W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja filmowa online

11.05.2020

W związku z ogólnopolską akcją społeczną #zostańwdomu Centrum Technologii Audiowizualnych, „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, Studio Filmów Rysunkowych, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych czy Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotowały bogatą ofertę online z zakresu polskiej kultury filmowej. Instytucje zachęcają do edukacji nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych.

Laptop z białym napisem kultura na czerwonym tle wyświetlanym na ekranie, w tle mały dzbanek z pędzlami i drewniana kukiełka, fot. Danuta Matloch

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)

Działalność CeTA obejmuje edukację i profesjonalizację w zakresie przede wszystkim kinematografii, ale także telewizji, Internetu, reklamy, nauki i kultury.

W związku z ograniczeniem działalności z powodu pandemii CeTA udostępniła w sieci krótkometrażowe animacje, fabuły i etiudy studenckie, których jest koproducentem (zgodę na publikację udzielili producenci i twórcy). Są one dostępne na bezpłatnej platformie VOD: https://filmstudioceta.pl/vod/.

Na stronie dostępny jest także katalog online kostiumów zrekonstruowanych ze środków z dotacji MKiDN. Kostiumy pochodzą z produkcji filmowej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, którego CeTA jest sukcesorem: https://filmstudioceta.pl/studio-filmowe/kostiumy-i-rekwizyty/

Materiały filmowe związane z działalnością filmową i artystyczną można także zobaczyć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/CeTAfilmstudio.

Centrum regularnie prowadzi bezpłatne warsztaty w dziedzinie szeroko rozumianych technologii audiowizualnych, skierowane do osób chcących podnosić swoje kompetencje i rozwijać zainteresowania niezależnie od wieku. W obecnej sytuacji warsztaty są organizowane w formie webinariów, takie jak „Podstawy montażu w Adobe Premiere Pro” czy "Zawód filmowiec. Cykl webinariów z zakresu animacji stop motion".

CeTA organizuje i koordynuje praktyki zdalne przy realizacji filmu animowanego „Skafander Klingerta” dla studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na Wydziale Grafiki i Mediów 3D; Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W ramach działań pozastatutowych CeTA udostępniła do druku przyłbic dla lekarzy i pacjentów trzy drukarki 3D, skonstruowane w instytucji przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

„EC1 Łódź – Miasto Kultury”

W ramach akcji „EC1 on-line” prezentowane są aktualności astronomiczne, spacery po Centrum Nauki i Techniki oraz zagadki i quizy. Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza widzów do świata kinematografii, a Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej wspomina edycje Festiwalu Komiksu i Gier. Całość można oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 11:00 na profilu Facebook oraz w mediach społecznościowych.

Z myślą o najmłodszych, w ramach cyklu Domowe Centrum Nauki emitowane są filmy, które prezentują proste doświadczenia do wykonania w warunkach domowych. Programy transmitowane są 3 razy w tygodniu o godz. 10.00. Dodatkowo część materiałów została dostosowana do osób z niepełnosprawnościami, poprzez wprowadzenie napisów.

Studio Filmów Rysunkowych

Studio Filmów Rysunkowych udostępniła na kanale YouTube zdecydowaną większość kultowych bajek, takich jak Przygody Bolka i Lolka, Reksio, Pampalini, Kliper, Baltazar Gąbka czy Kuba i Śruba. W ostatnim miesiącu oglądalność kanału wzrosła o blisko 30 %. Z najnowszej produkcji do miliona odsłon zbliża się odcinek najnowszej serii pt.„Siódmy Krasnoludek”.

Studio przygotowało także ofertę edukacyjną dla najmłodszych i uruchomiło dwa cykle o animacji. W ramach "Tajemnic animacji" Roman Baran, grafik komputerowy Studia i czołowy przewodnik wycieczek SFR, zdradza tajniki sztuki, dzięki której powstają filmy rysunkowe.W ramach drugiego cyklu "Rysowanie na ekranie" najmłodsi widzowie mogą podglądać jak pracują rysownicy bielskiej wytwórni. Andrzej Czaderna, jeden z najlepszych polskich animatorów i główny animator SFR, w pierwszej serii pokazuje jak rysować popularne zwierzęta gospodarstwa domowego. W drugiej serii poznajemy bajkowe postaci. Na liczne prośby internautów w trakcie przygotowań jest cykl o tym jak rysuje się najsłynniejsze postaci, które powstawały w Studiu: Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbkę, Pampaliniego i innych.

Jednocześnie wytwórnia na Facebooku przeprowadza całą serię bajkowych konkursów z nagrodami.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)

W ramach akcji #zostańwdomu Wytwórnia udostępnia swoje produkcje online, ale także poszerza działalność edukacyjną, dostosowaną do zmienionej formy przekazu umożliwiającej angażujący udział odbiorców za pośrednictwem Internetu.

Scenariusze lekcji, karty pracy, prezentacje, zadania i quizy z pewnością pomogą w urozmaiceniu domowych lekcji. Materiały dostępne w Bazie Materiałów Edukacyjnych: www.edukacja.wfdif.pl

WFDiF udostępnia również cykl wykładów prof. Tadeusza Lubelskiego o historii kina polskiego, które nagrywane były w przestrzeni Planu Filmowego. Przez cały tydzień na kanale Vimeo Wytwórni można obejrzeć film z cyklu "Historia Kina Polskiego".

W ramach projektu Dokument Cyfrowo, digitalizowane są najcenniejsze dzieła polskiej szkoły dokumentu. Dzięki temu, powstaje wyjątkowa cyfrowa kolekcja filmów zrealizowanych przez tak wybitnych  twórców, jak Andrzej Munk, Krzysztof Kieślowski, Jan Łomnicki, Tadeusz Makarczyński, Ludwik Perski, Maria Kwiatkowska, Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski i wielu innych. Najbardziej znaczące dzieła polskiego dokumentu, zrekonstruowane cyfrowo, stanowią istotny element edukacyjny służący nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także wszystkim zainteresowanym, tak w zakresie edukacji filmowej, jak i również nauki historii, wiedzy o społeczeństwie, czy języka polskiego.

Na profilu Plan Filmowy na Facebooku WFiDF udostępnia materiały filmowe, reportaże z oprowadzań, zapisy warsztatów, spotkań z twórcami oraz informacje dotyczące najciekawszych aspektów pracy na planie. Można zobaczyć m.in. nagrania oprowadzenia po wystawie „Plan Filmowy – Miasto 44”, które zarejestrowane zostało podczas realizacji projektu w 2015 r. oraz oprowadzania po wystawie „Cichociemni. Spotkania filmowe”.

Od 17 marca do 10 kwietnia na kanale Vimeo Wytwórni można było obejrzeć dwa filmy z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach": Wojciech Kossak. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r. oraz Stanisław Kaczor-Batowski. Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc.

Dodatkowo, WFDiF jest aktualnie w trakcie prac wdrożeniowych nowej platformy promocyjno-edukacyjnej dedykowanej edukacji on-line.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA)

W związku z ograniczeniem działalności w warszawskiej siedzibie FINA rozwinęła działania on-line z zakresu edukacji filmowej i medialne. Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie.

Ninateka – internetowy serwis VOD oferujący filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i publicystykę: www.ninateka.pl

Na portalu Ninateka.pl, na którym znajduje się ponad 7000 wyjątkowych pozycji, udostępniono nowe materiały w paczkach tematycznych („Podróż sentymentalna z polskimi filmami fabularnymi”, „Weekend z komedią”), a także kilkadziesiąt kolejnych kronik przedwojennych.

Dla dzieci udostępniono wszystkie części przygód Pana Kleksa oraz paczkę ok. 50 animacji z lat 40.-80. Studia Filmowego Se-Ma-For.

Pozyskano polskie dokumenty z ostatnich 2-3 lat, które zostały docenione na największych polskich i zagranicznych festiwalach.

 Udostępniono 10 nowych odcinków dokumentalnego cyklu edukacyjnego „Polskie sto lat!”. Program obejmuje takie tematy jak: polityka zagraniczna II RP, wojna polska 1939 r., niemiecka polityka okupacyjna, zagłada Żydów, polityka okupanta sowieckiego, polskie siły zbrojne na Zachodzie i Wschodzie oraz aspekty wojskowe i cywilne Polskiego Państwa Podziemnego.

W ramach akcji Włącz Teatr można zobaczyć na portalu 16 nowych tytułów, w tym spektakle Teatru Narodowego, Starego Teatru w Krakowie, TR Warszawa, Teatru Studio, Teatru na Woli oraz klasyki Teatru Telewizji. Adaptacje tekstów Tokarczuk, Masłowskiej, Wyrypajewa, Głowackiego czy Pilcha.

Fototeka – wirtualny bank zdjęć, kadrów i postaci filmu polskiego: www.fototeka.fn.org.pl

Gapla – wirtualna galeria plakatów filmowych ilustrujących polskie i zagraniczne produkcje: www.gapla.fn.org.pl

Repozytorium Cyfrowe – internetowa baza wiedzy o filmie, najlepsze fragmenty polskiej kinematografii, archiwalne recenzje i ciekawostki filmowe: www.repozytorium.fn.org.pl

Akademia Polskiego Filmu – strona 2-letniego kursu o historii polskiego kina zawierająca rejestracje wykładów: www.akademiapolskiegofilmu.pl

Nitrofilm - baza danych o filmach i twórcach kina przedwojennego: www.nitrofilm.pl

Mapa Dekalogu – wirtualny spacerownik po Warszawie z filmowego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego: www.mapadekalogu.pl

Kolekcja teatralna – największe dzieła polskiego teatru audiowizualnego on-line: www.ninateka.pl/kolekcja-teatralna

Archiwa Transformacji – kolekcja archiwów z obrad Okrągłego Stołu: www.ninateka.pl/kolekcja/archiwa-transformacji

Trzej Kompozytorzy – największa kolekcja muzyki Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego: www.trzejkompozytorzy.pl

Kolekcja Sztuki Współczesnej: www.ninateka.pl/kolekcja/sztuka-wspolczesna

Filmoteka Szkolna – zgodny z podstawą programową projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych zawierający 120 polskich produkcji filmowych, pakiet 61 lekcji tematycznych i materiały dydaktyczne: www.filmotekaszkolna.pl

Muzykoteka Szkolna – internetowe narzędzie edukacyjne dla nauczycieli muzyki w szkołach podstawowych i średnich, animatorów kultury, rodziców, dzieci i młodzieży i dla wszystkich, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę o muzyce klasycznej: www.muzykotekaszkolna.pl 

Internetowy Polski Słownik Biograficzny – internetowe wydanie wielotomowego Polskiego Słownika Biograficznego uzupełnione o portrety, ilustracje, zdjęcia, pliki dźwiękowe i filmowe: www.ipsb.pl

Biogramy.pl – życiorysy Polaków, uzupełnione o kalendaria życia, mapy i animowane wykresy pozwalające śledzić powiązania między osobami: www.biogramy.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}