W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Edukacji Narodowej - list Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

14.10.2020

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński, fot. Arek Markowicz

List Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotra Glińskiego

Drodzy Dyrektorzy, Pedagodzy, Pracownicy i Uczniowie Szkół Artystycznych, Szanowni Państwo!

Obchodzimy dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej – święto uznania dla nauczycielskiego trudu i podziękowania pedagogom za całoroczną pracę i opiekę. Każdego roku dajemy wyraz wdzięczności za ich poświęcenie, cierpliwość i umiejętność przekazywania wiedzy. Dzień Edukacji Narodowej to także święto całej społeczności oświatowej – dzień, w którym cieszymy się ze wspólnego zdobywania nowych umiejętności i odczuwamy ducha wspólnoty, w której wykuwają się talenty i wzrastają przyjaźnie.

Dzisiejsze święto jest naznaczone nowym wymiarem, który od kilku miesięcy zdominował życie społeczne nie tylko w Polsce. Jest moim głębokim życzeniem, aby taki charakter święta – gdy musimy ograniczać zbiorowe uroczystości i szczególnie dbać o zachowanie wymogów, które wynikają z sanitarnych obostrzeń – już więcej nie musiał się powtórzyć. Nie przeszkodzi nam to jednak w pełni cieszyć się tym radosnym dniem.

Realia ostatniego półrocza skłaniają mnie do szczególnego podziękowania wszystkim uczestnikom procesu dydaktycznego w szkolnictwie artystycznym. Z dnia na dzień wskoczyliśmy na nowe tory edukacji, starając się przy tym nie utracić nic ze skuteczności i efektywności kształcenia. Nauczyciele z pełną determinacją realizowali podstawy programowe, docierając do każdego ucznia wszelkimi możliwymi środkami komunikacji. Pedagodzy wraz z rodzicami i uczniami wypracowywali skuteczne formy i sposoby prowadzenia zajęć. Przeprowadziliśmy zdalnie klasyfikację na koniec ubiegłego roku szkolnego i rekrutację na rok obecny. Mimo oczywistych trudności powstały setki przedsięwzięć pozwalających na prezentację artystycznych dokonań uczniów. Sytuacja pandemiczna wyzwoliła potężne pokłady aktywności i kreatywności zarówno pedagogów, jak i ich wychowanków. Nade wszystko udowodniliśmy, że nawet tak bezprecedensowa sytuacja nie spowodowała wstrzymania działalności szkół artystycznych. Przeciwnie – im było trudniej, tym bardziej przybywało nam woli i determinacji. Właśnie za tę niezłomność pragnę w dniu święta edukacji najgoręcej Państwu podziękować.

Musimy jednakże pamiętać, że pandemiczne zagrożenie nie zna świąt i wolnych dni. Moje dzisiejsze podziękowania są zatem również prośbą, abyśmy wszyscy w tej niezłomności wytrwali. Wspomagają nas uregulowania prawne, pozwalające szkołom na funkcjonowanie, a zarazem dające dyrektorom możliwość elastycznej i adekwatnej reakcji w razie pogorszenia sytuacji zdrowotnej w szkole. Proszę zatem o dalszą cierpliwość, wytrwałość i dokładność w działaniu – taką samą, jaką dotąd wszyscy się wykazaliśmy.

Wszystkim pedagogom życzę zdrowia i sił do codziennej pracy – niech będzie ona dla Państwa źródłem satysfakcji i radości. Uczniom i ich rodzicom życzę wielu artystycznych sukcesów. Niech wspólny duch twórczej aktywności nadal pozostanie znakiem polskiej edukacji artystycznej.

Z poważaniem
Piotr Gliński

{"register":{"columns":[]}}