W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzieła utracone w czasie II wojny światowej. "Portret Józefa Piłsudskiego" Konrada Krzyżanowskiego

09.11.2018

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina o dziełach sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej. Do końca roku, co tydzień, prezentujemy obiekty, które ilustrują historię Polski bądź wiążą się z rodzimą tradycją i kulturą. W tej odsłonie cyklu prezentujemy Portret Józefa Piłsudskiego Konrada Krzyżanowskiego

Portret Józefa Piłsudskiego, Konrad Krzyżanowski, ok.1920; olej

Portret Józefa Piłsudskiego pędzla Konrada Krzyżanowskiego jest dziełem wyjątkowym. Artysta przedstawił marszałka w sposób nieszablonowy. Zwykle portretowano go w hieratycznej pozie, w pełnym umundurowaniu. Portret Krzyżanowskiego pokazuje go  takiego, jakim był prywatnie - w chwili odpoczynku, rozmowy, w kameralnym wnętrzu. Swobodnie rozparty w fotelu – na kogoś patrzy, nad czymś się zastanawia, przysłuchuje. Ale – co ciekawe – także i na tym portrecie jest mężem stanu, nawet z nieodłącznym papierosem w dłoni. À propos… Podobno, gdy Piłsudski musiał odstawić papierosy ze względu na swoje kłopoty zdrowotne, bardzo to przeżył. Miał jeszcze jeden, skądinąd nieszkodliwy nałóg. Otóż uwielbiał mocną i – kresowym zwyczajem – pitą ze szklanki herbatę.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}